ÇOCUK GELİN SORUNU KANGREN OLDU

ÇOCUK GELİN SORUNU KANGREN OLDU

Çocuk yaşta resmi nikahla evlendirilen kızların oranı 2013 yılında yüzde 3 oldu. Çocuk yaşta resmi nikahla evlendirilen 16-17 yaş grubu kızların yüzde 69.9’u kendisinden 6 ve daha büyük yaşta bir erkek ile evlendi. Çocuk gelinlerin yüzde 15.2’sinin ise eşi ile arasındaki yaş farkının 11 ve daha yukarı yaş olduğu görüldü. Akdeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve Ortadoğu Anadolu Bölgelerinde ise bu oran yaklaşık olarak yüzde 20 oldu. Yani 18 yaş altında evlenen her 5 kız çocuğundan birinin eşi ile arasındaki yaş farkının 11 yaştan fazla olduğu görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2013 yılı İstatistiklerle Çocuk verilerini yayımladı. Bülten, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel olarak hazırlandı. Buna göre 2013/’14 öğretim yılında öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilkokulda 19, ortaokulda 18, ortaöğretimde ise 16 oldu. Derslik başına düşen öğrenci sayısının ise tüm eğitim kademelerinde 29 olduğu görüldü.

ÖĞRETMEN BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI NIN EN YÜKSEK OLDUĞU BÖLGE GÜNEYDOĞU ANADOLU

İBBS 1. Düzey ve eğitim seviyesine göre öğretmen başına düşen öğrenci sayıları incelendiğinde, ilkokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 25 öğrenci ile en yüksek Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, 15 öğrenci ile en düşük Batı Karadeniz Bölgesi’nde olduğu görüldü. Ortaöğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 22 öğrenci ile en yüksek İstanbul ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, 13 öğrenci ile en düşük Batı ve Doğu Karadeniz Bölgelerinde olduğu görüldü.
İBBS 1. Düzey ve eğitim seviyesine göre derslik başına düşen öğrenci sayıları incelendiğinde, ilkokul ve ortaokulda İstanbul ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri derslik başına düşen 39 öğrenci ile en kalabalık, Doğu Karadeniz Bölgesi 20 öğrenci ile derslik başına düşen en az öğrenci sayısına sahip bölgeler oldu. Ortaöğretimde Güneydoğu Anadolu Bölgesi 37 öğrenci ile en kalabalık, Doğu Karadeniz Bölgesi 22 öğrenci ile en az öğrenci sayısına sahip bölgeler oldu.

ÇOCUK YAŞTA RESMİ NİKAHLA EVLENDİRİLEN KIZLARIN ORANI 2013 YILINDA YÜZDE 3 OLDU

Çocuk yaşta resmi nikahla evlendirilen kızların oranı 2013 yılında yüzde 3 oldu. Çocuk yaşta resmi nikahla evlendirilen bu kızların (16-17 yaş grubu) 2013 yılında yüzde 69.9’u kendisinden 6 ve daha büyük yaşta bir erkek ile evlendi. Çocuk gelinlerin yüzde 15.2’sinin ise eşi ile arasındaki yaş farkının 11 ve daha yukarı yaş olduğu görüldü. Akdeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve Ortadoğu Anadolu Bölgelerinde ise bu oran yaklaşık olarak yüzde 20 oldu. Yani 18 yaş altında evlenen her 5 kız çocuğundan birinin eşi ile arasındaki yaş farkının 11 yaştan fazla olduğu görüldü.

ÇOCUKLARDA CEP TELEFONU KULLANIMINA ORTALAMA BAŞLAMA YAŞI 10 OLDU

Çocukların (6-15 yaş grubu) bilgisayar kullanmaya ortalama başlama yaşı 2013 yılında 8 iken İnternet kullanmaya başlama yaşı 9 ve cep telefonu kullanmaya başlama yaşı ise 10 oldu. Çocuklarda (6-15 yaş grubu) 2013 yılında kendi kullanımına ait bilgisayara sahip olanların oranı yüzde 24.4, cep telefonuna sahip olanların oranı yüzde 13.1 ve oyun konsoluna sahip olanların oranı yüzde 2.9 oldu.

HANELERİN YÜZDE 34.9’UNDA ÇOCUKLAR SİGARA DUMANINA MARUZ KALDI

Hanelerin 2012 yılında yüzde 54.8’i sigara, tütün, puro içme alışkanlığı olan en az bir ferde sahipti. Bu hanelerin yüzde 34.9’unda ise en az bir çocuk bulunmakta ve bu çocuklar sigara dumanına maruz kaldı. Bununla birlikte, bu oran yıllara göre incelendiğinde azalma eğilimi görüldü. 2010 yılında sigara, tütün, puro içme alışkanlığı olan ve en az bir çocuğu olan hanelerin oranı yüzde36 iken bu oran 2012 yılında yüzde 34.9’a düştü.

EN AZ BİR ÇOCUĞA SAHİP HANEHALKLARININ YÜZDE 7.4’ÜNÜN TUVALETİ KONUTUN DIŞINDA

En az bir çocuğa sahip hanehalklarının 2011 yılında yüzde 7.4’ünün tuvaletinin konutun dışında olduğu gözlendi. Çocuk bulunan ve tuvaleti konutlarının dışında olan hanehalklarının oranı illere göre incelendiğinde, en yüksek orana sahip il yüzde 52.4 ile Iğdır oldu. Iğdır ilini yüzde 50 ile Kars, yüzde 41.8 ile Ağrı ve yüzde 41.1 ile Ardahan takip etti.


İlgili yazılar

Muhtar muhbir olamaz, olmamalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim döneminde düzenlediği muhtarlar toplantısına  yeniden başladı.Erdoğan, tam da AKP ve CHP arasında koalisyon görüşmelerinin son

CHP’nin miting programı belli oldu

Cumhurbaşkanı adayı olarak Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  ilk destek mitingini 17 Temmuz’da İstanbul Beylikdüzü’nde

Turpçu: ÇED Raporu Değiştirilecek!

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, daha önce verilen olumsuz ÇED raporuna rağmen Kilimli İlçesi Muslu Beldesi`nde yapılması planlanan 700 MW

Bir Cevap Yazın