Denize nazır 5 yıldızlı cami geliyor!

Denize nazır 5 yıldızlı cami geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kıyı Yasası’nın uygulanmasına dair yönetmelikte değişiklik yaptı. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre artık  sahile, sosyal tesis gibi cami veya mescit de yapılabilecek.

Değiştirilen yönetmelikte ibadet yerleri, kıyılardaki sosyal ve teknik altyapı tesisleri tanımı içine alındı. Böylece, sosyal tesislerde “ibadet yeri” olarak tanımlanan yerlerin inşa edilmesine olanak sağlandı.Bu değişiklikle birlikte kısa süre içinde üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde deniz kıyısındaki otellerin yanı başına devasa cami inşaaatlarına da başlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.
Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte “Sosyal ve Teknik Altyapı Tesisleri” tanımında yer alan “meydan” ibaresinden sonra gelmek üzere “ibadet yeri” ibaresi eklendi.
Buna göre, Sosyal ve Teknik Altyapı Tesisleri arasında yer alan; kıyıda yapılması zorunlu olan yapı ve tesislere hizmet veren ve kıyının kamu yararına kullanılmasını sağlayan, dalgakıran, kontrol kulesi, Deniz Feneri, trafo, su deposu, çekek rampası, biyolojik ve kimyevî arıtma sistemi, pis su ve sintine boşaltma istasyonu, elektrik, su, sağlık ünitesi, PTT, Fax, TV teçhizatı, yağ ve çöp toplama konteynerleri, yangın şebekesi veya itfaiye tesisi, lift sistemi, saniter üniteleri, otopark, yaya yolları, meydan, yeşil alan, çocuk bahçesi ve park ve benzeri altyapı tesislerine ek olarak ibadet yeri de eklenmiş oldu.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: İkinci kez kontenjan kullanılmayacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yapılacak bir tüzük değişikliği ile bir kez kontenjan hakkı kullananların ikinci kez bu hakkı kullanamayacağını açıkladı.

Koru: İslam Diye Diye İslam Elden Gidiyor

AKP ile birlikte yıldızı parlayan ve bir dönemin her yazısı “bu gün ne yazdı” diye okununan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Bahçeli: Hani Biz iktidarın Bastonuyduk

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli kutlu doğum haftasının kutlandığı bir dönemde milyonlarca Müslümanın açlık, sefalet ve yoksulluk

Bir Cevap Yazın