Çerkesler Karadeniz’in iki yakasında yasta!

Çerkesler Karadeniz’in iki yakasında yasta!

Rus Çarlığının Çerkesleri  soykırım ve sürgününün 151. yılında Türkiye Çerkesleri yaslarını Karadeniz’in iki yakasında dile getiriyorlar. Tarihin en eski dönemlerinden beri anayurtları Kafkasya’da eşsiz bir dil ve kültür geliştiren ve bu kültürü çağımızda da yaşatma mücadelesi veren Çerkesler, sürgün ve soykırımın yıl dönümünde  kayıplarını Karadeniz’in iki yakasında anıyor.

KABARTAY-BALKAR’A HAREKET

Anayurtlarından 151 yıl önce sürgün edilen Çerkesler ilk anma törenini çürük gemilere doldurularak getirildikleri Kocaeli’nin Babalı ilçesi Kefken sahilinde 16 Mayıs’ta düzenledi.
Bu yıl farklı bir program ile anma etkinliklerini Türkiye sınırları dışına taşıyan Çerkesler,  21 Mayıs’ta Kabartay-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak üzere Türkiye’den hareket ettiler.
Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAF-FED) öncülüğünde Ankara’dan hareket eden dernek üyeleri, “21 Mayıs, birbirinden koparılmış halkın farklı coğrafyalara dağıtılsa bile, birlikte yaşama irade ve arzusunu haykırdıkları günlerdir. 21 Mayıs Diaspora ile Anavatandaki kardeşlerin yüreklerinde eş zamanlı yanan bir kor ateştir ve bu ateşin yaktığı yürekler mutlaka bir gün ortak geleceklerini kuracaktır. Bu inanç ve kararlılıkla haklı taleplerimizi haykırmak, soykırımda ve sürgün yollarında kaybettiklerimizi anmak için 21 Mayıs günü Nart Ateşi’ni Anavatana, Anavatanda yaşayan kardeşlerimize taşıyacak, Diaspora ve Anavatanın birliğinin, 150 yıllık inkar, baskı ve ayrılığa rağmen yıkılmadığını, yıkılmayacağını göstereceğiz” dediler.


İlgili yazılar

Bayık: İç savaşı ağırlaştıracağız

KCK Yürütme Konseyi Eş Genel Başkanı Cemil Bayık, “Gelecek aylarda iç savaş Türkiye’de ağırlaşacak. Türkiye’deki Kürt kentlerine ek savaşçılar gönderme

Cihaner’i Tutuklayan Savcı Gözaltında

Erzincan’da 2010 yılında dönemin Başsavcısı olan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner’i makamında gözaltına alan Erzurum savcısı  ve Küçükçekmece’de görev yapan

İşte CHP’nin kesinleşen belediye başkan adayları

CHP 1.Etap Aday Listesi   3 Kasım 2013 Tarihinde Yapılan PM Toplantısında Oylanarak Kabul Edilen          

Bir Cevap Yazın