Çıray: Devlet egemenlik kaybı yaşıyor

Çıray: Devlet egemenlik kaybı yaşıyor

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray, Kobani’ye dönük IŞİD saldırılarını bahane ederek gerçekleştirilen provokatif ve yıkıcı eylemlere karşı pasif kalan hükümet ile güvenlik kurumlarının tavrı nedeniyle devletin egemenlik kaybı yaşadığını iddia etti.

Çıray, Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, eylemlere müdahale etmeyen siyasi irade ile güvenlik kurumu yetkililerinin, “Devletin egemenlik haklarının kullanılmasına engel olma yoluyla vatana ihanet suçu işlediğini” iddia ederek hem hükümeti hem de Genelkurmay Başkanlığı’nı bürokratik görevleri nedeniyle bu eylemlere “adeta seyirci kalmakla suçladı.

Çıray, “Türk bayrağı ve Atatürk büstleri Türkiye Cumhuriyeti’nin ideolojik değil, kurucu egemenlik sembolleridir. Egemenlik her devleti ‘devlet’ yapan temel unsur olduğuna göre, yetkililer bu olaylara müdahale etmeme kararını kendi başlarına mı veriyorlar? Yoksa idari, adli ve sivil yahut askeri güvenlik kurumlarının yetkililerinin esasen suç teşkil eden tutumları AKP Hükümetlerinin ‘açılım projesi’ Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını kullanmaktan vazgeçeceğine dair taahhütleri üzerine mi oturtulmuştur? Bu taahhütler kim veya kimler tarafından kime veya kimlere hangi gerekçelerle ne zaman verilmiştir?  dedi.

 


İlgili yazılar

Burası Kayınpederinin Kaçaksaray’ı Değil

Meclis Genel Kurulu’nda, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Maddelerine geçilmesi

Cumhurbaşkanı Herkesi Kucaklamalı

CHP’li Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanının Türkiye’yi kucaklaması gerektiğini belirterek, “Biz Türkiye’nin adayını belirlemeye çalışıyoruz. MHP de önerisini yapsın. Değerlendiririz” dedi.

Kaçak Saray maliyeti ekonomik kriz nedeni…

Mimarlar TOKİ’ye Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Kaçak Sarayın maliyetlerini sordu, TOKİ’den Kaçak Sarayın “maliyetinin açıklanması  ülke ekonomi çıkarlarına zarar verir” cevabı

Bir Cevap Yazın