GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı, son günlerde çeşitli olaylar öne sürülerek, yerel seçim öncesinde TSK’yı siyasi konuların içine çekme gayreti olduğunu, bunun üzülerek müşahade edildiğini bildirdi.
TSK internet sitesinde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin siyasi tartışmaların ve konuların dışında kalmayı, Devletin bekası, Milletin huzur ve güvenliği için gerekli olduğunu düşündüğü belirtildi. TSK’nın Anayasa’da işaret edilen “demokratik, laik, sosyal hukuk devleti” ilkesine sadık, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı ve anti demokratik usul ve uygulamaları reddeden duruşunu muhafaza etmekte kararlı olduğu kaydedilen açıklamada, hava sahasını ihlal eden bir Suriye uçağının düşürülmesi olayı ile ilgili olarak bazı basın yayın organlarında spekülatif haberler yer aldığı belirtilerek, “Türk Silahlı Kuvvetleri konu ile ilgili olarak kendisine verilen yetkiyi kullanarak görevini başarıyla ifa etmiştir. Faaliyet, ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak icra edilmiştir” denildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:
“1.Son günlerde çeşitli olaylar öne sürülerek, yerel seçim öncesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini siyasi konuların içine çekme gayreti olduğu üzülerek müşahede edilmektedir.
2.Birçok kereler açıkladığımız gibi, Türk Silahlı Kuvvetleri; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ordusudur. Desteğini, moralini, kaynağını Yüce Türk Milletinden ve şanlı tarihinden almaktadır.
3.Türk Silahlı Kuvvetleri; siyasi tartışmaların ve konuların dışında kalmayı, Devletimizin bekası, Yüce Milletimizin huzur ve güvenliği için gerekli olduğunu düşünmektedir.
4.Türk Silahlı Kuvvetleri; Anayasamızda işaret edilen “demokratik, laik, sosyal hukuk devleti” ilkesine sadık, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı ve anti demokratik usul ve uygulamaları reddeden duruşunu muhafaza etmekte kararlıdır.
5.Türk Silahlı Kuvvetlerinin değerli mensupları; görevlerinin bilincinde, sağduyulu, soğukkanlı ve her türlü tahrik ve günlük siyasi mülahazadan uzak olarak ülkemize ve Yüce Milletimize hizmete devam etmektedir. Güç ve kudretinden hiçbir şey kaybetmemiştir.
6.Ayrıca, Türkiye ve Suriye Hava Kuvvetleri yetkililerinin uyarılarına rağmen, hava sahamızı ihlal eden bir Suriye uçağının düşürülmesi olayı ile ilgili olarak bazı basın yayın organlarında spekülatif haberler yer almaktadır.
7.Türk Silahlı Kuvvetleri konu ile ilgili olarak kendisine verilen yetkiyi kullanarak görevini başarıyla ifa etmiştir.
8.Faaliyet, ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak icra edilmiştir.
9.Türk Silahlı Kuvvetlerinin Süleyman Şah Saygı Karakolu hariç, SURİYE topraklarında herhangi bir birliği bulunmamaktadır.
10.Bu konularla ile ilgili gündeme çıkarılan haberler gerçek dışıdır.”
Bazı basın organlarında Milli Güvenlik Kurulu son toplantısında asker ve hükümet arasında seçimlerden sonra güneydoğuda gündeme gelebilecek olası özerklik girişimleri konusunda farklı görüş bulunduğu, bu görüşün toplantıda da gündeme geldiği ileri sürülmüştü.


İlgili yazılar

Yine Tarikat Yurdu Yine Taciz

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş Adıyaman’ın  Besni ilçesinde  bir tarikat yurdunda kalan iki çocuğun taciz edildiğini açıkladı.  Yarkadaş ailelere  çocuklarını

CHP’li Başkana Saldıranlar IŞİD’çi Çıktı

İktidarın bir dönem göz yumduğu IŞİD militanları artık Türkiye’nin her yerinde. Bunun son örneği Düzce’de yaşanan bir olayla ortaya çıktı.

Darbenin Arkasındaki Komutan…

Yaşanan darbe girişiminin ardında Hava Kuvvetleri eski komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile damadı Yarbay Hakan Karakuş çıktı. İşte yaşananlar… Orgeneral Akın

Bir Cevap Yazın