CHP’LİDERİNE TBMM DE YUMRUKLU SALDIRI

CHP’LİDERİNE TBMM DE YUMRUKLU SALDIRI

CHP lideri Kemal Kemal Kılıçdaroğlu’na, haftalık grup konuşmasını yapmak üzere yumruklu saldırı yapıldı.  Görgü tanıklarının ifadesine göre CHP grup toplantısında konuşmasını yapmak üzere ara kulise  giren CHP lideri BDP’li Sırrı Sakık tarafından  kutlandı. Bu sırada kulisteki  koltukta oturan üç kişiden biri hızla oturduğu yerden kalkarak CHP liderinin suratına iki yumruk attı. Kılıçdaroğlu’nun gözlüğü yere düştü. Koruma polisleri saldırgan kişiyi yere yatırdı ve büyük bir arbede yaşandı. CHP’li gençlik kolları üyesi olan bir grup saldırganı linç etmek istedi. Meclis polisleri saldırganları dışarı çıkardı. 

Polisler tarafından bir süre TBMM alt zemininde bulunan kuaförde tutulan saldırgan Orhan Öven daha sonra sorgusu yapılmak üzere Necatibey’deki polis karakoluna götürüldü. Bazı vekillerin de sinir krizi geçirdiği görüldü.  Olayın görgü şahidi olan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, ‘Kemal Kılıçdaroğlu’ile merhabalaştık. Olay o sırada oldu. Saldırgan bizden biri değil.’ dedi.

saldırı1SALDIRGAN ERZURUM NÜFUSUNA KAYITLI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Meclis’te yumruklu saldırıda bulunan kişinin kimliğinin Orhan Öven olduğu belirtildi. Öven, polise verdiği ilk ifadesinde Alperen Ocakları’na üye olduğunu ve 1986 doğumlu Erzurumlu olduğunu belirtti. Yumruklu saldırının ardından makam odasına çıkan ve bir süre dinlenen Kılıçdaroğlu, daha sonra salona döndü ve  ” Herkesi sükunete davet ediyorum. Bu CHP Genel başkanına yapılan ilk  ilk saldırı değil. Daha  önce de İsmet İnönü’ye taşlı sopalı saldırı yapılmıştı. Ne olursa olsun. Bizim hedefimiz bu ülkeye gerçek demokrasi getirmek.” diye konuştu.

Saldırının ardından AKP grup yönetiminden yapılan yazılı açıklamadaçoğulculuğa ve hoşgörüye dayanan demokrasilerde her türlü şiddeti reddediyor Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınıyoruz. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” denildi

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ise  saldırının kabul edilemez bir olay olduğunu belirtti. Halaçoğlu Türkiye’nin en sıkı korunan merkezlerinden birisi olan TBMM’de Kılıçdaroğlu’na saldırı yapılması grup toplantılarının gözden geçirilmesini gerektiriyor. Salı günleri TBMM  arena gibi oluyor” diye konuştu.

SİNİRLENDİM

Öte yandan gözaltına alınan saldırgan ilk ifadesinde “Alperen ocaklarına gider gelirim. Kımlıçdaroğlu’nu sinirleniyordum. Bu nedenle saldırdım”dediği öğrenldi.


İlgili yazılar

Suriye’ye Yardımda Da Yolsuzluk

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID)

Dışişleri Bakanı Davutoğlu dalga geçti!

Davutoğlu Dışişleri Bakanı olduktan sonra kardeş ülke Azerbaycan dahil bütün komşularımızla aramızda soğuk rüzgarlar esiyor. İran, Suriye, Irak, Lübnan gibi

Atilla Kart DDK’yı göreve çağırdı

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TÜRGEV’in Devlet Denetleme Kurulu aracılığıyla incelenmesi, araştırılması ve denetiminin yaptırılması talebiyle Cumhurbaşkanlığına başvuruda bulundu. Kart,

Bir Cevap Yazın