HUKUK TANIMAZ HAKİME HSYK’DAN SERT YANIT

HUKUK TANIMAZ HAKİME HSYK’DAN SERT YANIT

Ergenekon sanıkları için verilen iki ayrı karar bir anda kaos ortamı oluşturdu. Ancak HSYK jet bir açıklama yaparak bu kaosu ortadan kaldırdı. HSYK, “Mahkemeleri açma ve kapatma yetkisi TBMM’dedir” dedi.

Ergenekon’da tahliye taleplerine red kararı veren 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Özese’nin, yaptığı açıklamada “Mahkemeyi TBMM kurar, kapatılması HSYK’nın elindedir. Meclis’in mahkemeleri kapatması, Anayasa’ya aykırıdır” demesi üzerine HSYK’dan jet yanıt geldi.

HSYK, 13. Ağır Ceza Mahkemesine jet yanıt verdi: “Anayasa’ya göre mahkeme kurma ve kaldırma yetkisi TBMM’dedir.”

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon Davası sanıklarının tahliye taleplerini reddettiği kararın gerekçesinde “Özel Yetkili Mahkemelerin TBMM tarafından kaldırılmasının Anayasa’ya aykırı” olduğunu ileri sürmüştü.

HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin Ergenekon sanıklarının tahliyesine ilişkin verdiği kararın yanlış olduğunu belirterek; “Özel Yetkili Mahkemelerin kalkmasıyla birlikte artık işlem yapamaz” dedi.

Hakimle ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin Ergenekon sanıkları için verdiği kararı değerlendirdi. Okur şunları kaydetti; “13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği karar yanlıştır. Özel Yetkili Mahkemelerin kalkmasıyla birlikte artık işlem yapamaz.”

ANAYASA MAHKEMESİ: BİZE ULAŞAN MAHKEME YOK

Anayasa Mahkemesi ise “13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bize ulaşan bir başvuru yok” açıklaması yaptı.

NE OLMUŞTU?

ÖYM’lerin kapatılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesi sonrası ‘yok hükmünde’ kabul edilen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, elindeki son görev olarak Ergenekon davasının gerekçeli kararının yazılmasın bırakılmıştı.
13. Ağır Ceza Mahkemesi buna rağmen sanıklar hakkında bir karar verdi ve yargıdaki büyük savaşı da gözler önüne seren bir açıklama yaptı. Mahkeme yaptığı açıklamada, ÖYM’lerin kapatılmasına ilişkin kararı tanımadığını ve mahkemeyi ancak HSYK’nın kapatabileceğini duyurdu.

Açıklamada, “Mahkemeyi TBMM kurar, kapatılması HSYK’nın elindedir. Meclis’in mahkemeleri kapatması Anayasa’ya aykırıdır” denildi.


İlgili yazılar

Konya’da f4 düştü 2 polit şehit oldu

Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üssü’ndeki tatbikat da bu sabah  bir f4  düştü. Saat 09.50 sıralarında Konya- Aksaray karayolunun 22’nci kilometresinde

Irak krizinin faturası 8,5 milyar dolar

CHP, hazırladığı raporla Irak’ta yaşanan krizin Türkiye’ye faturasını mercek altına aldı. Rapora göre petrolün varil fiyatının artmasıyla Türkiye’nin enerji faturası

Halkbank’ın 14 bin 500 hissedarı isyanda

Halkbank’ın küçük hissedarlarının  31.12.2014 tarihine kadar kaydileştirilmeyen hisseleri Kanun gereği 3 ay içerisinde satılmak üzere Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne intikal edecek.

Bir Cevap Yazın