Mütevazı 5 odalı evden 1.000 odalı KaçAKsaray’a

Mütevazı 5 odalı evden 1.000 odalı KaçAKsaray’a

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yapılan “Aksaray” için yapılan 2.2 milyar TL’yi TBMM’ye taşıyarak, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Aksaray için çay, simit hesabı yapılmış mıdır? 2.2 milyar TL, asgari ücretle çalışan kaç kişinin gelir vergisi ile karşılanabilir?” diye sordu.

CHP’li Acar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, bütçe görüşmeleri sırasında yapılan açıklamaya göre, Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde yapılan “Cumhurbaşkanlığı Sarayı” için bugüne kadar 964 milyon TL harcandığı, 2015 yılı için 300 milyon TL ödenek ayrıldığı, ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na alınan uçak için de 412 milyon TL ödendiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı’na 2015 yılı için ayrılan ödenek de eklendiğinde, saray, uçak ve bir yıllık bütçenin toplamı 2.2 milyar TL, eski parayla 2.2 katrilyon olduğuna dikkat çeken Acar, “Türkiye’de milyonlarca insan yoksulluk sınırının altında yaşarken ve asgari ücret üzerinden gelir vergisi kesilirken, saray için 1.5 katrilyon liraya yakın harcama yapılması anlaşılır değildir” dedi. Halen asgari ücret üzerinden alınan gelir vergisi miktarı konusunda bilgi isteyen Acar, “Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Cumhurbaşkanlığı’na alınan uçak ve Cumhurbaşkanlığı’nın 2015 yılı bütçesinin toplam tutarı olan yaklaşık 2.2 milyar TL, asgari ücretle çalışan kaç kişinin gelir vergisi ile karşılanabilir? Asgari ücretle çalışan 3 milyon kişi, saray harcamaları için kaç ay çalışıp vergi vermelidir?” dedi.

ERDOĞAN SARAY İÇİN DE SİMİT HESABI YAPA AK MI ?

Acar, şöyle devam etti: “Asgari ücrette sağlanan artış ile 2014 yılında asgari ücretliler, 2013 yılına göre kaç tane fazla ekmek ve simit alabilmiştir? Fazladan kaç çay içebilmişlerdir? Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Cumhurbaşkanlığı’na alınan uçak ve Cumhurbaşkanlığı’nın 2015 yılı bütçesi olan yaklaşık 2.2 milyar TL ile şu anda asgari ücretle çalışan yurttaşlara kaç ekmek, kaç simit ve kaç çay alınabilir? Asgari ücretlilere yapılan artış için çay, simit hesabı yapan iktidarınız, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için de çay, simit hesabı yapacak mıdır? Türkiye’nin bugünkü mali durumu, bir konut için yaklaşık 1.5 milyar TL harcayabilecek rahatlıkta mıdır? Türkiye’nin 2014 yılı bütçe açığı ne kadardır? Cumhurbaşkanlığı Sarayı için yapılan harcama, bütçe açığının ne kadarını oluşturmaktadır?”


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: Bayraktar konuşursa her şey değişir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilmesi halinde Türkiye’deki bütün yolsuzlukların ortaya çıkacağını söyledi. TBMM’de www. yakinplan.com’un

Adana Valiliğine Bombalı Saldırı

Adana’da bomba yüklü araç teröristler tarafından uzaktan kumanda ile patlatıldı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş terör saldırısından 5 dakikayla kurtuldu.Valiliğin açık

Tapeleri de imha edecekler

TBMM Yolsuzlukları Araştırma komisyonu Muhalefet milletvekillerinin itirazlarına karşın tapelerin de imha edilmesi kararı aldı. karar 5’e karşı 9 oyla alındı.

Bir Cevap Yazın