Halkı sokağa döktüler sırça köşkten seyrettiler

Halkı sokağa döktüler sırça köşkten seyrettiler

Tarih şahittir ki, Kobani protestolarında ortaya çıkan kanlı tablo AKP (DEVLET), HDP ve HÜDAPAR’ın ortak eseridir. Bilindiği gibi HDP ve KCK’nin çağrısıyla sokağa çıkan kalabalığa ilk kurşun Muş Varto’da sıkıldı ve bir genç polis kurşunuyla can verdi. Sinirler zaten gergindi, gencin ölüm haberi büyük bir öfke patlamasına neden oldu. Düzenin çarpıklıklarına ve adaletsizliğine karşı isyan halinde olan gençler ve halkın arasına karışan maskeli provokatörler birçok şehirde polislerle çatıştılar. Polislerin ölümcül saldırılarına HÜDAPAR’lıların silaha davranmaları da eklenince olaylar çığırından çıktı. Zembereğinden boşalan şiddet kırk civarında insanın hayatına mal oldu, yüzlerce insan kurşunlara hedef oldu, binin üstünde insan gözaltına alındı, binlerce işyeri ve araç molotoflarla yakılıp kül edildi.

Bu cinayetlerin bir numaralı sorumlusu tartışmasız olarak AKP’dir. AKP, lafzı her ne olursa olsun taşıdığı felsefe ve dünya görüşü itibariyle IŞİD’in ikiz kardeşidir. Aynı ideolojiden ve kökten beslenmektedirler. AKP bugün eğer bir Ortaçağ rejimi kurup IŞİD gibi kafa kesmiyorsa, buna iç ve dış dengeler müsait olmadığındandır. Yoksa yürüttüğü ekonomik ve siyasi rejime muhalif olan herkesi İran Molla rejiminde olduğu gibi, “Allah düşmanı” diye yaftalayıp kafasını kanlı baltaların altına pekâlâ yatırır.

AKP, IŞİD ve bir kontra örgütlenmesi olan HÜDAPAR’ dan oluşan gerici faşist kamp -kendi içinde bazı yöntem farklılıkları ve didişmeler olsa da- aslında bir bütündür. Birine karşı verilen mücadele ötekine karşı da verilmiş olur. Bu nedenle AKP’ye karşı mücadele IŞİD’e karşı mücadeledir, IŞİD’i besleyen can damarlarından birinin kesilmesidir. Ne yazık ki Kürt hareketi hem Şengal katliamında, hem de Kobani kuşatmasında bu görünür gerçeğe gözlerini kapatarak AKP’yi bir kenara bıraktı ve tüm dikkatleri IŞİD’in üzerinde topladı. Onbinlerce insan sınırda haftalarca IŞİD’ı protesto etti. Ancak bu protestoların hiçbir yararı olmadı, IŞİD ağır silahlarla adım adım ilerleyip Kobani’yi kuşatırken, YPG komutanlarından biri kendisiyle yapılan bir röportajda, “Sınırdaki bu gösterilerin bize hiçbir yararı yok, başka yardımlar yapılmalı,”dedi ama kimseye sesini duyuramadı. Oysa zamanında doğru bir müdahaleyle IŞİD’i besleyen kanallardan bazıları kurutulabilseydi IŞİD’in hızı kesilebilir, Kobani’nin kuşatılmasının önüne geçilebilirdi. Bunca kan akmaz, bunca insan da ölmezdi.

ÇAĞRIYI YAPANLAR ORTALIKTA YOK

Ne var ki izlenen yol ve yöntemler yanlıştı, halkın enerjisi boşa harcandı. Bıçak kemiğe dayanınca da BDP ve KCK sözcüleri halkı sokağa çıkmaya çağırdılar. Sokaklar alev alev yanarken, BDP genel başkanı, “Yediden yetmişe direneceğiz,”dedi. Kime, nasıl direnilecek bilen yoktu; hedef belli değildi! Halk bu çağrıya uyup bendini yıkmış bir sel gibi sokağa aktı, ama çağrıyı yapan HDP genel başkanı ve partinin önde gelenlerinden kimse ortalıkta yoktu. Hep olduğu gibi meydanı yine provokatörlere ve isyankâr gençlere bıraktılar. Kanlı sokak savaşları sürerken, onlar sırça köşklerinde şiddetin kentleri kan gölüne çevirişini seyrettiler.

Halkı sokağa dökmüşsen en önde sen olmalısın. Halkın can güvenliği sana emanettir, ondan sorumlusun. Gerçek önderler hep en önde olurlar. Şiddete karşıysan Mahatma Gandhi gibi, “Sıfır şiddet,”diyerek en önde sen yürüyeceksin. Az çok siyasal bir bilinç vermişsen, kapı pencere indirip araçları ateşe veren o öfkeli gençler seni dinler, hatta kolluk takarak göstericilerin güvenliğini ve disiplinini sağlamada görev alırlar. Silah kullanılmasına ve molotof atılmasına asla izin vermeyeceksin. Öyle çelik bir disiplin sağlayacaksın ki, en azgın provokatörler bile taşkınlık yapmaya, şiddet kullanmaya ve molotoflarla ortalığı yangın yerine çevirmeye cesaret edemeyecekler. Kitleye TOMA’larla basınçlı su sıkıldığında sen yere mıhlanmış bir zafer heykeli TOMA’lara karşı duracaksın. Topluluğa ateş edildiğinde ilk kurşun senin olmalıdır. Bunu gönülden istemelisin, zafere kilitlenmiş gerçek halk önderliği budur çünkü. Korku insanca bir duygudur, kimse korktuğu için kınanamaz, kınanmamalıdır da. Kınanacak şey, göze alamadığın bir hareketi başkasına yaptırmak ve insanları kullanmaktır.

Halkı sokağa döküp kuytularda kaybolmak acımasızlık ve merhametsizliktir.

SONUÇ NE OLDU

Peki şimdi ne oldu, halkın sokağa dökülmesiyle meram edilen gayeye ulaşılabildi mi? Sonuç tam bir fiyaskodur. Protestolardan ne AKP, ne de IŞİD etkilendi. Protestocuların sesleri IŞİD’in Kobani’ye attığı bombaların sesleri arasında yitip gitti. Ölenler ne yazık ki babalarının kesesinden gitti. Kurşun yiyenlerin kanları ise boşuna aktı. İşyerleri ve araçları yakılanlara ise dizlerini dövmek kaldı. Hem dizlerini dövdüler, hem de Kürtlere küfür ettiler. Bu da bizim kârımız oldu.

Başka bir gariplik de, HDP sözcülerinin Kobani için AKP’den yardım istemeleridir. AKP’nin Kobani’de IŞİD’le savaşan YPG’ye düşmanlık beslediğini bilmeyen yoktur. Bu, olmayacak duaya amin demektir. AKP, YPG’dense IŞİD’i tercih edecektir. HDP halkı yanıltmak ve olmayacak şeylerle oyalamakla ağır bir vebal altındadır.

IŞİD’İN Kobani ve Şengal saldırganlığı karşısında farklı şeyler yapılabilirdi. Etkili sivil projelerle ekonomide kriz ve devlet yönetiminde boşluk yaratılarak, IŞİD’i besleyip büyüten AKP’ye dünyanın kaç bucak olduğu gösterilebilirdi. IŞİD’e asıl o zaman darbe vurulmuş olunacaktı. Kürt muhalefeti -bilerek veya bilmeyerek- hedefe bir türlü kilitlenmiyor ya da kilitlenemiyor. Onca güç ve enerji hep yanlış mecralarda tüketiliyor.

Mahmut Alınak

Odatv.com


İlgili yazılar

Karayalçın İl başkanlığını bırakıyor!

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP İstanbul il başkanlığı görevini tamamladığını belirterek ” ‘Hattı siyaset yok sathı siyaset var’

Bahçeşehir Üniversitesi’nin büyük başarısı

UNESCO’nun Fransa Parlemantosu’nda gerçekleştirdiği toplantıya davet edilen Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, birlikte yaşama kültürü ve eğitimin

Uyarılmasına rağmen ateş etmiş!

İstanbul Okmeydanı Cemevi’nde bir yakınının cenazesi için beklerken polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Uğur Kurt’la ilgili yürütülen soruşturmada dosyaya

Bir Cevap Yazın