HSYK’da YBP adayları kazanadı

HSYK’da YBP adayları kazanadı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) adli yargıdan 7 asıl 4 yedek, idari yargıdan ise 3 asıl  2 yedek üyenin belirleneceği seçimlerde kesin sonuçlar açıklandı.

YSK Başkanı Sadi Güven HSYK üyeliği seçim sonuçlarını açıkladı. Güven’in açıkladığı sonuçlar şöyle:

Adli Yargı asil üyeler:
1- Metin Yandırmaz (YPB)
2- Ramazan Kaya (YPB)
3- Mehmet Yılmaz (YPB)
4- Mehmet Durgun (YPB)
5- Ömür Topaç (YPB)
6- İsa Çelik (YPB)
7 -Turgay Ateş (YPB)

İdari Yargı asıl üyeler:
Halil Koç (YBP)
Ahmet Berberoğlu (Bağımsız)
Mahmut Şen (Bağımsız)

Toplam 22 üyeden oluşan HSYK’nın 10 üyesi dün yapılan seçimlerde belirlendi. Bu üyelerden 3’ü idari yargıdan, 7’si ise adli yargıdan seçildi.

HSYK seçimlerinden ilk gelen bilgilere göre hükümetin desteklediği Yargıda Birlik Platformu’nun (YBP) listesinin önde olduğu görülüyor. Yani Hükümet 8, Cemaat 2 üye kazanabildi.

SEÇİLENLER HANGİ FİKİRDEN

Seçim sonuçlarıyla ilgili Demokrat Yargı Derneği’nden yapılan açıklamada YBP’nin adli yargıdan kazanan üyelerinden 3’ünün ülkücü, 1’inin sosyal demokrat, 1’inin Alevi, 2’sinin ise AKP’nin adayı olduğunu belirtildi. Derneğin twitter hesabından “HSYK seçimleri değerlendirmesi 1/ HSYK seçimlerinin en kısa özeti: “YBP kazandı, Cemaat kaybetti, hükümetin durumu belirsiz”dir… Daha önce Danıştay ve İdari Yargının cemaatin kaleleri olduğunu ve 5 üyeliğin tamamını alacağını söylemiştik. Ama toplam 3 üyelik aldı. Bugünkü seçimde ise Cemaat idari yargıdan 2 asıl üyelik aldı. Adli yargıdan ise asıl üyelik alamadı. YBP ise idari yargıdan 1 üyelik, adli yargıdan 7 asıl üyeliğin tamamını aldı. Fakat bu AKP’nin kazandığı anlamına gelmiyor. YBP’nin adli yargıdan kazanan üyelerinden 3’ü ülkücü, 1’i sosyal demokrat, 1’i Alevi, 2’si AKP’nin adayıdır.”

Adayların aldığı oy oranları ise şöyle:

hakim

 


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu’ndan AKP’ye teklif

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi öncesinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu Başbakan’a seslenerek, “Sayın Davutoğlu siyasette ahlak, temizlik

Erdoğan: Sonuçlardan Sorumlu Olmayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Musul’a operasyon yapan koalisyon içinde mutlaka yer alması gerektiğini söyledi. Erdoğan ” Musul’a operasyonlar başladı.

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI ÖMER TURGUT OĞUZ ” 2014 ALİAĞA EKONOMİSİ İÇİN ATILIM YILI OLACAK”

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI ÖMER TURGUT OĞUZ ” 2014 ALİAĞA EKONOMİSİ İÇİN ATILIM YILI OLACAK” İzmir – Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut

Bir Cevap Yazın