Gençliği bekleyen 5 tehlike

Gençliği bekleyen 5 tehlike

CHP İstanbul Milletvekili, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran,  Türkiye’de nüfusun yarısının 30 yaşın altında ve bunlardan 14 milyonunun seçmenlerden oluştuğunu belirterek 7 Haziran’da 2,5 milyon gencin ilk kez oy kullanacağını söyledi. Oran bir sonraki seçimde bu sayının 3,5 milyona çıkacağını anımsatıp, “Ama buna rağmen gençler geleceksiz, gençler işsiz, gençler toplumsal faydasızlık pençesinde… Gençler kendilerini geliştirecek imkânlardan; eğitim, iş hayatı ve sosyal alanda fırsat eşitliğinden yoksun. Gençlerimizi, mutlaka sandığa gitmeye; kendilerinin ve ülkenin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyorum. 7 Haziran seçimleri ülkemizin geleceği açısından hayati önemdedir, mutlaka sandığa gidin oy verin. Atatürk için, Cumhuriyet için, Özgürlük için oy verin gitsinler ” dedi.

Yazılı açıklama yapan CHP’li Umut Oran, Avrupa’da en genç nüfusa sahip ülke olan Türkiye’nin 77 milyon 695 bin 904 kişiye ulaşan nüfusunda ortanca yaşın 30,7 olduğunu, nüfusun yarısının 30 yaşın altında bulunduğunu anımsattı. Genç nüfusun, ülkeler için gelişim ve kalkınma için bir servet sayılırken, AKP’nin 13 yıla yaklaşan iktidarında baskıyla bir kalıba sokmaya çalıştığı gençliğin gerçek ihtiyaçlarını ihmal ettiğini, gençleri adeta harcadığını belirten Umut Oran, AKP’nin giderek dinselleştirdiği eğitim sisteminin, gençlere bilgi çağının gerektirdiği donanımı vermediğini, OECD’nin PI­SA sınavında Türkiye, 65 ül­ke ara­sın­dan ma­te­ma­tikte ancak 44, oku­ma be­ce­ri­sinde 41 ve fen ala­nın­da 43. sı­ra­ ile sonlarda yer alabildiğini vurguladı.

Gençliğin önündeki 5 tehdit

Oran AKP’nin ülkeyi getirdiği noktada gençliğin karşı karşıya olduğu başlıca tehditleri şöyle sıraladı:

Geleceksizlik, Güvencesizlik, Çalışma-iş hayatı yerine boş meşguliyetler, Toplumsal faydasızlık ve Nepotizm (İktidar yakınlarının kayırılması) Bu güvenle, gençlerimize sesleniyorum: Gençler, hem geleceğimiz hem de bugünümüz. Gezi ruhunu, özgürlük ve demokrasi hakkını çapulculukla aşağılayan, kendisini padişah sanan kaçak saray sakinlerine, zombi demokrasi yerine katılımcı, çoğulcu, özgürlükçü, eşitlikçi, kucaklayıcı, demokrasi için gerekli dersi sandıkta verin. 7 Haziran seçimleri ülkemizin geleceği açısından hayati önemdedir, mutlaka sandığa gidin oy verin. Atatürk için, Cumhuriyet için, Özgürlük için #OyVerGitsin


İlgili yazılar

Diktatör suçlaması beni gülümsetiyor

Pazartesi sohbeti oldu mu cuma sohbeti. Aslında geçtiğimiz pazar sabahı buluşacaktık CHP Genel Başkanı’yla, olmadı; araya günler girdi. Belki de

Fuatavni’nin iddiası gerçek çıktı!

Twitter fenomeni Fuat Avni’nin ortaya attığı “Cumhurbaşkanlığı sarayında DHKP-C’li kadın” iddiası gerçek çıktı. Ankara polisinin düzenlediği operasyonda gözaltına alınan G.B.

Üniversitede Seçim Yasak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rektörlük seçiminin üniversitelerde çatışmayı ve ayrıştırmayı körükledği açıklamasından sonra  YÖK, devlet üniversitelerde rektörlük seçimi ile ilgili yasayı değiştirdi.

Bir Cevap Yazın