Bilinçsiz su kullanımı  Konya’yı çölleştiridi

Bilinçsiz su kullanımı Konya’yı çölleştiridi

Bilinçsiz yeraltı  suyu kullanımı ve iklim değişikliği nedeniyle  yaşanan kuraklık sonucu oluşan obruklar Konya için ciddi tehlike sinyalleri vermeye başladı.  Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Doç. Dr. Fetullah Arık, yeraltı suyu kullanımının obruk oluşumunu tetiklediğini söyledi.  Arık “Havza içerisindeki yoğun su kullanımı, obrukların oluşmasını tetikleyen bir neden. Ayrıca biz havza kenarında birçok göl, gölet ve baraj yaparak ovaya gelecek olan suyun önünü kestik. Öte yandan havza içerisinde yeraltı suyu kullanımı da çok yoğun. DSİ’nin kendi belirlediği 70 binin üzerinde Kaçak kuyu, 30 bin civarında ruhsatlı kuyu olmak üzere 100 bin kuyu var. Bunlar tespit edilen ve daha fazla olduğu da tahmin ediliyor. Konya, karaman, Aksaray ve Niğde’yi içerisine alan kapalı havzada 140 bin civarında ruhsatlı ve ruhsatsız kuyu var.”

Yeraltı sularının sürekli tabana doğru düşüş yaşadığını belirten Arık, “1980’li yılların başından itibaren günümüze kadar sürekli negatif yönde bir yeraltı suyu aleyhinde devam eden bir süreç var. Bu süreç 2009-2011 yılları arasında kısmen pozitife doğru döner gibi olsa da daha sonra yeniden eksi yöne gitmeye başladı. Birçok gözlem kuyusunda yer altı sularının giderek azaldığı gözleniyor. Geriye dönük 30-35 yıllık süreç içerisinde ortalama yıllık 1 metreden hesap edildiği taktirde 35 metrelik bir yer altı suyu düşümü var. Bütün havzayı düşündüğümüz zaman bu korkunç bir yer altı suyu kaybı demektir. Havza içerisinde bu kadar yeraltı suyu kullanımının önüne geçmek için önlemler almak lazım.” dedi.

KENT MERKEZİNE YAKLAŞIYOR

Obrukların giderek Karapınar kent merkezine yaklaştığını vurgulayan Arık, “Karapınar kent merkezi ile ilgili yer altında bulunabilecek muhtemel boşluklarla ilgili ayrıntılı çalışma yapılamıyor. Çünkü kentleşme bazı yapılabilecek olan sismik jeofizik çalışmaları ile ilgili engel teşkil ediyor. Ama havza içerisinde yeni oluşan obruk ile ilgili MTA’nın daha önce tespiti olmuştu. Dolayısıyla bilimsel olarak obrukların tespiti yapılabiliyor. Karapınar kent merkezinin altı volkanik kayalarla kaplı. Volkanik kayalarda yer altı sularıyla erime yaşanması son derece düşüktür. Kent merkezi bu açıdan şanslı. Ama volkanik kayaların altında bu birimlerden olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için de bir kaynak ayrılıp bilimsel olarak belirlenmesi lazım. Çalışmalar esnasında hem gürültü hem de elektriksel anlamda gürültünün tamamen bitirilerek çalışmanın yapılması lazım. Bunun yapılması yaşayan bir kentte oldukça zor. Ama çevresinde yapılacak ölçümlerle bir yaklaşımda bulunulabilir. Bu bölgede obrukların oluştuğu biliniyor ve gelecekte de oluşacaktır. Bizim yapmamız gereken yeraltında oluşabilecek boşlukların tespit edilmesi ve bunların çevresinde önlemler alınmasıdır.” diye konuştu.( DHA)


İlgili yazılar

En Tatlı Pasta İmar ! (2)

En Tatlı Pasta İmar ! (2) Bir ülke düşünün ki ekonomisini inşaat sektörünün kollarına bırakmış, bir ülke düşünün ki ekonomisini

El konulacak şirketleri belirlediler

Twitter fenomeni fuatavni ilginç iddialar ortaya attı. Fuatavni Erdoğan’ın bazı medya şirketlerine ve muhalif gruplara el konacağını iddia etti. İşte

Bozdağ: İmralı’da Güvenlik Sorunu Yok

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 15 temmuz darbe gecesi  bir grup subayın İmralı adasına inmeye çalıştığı iddiasını sert bir dille yalanladı.

Bir Cevap Yazın