Fazıl Say’a bakanlık’tan ambargo

Fazıl Say’a bakanlık’tan ambargo

Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Opkestrası’nın yıllık programını Fazıl Say’ın yer aldığı iki haftayı değiştirterek onayladı. Ankaralılar İstanbul Senfonisi, Su Piyano Konçertosu ve Yunus’un Sırtındaki Çocuk-Hermiyas’ı dinleyemeyecek.

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’a uygulanan ambargoya bir yenisi daha eklendi.

Sanattanyansimalar.com sitesinin haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir adım atarak, bestecinin eserlerinin seslendirileceği konseri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) programından çıkarttırdı. Böylece, son olarak Devlet Tiyatroları’ndaki sansür olayının açığa çıkmasının ardından, Bakanlığın orkestraların programlarına da karışmaya başladığı ortaya çıktı.

Bilindiği gibi Devlet Orkestraları’nın yönetim kurulları yıllık sezon programlarını hazırlayarak Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne gönderiyor.

Programlar “bakan onayı” ile resmen uygulanır hale geliyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 2014-2015 sezonu için Bakanlığa gönderdiği programda iki ayrı haftada Fazıl Say’a ait eserler yer alıyordu.

Kasım ayında şef Rengim Gökmen’in yöneteceği bir konserde İstanbul Senfonisi çalınacak, Mayıs ayında da 3000 kişilik ATO Congresium’da verilecek konserde şef Naci Özgüç yönetiminde bestecinin “Su” başlıklı piyano konçertosuyla, “Yunus’un Sırtındaki Çocuk-Hermiyas” başlıklı eseri seslendirilecekti. CSO’ya sözlü olarak Fazıl Say’ın solist olarak yer alacağı ve eserlerinin çalınacağı programların değiştirilmesi, aksi takdirde yıllık programın bakan tarafından onaylanmayacağı bildirildi. Tam açılış konseri öncesi yapılan bu bildirim üzerine, CSO programda istenen değişikliği yaptı ve bakan onayı çıktı. Açılış konseri de böylece resmi prosedür içinde gerçekleşebildi.

 


İlgili yazılar

Resmi kayıtlara göre eğitimin içler acısı hali!

CHP’nin öğretmen kökenli Grupbaşkanvekili Engin Altay AKP iktidarı döneminde eğitimin resmen çöktüğünü belgelerle ortaya koydu. “Eğitimsizlik ve niteliksizlik Milli Eğitimi

İhsanoğlu’ndan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu seçim sonuçlarını takip etmek için, eşi Füsun İhsanoğlu ile birlikte saat Levent’teki seçim irtibat bürosuna geldi. İhsanoğlu,

Gül o soruya sessiz kaldı!

Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  aktif siyasete girmeyeceğini açıkladı. Gül İstanbul’da Cuma namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, siyasete dönüp dönmeyeceğiyle ilgili

Bir Cevap Yazın