AKP’NIN HSYK İÇİN UZLAŞMA ARAYIŞI…

AKP’NIN HSYK İÇİN UZLAŞMA ARAYIŞI…

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün liderler turunun ardından Başbakan Erdoğan’a “veto ederim” dediği HSYK teklifi için AKP muhalefet partileri ile uzlaşma arayışına girdi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ anayasa değişikliğinin ikili ya da üçlü mutabakatla sağlanabileceğini söyledi.

ANKARA – Hükümetle yargı arasında yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile başlayan gerilimin, AKP’nin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu Adalet Bakanına bağlayan yasa teklifi hazırlaması ile krize dönüşmesi üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül siyasi parti liderleri ile köşkte biraraya geldi.

AKP’ye yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Başbakan Erdoğan’a, “HSYK teklifi bu haliyle çıkarsa veto ederim. Anayasal çözüm arayın” dedikten sonra AKP muhalefet partileri ile uzlaşma arayışına girdi.

Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ önceki gün partilerin meclis grup başkanlarından randevu talep etti.

İlk görüşme CHP grup başkan vekilleriyle yapıldı. Bozdağ ve AKP grup Başkanvekili Nurettin Canikli CHP grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Muharrem ince ile yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Akif Hamzaçebi Bozdağ’a, Adalet Komisyonu’ndaki yasa teklifinin geri çekilmesi ve rüşvet yolsuzlukların üzerine gidilmesini koşul olarak öne sürdü. Hamzaçebi Anayasa değişikliği önerisini yetkili kurulları MYK’ya götürüleceğini ve buradan çıkacak yanıtın kendilerine ileteceklerini söyledi.

CHP’den sonra MHP’nin kapsını çalan Adalet Bakanı MHP’den olumsuz yanıt geldi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP olarak kesinlikle bu süreç içerisinde hangi şart olursa olsun HSYK ile ilgili böyle bir anayasa değişikliğini uygun görmediklerini söyledi. En son

BDP ile görüşen Bozdağ’a Grup Başkanvekili İdris Baluken, Anayasa değişikliği teklifine destek vereceklerini bildirdi.

Bozdağ, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ziyaretin konusunun, anayasa değişikliği hususunda AKP’nin görüşlerini gruplara iletmek olduğunu söyledi. İşbirliğine hazır olduklarını anlatan Bozdağ Cumhurbaşkanımız liderlerle görüşme yaptı.Sayın Kılıçdaroğlu ve Demirtaş değişikliğe sıcak baktıklarını söyylediler. Bunun üzerine bis de görüşmeleri değerlendirdik,Anayasa değişikliği konusunda ortak çalışmaya hazır olduğmuuzu Türkiye için doğru bir olanı yapabileceğimizi ilettik.” dedi.

 


İlgili yazılar

Örtülü ödenek endişesi!

İzmir milletvekili Erdal Aksünger, Başbakanın yıllık 1.5 milyarı bulan örtülü ödenek bütçesini seçim çalışması için kullanabileceğini belirterek YSK’yı uyardı… İzmir

Fadıl oteli parka yapmış!

Nitelikli dolandırıcılıktan tutuklanan Fadıl Akgündüz’ün 6 yıldır bitiremediği Caprice Gold Oteli ile ilgili skandallar bitmiyor. Akgündüz’ün yaklaşık 1 milyar lira

Söz AKP’li Kadınlarda!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anneliği reddeden kadın, kadınlığını inkâr ediyor demektir, eksiktir, yarımdır” sözleri tartışılırken Sözcü gazetesi, çocuğu olmayan AKP’li kadın

Bir Cevap Yazın