Gezi ile Validebağ arasındaki benzerlik

Gezi ile Validebağ arasındaki benzerlik

İktidarın inadı ve eylemcilerin kararlılığı, kitlesel bir direnişin sinyallerini veriyor. Yürütmeyi durdurma kararına rağmen korudaki inşaatın devam etmesine tepki çığ gibi büyüyor.

Yaşanan hukuksuzluk, alanı korumak için gelenlerinsayısındaki artışı tetikliyor. Validebağ’da son bir haftada yapılan her eylemdekatılımcı sayısının binin üzerine çıktığı gözleniyor. 28 Mayıs 2013’te halk hareketine dönüşen çevreci Gezi eylemleriyle Validebağ direnişi arasında bir benzerlik var.

1 – Kamuoyu desteği

Çevre örgütleri ve mahalle sakinlerinin yükselttiği direnişin, son birkaç gündür “yerel havadan”, “kitlesel tabana” doğru hareketlendiği gözleniyor. Yoğungündeme rağmen sosyal paylaşım sitelerindeValidebağ eylemleri ön plana çıkıyor.

2 – Orantısız zekâ

Gezi Direnişi’nin karakteristik özelliklerinden biriolan “kontrolsüz güce karşı orantısız zekâ”, Validebağ eylemlerinin ruhunu da sarmış.Gençlerin poliskalkanları önünde futbol maçıyapması pasifdirenişin yaratıcı yüzü.

3 – Dayanışma

Şiddete rağmen direniş alanından ayrılmayaneylemcilere çevreden dedestek veriliyor. Semtteki
pastaneler, kafeteryalar direnişçilerden sıcak çayı, kuru ve yaş pastayı esirgemiyor. Koruya yapılanyürüyüşlersırasında ise çevre binalarda oturanlar eylemcilere alkışlarıyla ya da tencere çalarak destek veriyorlar.

4 – Doğanın masumiyeti

Şimdilik bayrak yok, flama yok, herhangi bir ideolojik ayırım yok. Validebağ’da tek endişe çevre talanı. Koruyu korumak için toplananlara doğanın masumiyeti yol gösteriyor.

5 – Talana tepki

Yandaş medyanın “çapulcular camiye karşı” haberlerleriyle yaratılmak istenen algı tepki topluyor. Çevrede 26 caminin varlığı, talanın esas amacını gösteriyor: Cami bahane rant şahane!

6 – Şiddet birleştiriyor

Korunun yanındaki Ata İlkokulu ve Çamlıca Konakları sosyal alanı polis lojmanına dönüştü. Zabıta terörü, ekip araçlarının plakalarının sökülmesi ve polisin orantısız şiddeti çevrecilerin kararlılığını artırıyor.

7 – Kadınların gücü

Kırmızılı kadın, direnen kadın… Kadınların başı çektiği eylemler, zarif bir kent kültürü yaratıyor. Kadınların az olduğu eylemlerde çatışma riski, onların bulunduğu direnişlerde ise devrim var. Validebağ’da şiddete rağmen kadınlar tıpkı Gezi’deki gibi önde.

8 – Kararlılık

Polisin bariyer takviyesine, Validebağ’daki talana karşı çıkanların çadırkurarak karşılık vermesiçarpıcı. “Kazanıncayakadar direniş kararı” İstanbul’un Anadolu yakasında şaşırtıcı günlere tanıklık
edebileceğimizi gösteriyor.

 

Erk Acarer / Cumhuriyet


İlgili yazılar

Futbol’a bir hafta erteleme!

Daha önce futbol liglerindeki karşılaşmanın ertelenmeyeceğini açıklayan içişleri ve Spor bakanı karar değiştirdi. Spor Toto Süper Lig’de bütün maçlar bir

Kılıçdaroğlu hangi partiye çağrı yaptı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “DSP’nin bir parti olarak yoluna devam etmesini doğru bulmuyorum. Gelmeliler CHP’ye artık. Bizim altıokumuz var altında

CHP’de kurultayı 16-17 ocak tarihinde yapılacak

Muhaliflerin olağan kurultay zamanında yapılmayacak endişesi sona erdi. Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki kurultay tartışmaları son buldu. CHP 35. Olağan Kurultayı, 16-17 Ocak

Bir Cevap Yazın