Berberoğlu: HDP’de AKP’ye benzemeye başladı!

Berberoğlu: HDP’de AKP’ye benzemeye başladı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu çözüm süreciyle ilgili olarak gelinen son durumu  değerlendirdi. Enis Berberoğlu Ermeni kökenli milletvekili adayı  Selina Doğan ile birlikte ermeni cemaati ile biraraya geldi.

Samatya’daki Surp Kevork Kilisesi Vakfı’nda yapılan toplantıda çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine Berber “Sorunun çözüm yeri Meclis’tir. Şu anda yürüyen sürece baktığımızda İmralı’da görüşme yapanlar, HDP Eşbaşkanları ve MİT dışında ne konuşulduğunu kim biliyor?  2,5 yıldır süreç devam ediyor. Hangi demokratik adım atıldı? Sadece taraflar birbirlerine karışmıyorlar ve çözümsüzlükte anlaştılar. AKP’nin olduğu kadar HDP’nin de işine yarıyor bu durum. HDP de AKP’ye benzemeye başladı. Bir görüşme ve müzakere durumu yok bir teslimiyet durumu var” yanıtı verdi

Erdoğan düşman yaratıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kendisine düşman yaratma” stratejisi izleyerek Türkiye’nin gerçek sorunlarının tartışılmasını engellediğini savunan Berberoğlu,  bunun bir oyun olduğunu söyledi. Berberoğluu, “Bizim söylemimiz toplumda karşılık buldu ve oy oranımız yüzde 30’lara dayandı” dedi.

Berberoğlu, “azınlık” ifadesini kullanmayı sevmediğini, Ermenilerin bu topraklarda yaşayan diğer halklar gibi asli unsur olduğunu belirterek etnik kimlik siyasetinin insanları ötekileştirdiğini ve birbirine düşman ettiğini söyledi.

CHP daha özgürlükçü

Selina Doğan ise kendisinin de Ermeni olduğunu anımsatarak “Artık bundan sonra Ankara’da sorunlarınızı yakından takip edecek birisi var” dedi. Adaylığının ardından kendisine bazı eleştiriler getirildiğini belirten Doğan, “Benim artık kendim olmayacağıma yönelik tereddütler var. Şu ana kadar partimden bu konuda hiçbir yönlendirme ve baskı görmedim. Hiçbir olumsuzluk da yaşamadım” diye konuştu. Doğan, CHP’de bir değişim yaşandığını, kendisinin ve başka etnik unsurlardan adayların gösterilmesinin de CHP’nin bundan sonra daha özgürlükçü bir politika izleyeceği anlamına geldiğini söyledi.

Ermeni cemaati adına konuşan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Vasken Barın da “Selina bizim kızımız ve Ankara’da bizim sesimiz olacak. Kendisi yüzde 100 seçilecek ama biz ‘nasıl olsa seçilecek’ diye çalışmamamız olmaz. Biz yüzde 200 çalışacağız. Ermeni cemaati olarak kızımızı destekleyeceğiz” diye konuştu.

 


İlgili yazılar

Alparslan Ortaokulu İmam-hatipleştirildi

Neredeyse her gün medyada yer alan imam hatip skandalına bir yenisi daha eklendi. Ankara’nın Çankaya ilçesinde, Bahçelievler mahallesinde bulunan Alparslan

20 işçi göçükte mahsur kaldı

Karaman’ın Ermenek İlçesi’ndeki Pamuklu Köyü yakınlarındaki kömür ocağında su baskını nedeniyle  göçük meydana geldi. Bugün öğle saatlerinde meydana gelen göçükte

Yalova’da DYP adayı da çekildi

Yolava’da İP ve HEPAR ‘dan sonra DYP ‘de adayını CHP’li Vefa Salman lehine yarıştan çekti. HDP’li Sebahat Tuncel ise, adayı çekmeyeceklerini belirtti. Tuncel kimseye destek vermediklerini söyledi.

Bir Cevap Yazın