Haşim Kılıç’tan son açıklama

Haşim Kılıç’tan son açıklama

Hak kaybı gerekçesiyle seçim barajının düşürülmesi için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itirazı gündeme alan Yüksek Mahkeme siyaset arenasını hareketlendirdi.  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, barajın kaldırılması konusunda AYM’ye yapılan başvurulara ilişkin raporların tamamlandığını belirterek, “Raportör arkadaşlar çalışmalarını tamamladı. Raporda önemli tartışmalar var. Konu hassas olduğu için ‘bireysel’de değil de ‘genel kurul’da görüşüp 2-3 hafta içinde karara bağlayacağız” dedi.

KARAR 2015’TE UYGULANIR MI?

Kılıç,  AYM’nin seçim barajının kaldırılması yönünde karar alması halinde bu kararın 2015 seçimlerinde de uygulanacağını vurguladı. Kılıç, bu konuda da “Karar anında uygulanır. Hak ihlali kararı hemen ortadan kaldırılması içindir” ifadesini kullandı.

Ancak AYM Başkanı, Kılıç yüzde 10 barajının 2015 seçimlerinde uygulanıp uygulanmayacağı konusunda “Genel Kurulumuzdan nasıl bir karar çıkacağına ilişkin görüş belirtmem uygun olmaz. Tabii ki Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaline ilişkin kararları hemen uygulanır. Ancak genel kurulumuzun böyle bir durumda yasama organına bunu düzeltmesi için süre vermesi de söz konusu olabilir. Yasa eğer iptal edilirse, yasa koyucuya bir süre verilir ve ‘Şu kadar sürede yeni düzenleme yapılmalı’ da diyebilir.”dedi.


İlgili yazılar

Yüksek Yargı AKP Yargısı Oluyor!

Hükümetin Yüksek Yargıdaki “paralelci hakim ve savcıları” pasifize etmek için hazırladığı yasa tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yasayla birlikte Yargıtay ve

Tarhan yolsuzlukların oylanacağı gün hastaneye kaldırılmış!

Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan’ın, rüşvet ve yolsuzluk oylamasının yapılacağı 20 Ocak 2015 günü “genel durumunun kötüleşmesi” nedeniyle hastanede

Demirtaş AKP’yi ahtapota benzetti!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Devasa bir ahtapotla okyanus ortasında mücadele eden kırmızı balıklar gibiyiz. Bu ahtapotun zaafları var.

Bir Cevap Yazın