Bozdağ: PKK ve FETÖ’nün Hamisi Almanya!

Bozdağ: PKK ve FETÖ’nün Hamisi Almanya!

Türkiye ile Almanya arasında siyasi gerilime neden olan suçluların iadesi konusundaki tartışma devam ediyor. Hükümet Sözcüsü Bozdağ ‘Almanya PKK ve darbecileri himaye ediyor’ dedi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Almanya’nın egemenlik haklarına müdahale etmediğini, Almanya’nın ise PKK’lı teröristleri ve darbeci FETÖ’cü teröristleri himaye ettiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, seçim bölgesi Akdağmadeni’nde  yaptığı incelemenin ardınadn gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, Cumhurbaşkanının Almanya’daki Türk seçmene çağrıda bulunduğunu belirtip, “Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamayı, verilen tepkileri dikkatle izliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamanın hedefi Alman vatandaşlığı almış, Almanya’da seçme hakkı bulunan Türk kökenli vatandaşlarımıza yönelik bir çağrıydı. Ama diğer Alman vatandaşlarına yönelik bir çağrı yapmadı. Bu çok açık ve net. Buna rağmen çok saygısızca ve çok küstahça edep sınırlarını aşan açıklamalar var. Bu açıklamaları ve bu saygısız dili buradan kınadığımızı ifade etmek isterim” dedi.

“Almanya teröristleri himaye ediyor”

Bozdağ, “Almanya-Türkiye ilişkilerinde gelinen noktada Alman siyasetçilerin ve yöneticilerin çok büyük kusurları” olduğunu belirterek şunları söyledi:

Türkiye’ye karşı en büyük saygısızlığı kendileri yaptılar. Devletin resmi televizyonundan hayır kampanyasın yürütüldüğü çalışmalar yapıldı. Opera binasının üzerinde hayır pankartları asıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bakanlarımızın ve diğer yetkililerimizin Almanya’da Türk vatandaşları ile buluşmasına, hitap etmelerine izin verilmedi. İfade hürriyeti, insan hakları ve hukuk devleti benzeri, AB değerlerini dillerine pelenksek edip Türkiye’yi her defasında haksız yere suçlayanlar bu tutumlarını hangi insan hakları, hangi hukuk devleti ve ifade özgünlüğü ile bağdaştırıyorlar. AB değerleri ile uyuşan bir yaklaşım tarzı değil.

Bunun yaparken bir yandan da PKK terör örgütünün teröristlerinden bazılarının, yöneticilerinin Almanya’daki PKK’lılara telekonferans yolu ile hitap etmesine izin verdiler. Şimdi Türkiye ne yapmalı? Öte yandan PKK terör örgütü Almanya tarafından çok net himaye ediliyor. Her türü propaganda yapılıyor. Kandil’e terörist devşiriliyor. Finansmanı yapılıyor. Kendilerine Türkiye’nin ilettiği 4 bin 500 dosyadan bugüne kadar gelinmiş bir netice yok. Türkiye’yi eleştirenler kaç yıldır 4 bin 50 dosya konusunda Almanya’nın bağımsız yargısı nedense bir metre dahi mesafe almış değil. Neden işlemiyor bu bağımsız yargı. Acaba siyaseten bu yargıya bir müdahale mi var? Neden bu dosyalar kara bağlanmıyor? Onu görmek lazım.

FETÖ’ye Almanya’nın çok net bir şekilde sığınak olduğunu görüyoruz. FETÖ’cüler Almanya’ya kaçıyorlar. Öte yandan darbeciler de Almanya’da. Orada himaye görüyorlar. Bütün bular Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin olumsuz etkilenmesi sonucunu doğuruyor. Burada kendi söylemlerini, eylemlerini, tutumlarını sorgulaması gereken Alman yetkilileridir. Alman siyasetçileridir. Türkiye’nin yaptığı bir şey yok. Türkiye’ye karşı alınan tutumlar var. Türkiye düşmanlığı yapanlar var ve Türkiye düşmanlarına sığınak haline gelmiş bir Almanya var.


İlgili yazılar

CHP Başbakan’a Freud’un sözüyle yanıt verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şiirini başından sonuna ezbere, bağırarak okudum, sonuna kadar dinlediler, devamında fena dövdüler…” açıklamasına

Umut Oran: Uzakdoğu gezinize artık sadece size katıksız biat eden gazete temsilcilerini mi götürüyorsunuz?

  En çok satan gazetelerin uçağınızda yer bulamamasının gerekçesi nedir? ANKARA – CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın başlayacak 5

Sanatçı alımında sonuç ilan edilmeden kazananı duyurdu!

TRT’ye sanatçı almak için yapılan sınavda torpil yapıldığı iddia edildi. Yaklaşık iki buçuk ay süren sanatçı  sınavında gerçekleşen torpil, sınav

Bir Cevap Yazın