CHP İNSAN HAKLARI RAPORU YAYINLADI

CHP İNSAN HAKLARI RAPORU YAYINLADI

CHP’nin Ocak-Şubat-Mart 2014 İnsan Hakları İhlal Raporu’nda,”17 Aralık”, “Berkin Elvan” ve “30 Mart”ın bilançosu çıkarıldı. Raporda, toplantı ve gösteri özgürlüğü nedeniyle “Hükümet/devlet yetkilileri/17 Aralık” başlığında 22 yıl 6 ay 18 kişiye mahkumiyet verildiği, 225 gözaltının olduğu, 94 bin 840 TL (291 kişi) para cezası verildiği, 17 yaralının olduğu kaydedildi, “Berkin Elvan” olaylarında da 771 gözaltı olduğu, 4 bin 380 TL (12 Kişi) para cezası verildiği, 2 ölüm, 113 yaralının olduğu ifade edildi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ocak-Şubat-Mart 2014 İnsan Hakları İhlal Raporu’nu açıkladı.

“İŞ KAZALARINDA 54 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ”

Tanrıkulu, son üç ay içinde dört kişinin yargısız infazla öldüğünü, yedi kişinin de yaralandığını belirterek şöyle dedi:
“İş cinayetlerindeki dramatik tablo bu üç ay boyunca da devam etmiş ve en az 54 işçi yaşamını yitirirken 258 işçi de yaralanmıştır. Türkiye İnsan Hakları Vakfı verilerine göre bu süreçte asker intiharları sekiz, faili meçhul cinayet sayısı ise ikidir.

“16 İŞKENCE VAKASINDA KIRK KİŞİ MAĞDUR OLDU”

Üç aylık periyod da gerçekleşen 16 işkence vakasında kırk kişi mağdur olurken, gözaltında da bir kişi yaşamını yitirmiştir.
Cezaevlerindeki kara tablo da istikrarlı bir biçimde devam etmiş ve son üç ayda 6 kişi hayatını kaybederken 112 kişi de işkence veya kötü muameleye maruz kalmıştır. Bedenini ateşe veren bir kişi de yaşamını yitirirken, üç kişi de bu şekilde yaralanmıştır. İki kişi de cezaevinde intihar girişiminde bulunmuştur.”

“771 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI”

İfade özgürlüğü bakımından AKP hükümetinin adeta gemi azıya aldığını iddia eden Tanrıkulu, “Twitter, YouTube gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya mecraları kapatılmıştır. Toplu gösteri ve yürüyüş hakkı kapsamında gerçekleştirilen muhtelif etkinliklere de müdahaleler devam etmiştir. Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesi öncesi ve sonrasında gerek hastane önünde gerekse sokaklarda toplanan yurttaşlara müdahalelerde bulunulmuş ve 771 kişi bu kapsamda gözaltına alınmıştır. 15 Şubat, 8 Mart, 21 Mart gibi belirli günler dolayısıyla gerçekleştirilen toplu gösterilere yönelik müdahaleler de devam etmiştir” dedi.
Tanrıkulu, raporda son üç aya ilişkin rakamlara da yer verdi. Raporda, “nefret suçları/ırkçı saldırılar/linç girişimi” nedeniyle bir kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı ve 5 vakanın olduğu ifade edildi.
Raporda cezaevlerinde 2 bin 725 gün 77 kişiye hücre cezası verildiği, 24 kişinin açlık grevinde bulunduğu, 75 kişinin sevk edildiği, 5 kişinin hastalık nedeniyle tahliye olduğu belirtildi.

17 ARALIK OLAYI

Raporda, 2 gazetenin kapatıldığı, 8 internete sansür uygulandığı iddia edildi. Raporda, toplantı ve gösteri özgürlüğü nedeniyle “Hükümet/Devlet Yetkilileri/17 Aralık” başlığında 22 yıl 6 ay 18 kişiye mahkumiyet verildiği, 225 gözaltının olduğu, 94 bin 840 TL (291 kişi) para cezası verildiği, 17 yaralının olduğu kaydedildi.“Berkin Elvan” başlığında da 771 gözaltı, 4 bin 380 TL (12 Kişi) para cezası, 2 ölüm, 113 yaralı olduğu ifade edildi.
Raporda, örgütlenme özgürlüğü konusunda da “30 Mart” başlığında 66 gözaltı, 201 yaralı, 12 ölü, 121 saldırı olduğu belirtildi.


İlgili yazılar

Şırnak’ta 2 Diyarbakır’da 1 polis şehit oldu!

PKK’lı teröristler Şırnak’ta polis kontrol noktasın bomba yüklü araçla saldırı düzenledi 2 polis memuru şehit oldu, 5 polis de yaralandı.

GÜRSEL TEKİN: BENİ KÖPÜRTMEK İSTEDİLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Galiba Sayın Cumhurbaşkanı da bir testten geçiyor. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu (HSYK yasası) onaylarsa o zaman Başbakan’ın uzun süredir hayal etmiş olduğu başkanlık sistemi yasal olarak değilse bile, fiilen hayata geçmiş olacak demektir” dedi. Tekin Kadıköy belediye başkanlığı ididası için ise “Beni köpürtmek istediler ama köpürmedim” dedi.

O şahıs da DHKP-C’li çıktı!

HDP’nin Mersin ve Adana il binalarına bombalı yapan saldırının DHKP-C’den tutuklanan bir şahıs olduğu bildirildi. İçişleri Bakanlığı’nan yaptığı açıklama şöyle:

Bir Cevap Yazın