Erdoğan ailesinin açtığı dava reddedildi!

Erdoğan ailesinin açtığı dava reddedildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve hayvanat Bahçesi Müdürlüğü’nden TÜBİTAK’a atanan  Mustafa Sancar’ın CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açtıkları tazminat davası mahkeme tarafından reddedildi.

Erdoğan’ın açtığı  dava Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü. Mahkeme red kararında “Davacı ve davalının her ikisinin de siyasi kişiliklerinin olduğunu, açıklamaların toplumu ilgilendiren konulara ilişkin bulunduğunu, davacının hakkında yapılan bu sert eleştirilere katlanması gerektiğini, konuşmanın tümünün eleştiri sınırları içinde kaldığını ve davacının kişilik haklarına saldırı teşkil etmediğini” belirtti.

Bilil Erdoğan’ın açtığı dava İstanbul Anadolu 28. Asliye Hukuk Mahkemesindeydi.Tazminat istemini reddeden mahkeme  kararında “Davalının söylemleri ifade özgürlüğü kapsamındaolduğu” belirtildi. Kararın sonuç bölümünde  “İfade özgürlüğü kapsamında, eleştiri niteliğinde olan sözlerden dolayı davacının kişilik haklarının zedelendiği düşünülemeyeceğinden ifade özgürlüğünün üstün tutulması gerektiğinden ve manevi tazminat istenemeyeceğinden talebin reddine karar verilmiştir.” denildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında tazminat davası açanlardan biri de Hayvanat Bahçesi yöneticiliğinden TÜBİTAK’a yönetici olarak nakledilen Mustafa Sancar dı.

Sancar’da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de Grup toplantısında söylediği, “Türkıyenin en saygın kuruluşlarından birisine hayvanat bahçesinden müdür getirirseniz size böyle rapor verir. Bunun altına imza atan adamlarda acaba vicdan var mı? İman var mı? Ahlak var mı? Acaba kul hakkına saygı var mi” sözleriyle kendisine hakaret ettiğini öne sürdü ve 5 bin lira tazminat istedi.

Kılıçdaroğlu’nun avukatlığını Celal Çelik yaptı. Tarafları dinleyen mahkeme kararını şöyle açıkladı;

“Sonuç olarak, davacının Hayvanat Bahçesinde Şube Müdürü olarak görev yaptığı devamında da TÜBİTAK’ta bir merkeze sorumlu müdür yardımcısı olarak atandığı sabittir
Dava dilekçesinde belirtilen ve davalıya atfedilen metnin incelenmesinde; davacının herhangi birşekilde hedef alınmadığı, asıl eleştirilmek istenenin davacıyı TÜBİTAK’a tayın eden işlemi yapan kişi yada kişiler olduğu, konuşma içeriğinde hiçbir şekilde davacının isminin geçmediği, herhangi bir şekilde konuşmanın davacıya matufıyet öğesi içermediği görülmektedir.

Bir an için konuşma ile davacının hedef alındığı kabul edilse dahi, yukarıda da vurgulandığı üzere davacının hayvanat bahçesinde şube müdürü olarak görev yaptıktan sonra TÜBİTAK’a atandığı yönündeki
beyan tamamen gerçeklerle örtüşmektedır. Tüm bu sayılan hususlar birlikte değerlendirildiğinde davalı tarafından yapılan bu konuşma nedeniyle davacının kişilik haklarına yapılmış herhangi bir saldırı gerçekleşmemiştir. Bu nedenle davanın reddine karar vermek gerekmiştir”


İlgili yazılar

Türkiye’nin en büyük olimpik havuzu kaderine terkedildi

Gaziantep İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan fakat idarenin kapatılmasıyla Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 2. büyük olimpik

IŞİD Kobani’de koalisyona rağmen ilerliyor!

Dinci terör örgütü IŞİD Suriye’nin Kobani beldesinde PKK’nın Suriye kolu olan PYD’ ile griştiği savaşta  elde ettiği bölgelerin fotoğraflarını yayınladı.

Ankara Barosu başkanlığını Canduran kazandı

Çekişmeli geçen Ankara Barosu başkanlığını 3 bin 552 oyla Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Avukat Hakan Canduran kazandı.Baroda seçim sonuçları

Bir Cevap Yazın