HUKUK TANIMAZ HAKİME HSYK’DAN SERT YANIT

HUKUK TANIMAZ HAKİME HSYK’DAN SERT YANIT

Ergenekon sanıkları için verilen iki ayrı karar bir anda kaos ortamı oluşturdu. Ancak HSYK jet bir açıklama yaparak bu kaosu ortadan kaldırdı. HSYK, “Mahkemeleri açma ve kapatma yetkisi TBMM’dedir” dedi.

Ergenekon’da tahliye taleplerine red kararı veren 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Özese’nin, yaptığı açıklamada “Mahkemeyi TBMM kurar, kapatılması HSYK’nın elindedir. Meclis’in mahkemeleri kapatması, Anayasa’ya aykırıdır” demesi üzerine HSYK’dan jet yanıt geldi.

HSYK, 13. Ağır Ceza Mahkemesine jet yanıt verdi: “Anayasa’ya göre mahkeme kurma ve kaldırma yetkisi TBMM’dedir.”

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon Davası sanıklarının tahliye taleplerini reddettiği kararın gerekçesinde “Özel Yetkili Mahkemelerin TBMM tarafından kaldırılmasının Anayasa’ya aykırı” olduğunu ileri sürmüştü.

HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin Ergenekon sanıklarının tahliyesine ilişkin verdiği kararın yanlış olduğunu belirterek; “Özel Yetkili Mahkemelerin kalkmasıyla birlikte artık işlem yapamaz” dedi.

Hakimle ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin Ergenekon sanıkları için verdiği kararı değerlendirdi. Okur şunları kaydetti; “13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği karar yanlıştır. Özel Yetkili Mahkemelerin kalkmasıyla birlikte artık işlem yapamaz.”

ANAYASA MAHKEMESİ: BİZE ULAŞAN MAHKEME YOK

Anayasa Mahkemesi ise “13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bize ulaşan bir başvuru yok” açıklaması yaptı.

NE OLMUŞTU?

ÖYM’lerin kapatılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesi sonrası ‘yok hükmünde’ kabul edilen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, elindeki son görev olarak Ergenekon davasının gerekçeli kararının yazılmasın bırakılmıştı.
13. Ağır Ceza Mahkemesi buna rağmen sanıklar hakkında bir karar verdi ve yargıdaki büyük savaşı da gözler önüne seren bir açıklama yaptı. Mahkeme yaptığı açıklamada, ÖYM’lerin kapatılmasına ilişkin kararı tanımadığını ve mahkemeyi ancak HSYK’nın kapatabileceğini duyurdu.

Açıklamada, “Mahkemeyi TBMM kurar, kapatılması HSYK’nın elindedir. Meclis’in mahkemeleri kapatması Anayasa’ya aykırıdır” denildi.


İlgili yazılar

Resepsiyonda içki servisi yapıldı

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, bir televizyon programında resepsiyon izlenimlerini anlattı. Ergin, Köşk’te isteyen konuklara şarap ikramının yapıldığını

Celal Ülgen: Tahliye bekliyoruz

AYM’nin Balyoz davasında ‘hak ihlali yapıldığı’ yönündeki kararının ardından  sanık avukatlarından Celal Ülgen  özgürlüklerin iade edilmesi gerektiğini söyledi. Ülgen gazetecilerin konuyla

Torba Yasa AYM yolcusu

Anamuhalefet partisi tartışmalı yasa paketinin bazı maddelerinin iptali için AYM’ye Gidiyor. CHP’nin Torba yasanın tartışmalı olan bazı maddelerine Anayasa Mahkemesine götüreceği

Bir Cevap Yazın