ÇGD: Gazeteci katilleri derhal bulunmalı

ÇGD: Gazeteci katilleri derhal bulunmalı

Çağdaş Gazeteciler Derneği yönetim kurulu Azadiya Welat dağıtıcısı Bağdu’nun öldürülmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada katillerinin derhal bulunmasını istedi. ÇGD yönetimi  ÇGD iktidarı basına yönelik baskıları durdurmaya çağırdı
ÇGD Genel Yönetim Kurulu açıklaması şöyle:
Azadiya Welad ve Özgür Gündem gazetesi çalışanı ve dağıtımcısı Kadri Bağdu –Adana-Seyhan’da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.Motosikletten ateş açan saldırganlar kısa sürede kayıplara karıştı.
Bu saldırı özellikle 1990’lı yıllarda özellikle Kürt basınına yönelik olarak düzenlenen ve cezasız kalan siyasi cinayetler dönemine dönüş endişesini yaratmaktadır.Yeniden faili mechul Beyaz Toros cinayetleri dönemi hatırlatılmaktadır.
İktidar bu cinayetin sorumlularını derhal bularak adalete teslim etmelidir.Aksi takdirde katilleri koruyan makam durumuna düşecek, suça ortak olacaktır.
Son haftalarda gazetecilere yönelik saldırılar, ülke yöneticilerinin basın ve ifade özgürlüğüne yönelik düşmanca tutumu, iktidar yanlısı kimi militan çevreleri cesaretlendirmektedir.
Gazeteci,yazar Aydın Engin ve Murat Belge’ye yönelik açık ölüm tehditleri bu kapsamda dikkati çekmektedir.
İktidara bağlı yargıda da aynı durum gözlenmektedir.Örneğin Milliyet gazetesi Muhabiri Kemal Göktaş için, İzmir’de bir kadına karakolda yapılan işkence olayını haber yaptığı, bu yasa dışı olayı kamuoyuna duyurduğu için hakkında 6 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma açılmıştır.
Gerilimin ve savaş koşullarının yaşandığı Suruç başta olmak üzere sınır bölgesinde güvenlik güçleri gazetecilerin görev yapmasını kolaşlaştırmakla görevli olduğu halde, meslektaşlarımızın çalışmalarını engellemekte, suç işlemektedir.
Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak iktidarı gazetecilere yönelik baskıları, tehditleri durdurmaya, görevlerini özgürce yapmalarını sağlamaya, Kadri Bağdu’nun katilini bularak gerekli cezanın verilmesini sağlamaya davet ediyoruz.


İlgili yazılar

HDP kimden oy alacak?

HDP, ANAPAR ve Vatan Partisi! CHP ve MHP’den sonra sıralanan minik muhalefet partileri… Oy toplamları barajı aşmaya yetmiyor. HDP’ye barajı

Darbeci Generaller Dinlenmeyecek

TBMM 15 Temmuz darbe girişimini incelemek üzere kurulan Darbe Komisyonu’nda, darbeci Mehmet Dişli, Mehmet Partigöç ve Meclis’i bombalayan subayların dinlemesi

CHP lideri sanatçı ve aydınlara da soracak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın İstanbul’da bir grup akademisyen, yazar, aydın, aktivist ve azınlık temsilcileriyle “Toplumsal Uzlaşı Toplantısı” adı

Bir Cevap Yazın