Gezi yargılanamaz

Gezi yargılanamaz

Gezi olayları sanıkları silahlı terör örgütü elemanı oldukları iddiası ile yargılanıyor.

Gezi olaylarının Ankara’daki ilk davası başladı. Haziran İsyanı’nın Ankara ayağında düzenlenen operasyonlar ile ilgili açılan ilk dava Ankara Adliyesi 12. ağır ceza mahkemesinde başladı.

Daha önce 12 eylül darbe davasının görüldüğü 12. Ağır Ceza Mahkemesinde savcının gezi iddianamesini okumasıyla başladı. Dava duruşmasında çağdaş hukukçular derneğine bağlı avukatlar, CHP milletvekilleri ve vatandaşlar hazır bulundu.

Gezi davası ile ilgili olarak Ankara ayağında toplumsal muhalefet bileşenlerine yönelik 18 ve 25 Haziran günlerinde iki operasyon düzenlenmiş, ilk dalgada gözaltına alınan 25 kişiden 22’si, ikinci dalgada ise gözaltına alınan 25 kişiden 13’ü tutuklanmıştı. Tutuklanan direnişçilerin hemen hemen tümü, yine isyanın yarattığı meşruiyet ve yürütülen mücadeleler sonucunda iki ay içerisinde serbest bırakılmıştı.

GEZİCİLER, SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ KURMAKLA YARGILANIYOR

Haziran İsyanı’na yönelik ikinci dalga operasyon ile ilgili 1,5 yıl sonra dava açıldı. Hazırlanan iddianamede birden fazla örgütün bir arada eylem yaptığı ileri sürülürken, 26 kişi için ise “Silahlı terör örgütü üyeliği”, “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Suçu kimliği gizleyerek ve birden fazla kişi ile işlemek”, “Mala zarar vermek” ve “Silahlı katılım” iddiaları sıralandı. Bugün saat 10.00’da başlayan dava ile ilgili Ankara Dayanışması “hepimiz oradaydık” başlıklı yaptığı açıklamada , ” GeziYargılanamaz ” denildi.

Ankara Dayanışmasının açıklaması şöyle :

GEZİ YARGILANAMAZ

Gezi’den yayılan kıvılcım bütün bir ülkede isyan ateşine dönüştü. Demokrasiyi rafa kaldıran, özgürlükleri gasp eden, halka nasıl düşünüp nasıl yaşayacağını öğretmeye kalkan iktidar ve uygulamalarına karşı milyonlarca insan sokaklara döküldü. Daha özgür ve demokratik bir yaşamın mümkün olduğunu gösterdi. Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Her şey, herkes değişti. Bir tek iktidar değişmedi. Gelenekçi, gerici, ırkçı ve baskıcı politikalarında ısrar etti. Şimdi de tehditler savurarak Gezi isyanının rövanşını almaya çalışıyor.
Gezi isyanında Kızılay’da, Tunalı Hilmi’de, Kennedy’de, Dikmen’de, Batıkent’de Tuzluçayır’da, ODTÜ’de, kampüslerde, Ankara’nın dört bir yanında omuz omuza birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşlarımız yargılanıyor. Arkadaşlarımızı o zaman yalnız bırakmadık, şimdi de yalnız bırakmıyoruz. Hep birlikte orada olalım.


İlgili yazılar

AKP’li vekil ve Bakan yakınları devlete çöreklendiler

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, AKP’li bakan ve milletvekillerinin yakınlarının KPSS’yi kazanamamalarına karşın “valilik özel kalem müdürlükleri”

CHP MYK koşulları belirledi yetki Kılıçdaroğlu’nda

CHP Merkez Yönetim Kurulu, toplantısında  Türkiye’nin derin ve yakıcı sorunlarının çözümü amacıyla, ülkenin yüksek çıkarlarını gözeterek, en az 4 yıl

Yalçın: Şehitlerin kanı Atalay’ın ellerinde

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. E. Semih Yalçın “AKP Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay’ın kahredici bir suçluluk psikolojisi

Bir Cevap Yazın