CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yolsuzlukların belirlenmesi için TBMM’De araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yolsuzlukların belirlenmesi için TBMM’De araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

YOLSUZLUK KOMİSYONU KURULMALI

Ankara – Sezgin Tanrıkulu “Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşların düzenledikleri ihalelerdeki yolsuzlukların belirlenmesi ve hükümetin bu konudaki yetersizliklerinin araştırılması” gerekçesiyle Meclis araştırması açılmasını istedi.

Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, “Vatandaşların vergileri ile sağlanan gelirlerin büyük kısmı vatandaşa hizmet adı altında sayısız ihale ile sorumsuzca harcanmakta ve devlet zarara uğratılmaktadır. Yolsuzluk adı verilen ve yoksulluğunda en büyük nedeni olan bu olaylar vatandaşın devlete olan güvenini de sarsmaktadır. Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşların yaptıkları ihaleler yolsuzlukla mücadele için araştırılmalı, sorumluları belirlenmelidir” denildi.
Önergenin gerekçesinde, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2012 Yolsuzluk Algı Endeksi’nde, Türkiye’nin 176 ülke arasında 49 puanla 54. sırada yer aldığı belirtildi.
Gerekçede şu ifadeler yer aldı:
“Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşların açtığı, sonuçlanan ya da devam eden ihalelerinde yolsuzluk yapılıp yapılmadığı Türkiye Büyük Millet Meclisi nezdinde araştırılmalı ve vergi veren milyonlarca vatandaşın devlete güveni tekrar sağlanmalıdır. Böylelikle siyasal iktidar halka hesap vermek, şeffaflık gibi asıl sorumluluğunu da tekrar hatırlamış ve uygulamış olacaktır.”

İlgili yazılar

Eli kanlı dili kirli..

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan Erdoğan’ın partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısındaki açıklamalarına sert bir dille

Bahçeli’nin twiti rekor kırdı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, MHP’nin 1 Kasım seçim sloganı olan “Ülkenin Geleceğine Oy Ver” ifadeleriyle yaptığı çağrı Twitter’a damgasını

TBMM soruşturma komisyonunda tanık krizi çıktı

Rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla TBMM’de AKP’li dört eski bakan hakkında kurulan soruşturma komisyonunda “tanık dinleme” krizi yaşanıyor. Muhalefete mensup milletvekillerinin

Bir Cevap Yazın