Eğitimde geldiğimiz noktaya çarpıcı örnek

Eğitimde geldiğimiz noktaya çarpıcı örnek

Afyon Başmakçı İlçesinin Akpınar Köyünde ki yaklaşık 20 öğrenci, taşımalı eğitimle 14 km uzaklıktaki ilçe merkezine gitmesi gerekiyor. Okulların açılmasının üzerinden dün itibariyle 30 gün geçmesine rağmen bu öğrenciler henüz okullarına kavuşamadı. Sebep ise, taşımacılık ihalesinin bir türlü yapılamaması.
2014 yılının Afyonkarahisar’ın da yaşanan bu hadise, akıllara durgunluk veriyor.
Başmakçı ilçesine bağlı Akpınar Köyü’nde tam bir eğitim skandalı yaşanıyor. 15 Eylül’de başlayan yeni eğitim ve öğretim dönemi, henüz bu köydeki öğrenciler için başlamış değil. Taşımalı eğitimin uygulandığı köyde, yaklaşık 20 öğrencinin 14 km uzaklıktaki ilçe merkezine gitmesi gerekiyor. Ancak gidemiyor. Sebebi ise, öğrencileri taşıyacak olan servis ihalesinin bir türlü yapılamaması. Vatandaşlar ilçede bulunan “Şahinler” adlı bir taşımacılık firmasının fazla para talep etmesinden dolayı ihalenin sürekli iptal edildiğini iddia ediyor. Vatandaşlar; “Kurban Bayramından sonra bize sorun çözülecek dediler, ancak değişen bir şey yok. Çocuklarımız bir aydır okula gidemiyor” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

PEKİ YA ÇOCUKLAR NE YAPIYOR?

Her sabah “bugün servis gelir” umuduyla önlüklerini giyen çocuklar, köy meydanında toplanıyor.
Saatler ilerliyor, ancak ne servis, nede servisten bir haber geliyor. Veliler “çocuklar üşümesin” diyerek köy meydanında bir ateş yakıyor. Bir nebzede olsun ısınan çocuklar, biraz daha bekledikten sonra umutsuz bir şekilde evlerinin yolunu tutuyor. Tam 30 gündür aynı manzara sürekli tekrar edip
duruyor. Ortaokula giden Şeref Yavuz isimli öğrenci ise bazı zamanlar okula motosikletle gidebildiğini, ancak üşüdüğü için akşamları sürekli başının ağrıdığını söylüyor.

“5-10 LİRAYLA İHALE KALMAZ”

Köy sakinlerinden Şerif Akif Tıknaz, 5-10 TL yüzünden çocuklarının mağdur edildiğini öne sürerek; “Ben kendim cahilim. Bunun sıkıntısını bildiğim için, bu çocukların cahil kalmamasını istiyorum. Bu çocukları okuyacak. 5-10 lirayla ihale kalmaz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gittik, kaymakamlığa gittik, nereye gidersek gidelim ilgilenilmiyor. Bizim tek istediğimiz bu çocukların okuması. Bu sorun çözülsün. Biz bu bayrağın altında yaşıyorsak bu sorunun çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
“İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEHDİT EDİYOR” İDDİASI
Rüzgar Görkem isimli köy sakini ise, İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Özdemir’in kendilerini tehdit ettiğini iddia edeerek, “Bizim çocuklarımız okula yeni başlayacaklardı. Ancak bu servisin olmamasından dolayı okula gidemiyor. Bu dakikadan sonra bu çocuklar okula gitse nasıl adapte olacak. Çocuklar A demeyi bilmiyor. İlçe Milli Eğitim Müdürüyle görüşüyoruz, o haklı. Taşımacıya soruyoruz, o haklı. Kanun şöyle şöyle diyorlar. Ama bu köylü ne yapacak. Bizim birde yukarı mahallemiz var. Orada da 6 tane kız çocuğumuzu taşımak için 1 km yürüyün diyorlar. Toplanma merkezi diye bir yer belirlemişler, bu çocukları orman yolundan yürütüyorlar. Kış döneminde bizim buralarda kurt tehlikesi var. O çocuklar nasıl gidecek. Bu çocuklar bu şartlarda nasıl gidecek diyoruz, “ben ihaleyi oraya kadar yaptım” diyorlar. İlçe Milli Eğitim Müdürü yukarı mahalle deki çocuklar için “Göndermezseniz ceza keserim” diye tehdit ediyor.” şeklinde konuştu.

BAYRAMDAN SONRA ÇÖZÜLECEK DEDİLER

Bayram Cerit isimli vatandaş ise, “Bayramdan sonra Milli Eğitim Müdürü sorununuz çözülecek dedi.
Ama değişen bir şey olmadı. Benim iki tane çocuğum var, şu anda okula gidemiyor. Bu zamana kadar
böyle bir sıkıntı yaşamadık. Servis geliyordu buradan çocuklarımızı alıp gidiyordu. Bu sene gelmedi. Çocuklarımız heves ediyor, okula gideceğiz diyorlar. Ama gidemiyorlar” şeklinde konuştu.

“KENDİ İMKANLARINIZLA GETİRİN DEDİLER”

Cihan Tıknaz isimli vatandaş ise öğretmenlerin “kendi imkanlarınızla getirin” dediklerini öne sürerek, şöyle konuştu; “Benim çocuğum yeni okula başlayacak. Benim çocuğum daha A harfini bilmiyor. Çocuklar her gün köy meydanına geliyor, çaresizce bekliyorlar. Okulla görüştük, öğretmenler “kendi imkanlarınızla getirin” dedi. Benim imkanım yok ki. Ben çalışan adamım. Kaymakam “ihale yapılacak” dediler. İhaleye bir tane adam sokuyorlar. Başka adam sokmuyorlar. İhaleyi hep aynı firma alıyor.”

“ÇOCUK BOYNUNU BÜKÜYOR, EVE GELİYOR”

Kezban Güney isimli bir anne ise, her sabah çocuğunu giydirdiğini ancak servisin gelmemesinden dolayı çocuğunun boynu bükük bir şekilde eve geri geldiğini söyledi. Güney, şunları söyledi; “Çocuklarımızı her sabah giydiriyoruz her sabah. Saat 9 oluyor 9.30 oluyor servis gelmiyor. Çocuk boynunu büküp eve geliyor.”

“ŞAHİNLER FİRMASI FAZLA PARA İSTİYOR”

Köy Muhtarı Mustafa Güney ise, taşımacılığı yapan “Şahinler” adlı firmanın ihalede fazla para istediğini iddia ederek, şöyle konuştu; “Şahinler diye otobüs firması var. Taşımacılığı her zaman bu firma yapıyor. Ben geçen yıl bu öğrencileri bir hafta kendi otobüsümle ücretsiz getirip götürdüm beni şikayet ettiler. Kendileri tek olduklar için İlçe Milli Eğitim’den farklı para istiyorlar. Bu köy 11 km uzaklıkta. Bu firma devlet 90 TL verdiyse 130 TL istiyorlar. Müdür beyde bunu yapamaz kanun dışına çıkamaz.” dedi.


İlgili yazılar

Avrupa’ın en hızlı büyüyen havalimanıydı…

Kokpit.aero internet sitesinin haberine göre Limak’ın elindeki yüzde 40′lık hisseyi alan TAV, geçen yılı 18,5 milyon yolcu ile kapatan Sabiha

Kılıçdaroğlu köşke çıkacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın kabul töreninde hazır bulunacağı, Anıtkabir, Çankaya Köşkü ve Atatürk

KILIÇDAROĞLU: HIRSIZIN ELİ SIKILMAZ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakana Televizyonlarda tartışma çağrısından artık vazgeçtiğini belirten Kılıçdaroğlu “Elimi de öpse artık karşı karşıya gelmem. Bir hırsızın eli sıkılmaz” dedi.

Bir Cevap Yazın