HUKUK TANIMAZ HAKİME HSYK’DAN SERT YANIT

HUKUK TANIMAZ HAKİME HSYK’DAN SERT YANIT

Ergenekon sanıkları için verilen iki ayrı karar bir anda kaos ortamı oluşturdu. Ancak HSYK jet bir açıklama yaparak bu kaosu ortadan kaldırdı. HSYK, “Mahkemeleri açma ve kapatma yetkisi TBMM’dedir” dedi.

Ergenekon’da tahliye taleplerine red kararı veren 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Özese’nin, yaptığı açıklamada “Mahkemeyi TBMM kurar, kapatılması HSYK’nın elindedir. Meclis’in mahkemeleri kapatması, Anayasa’ya aykırıdır” demesi üzerine HSYK’dan jet yanıt geldi.

HSYK, 13. Ağır Ceza Mahkemesine jet yanıt verdi: “Anayasa’ya göre mahkeme kurma ve kaldırma yetkisi TBMM’dedir.”

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon Davası sanıklarının tahliye taleplerini reddettiği kararın gerekçesinde “Özel Yetkili Mahkemelerin TBMM tarafından kaldırılmasının Anayasa’ya aykırı” olduğunu ileri sürmüştü.

HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin Ergenekon sanıklarının tahliyesine ilişkin verdiği kararın yanlış olduğunu belirterek; “Özel Yetkili Mahkemelerin kalkmasıyla birlikte artık işlem yapamaz” dedi.

Hakimle ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin Ergenekon sanıkları için verdiği kararı değerlendirdi. Okur şunları kaydetti; “13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği karar yanlıştır. Özel Yetkili Mahkemelerin kalkmasıyla birlikte artık işlem yapamaz.”

ANAYASA MAHKEMESİ: BİZE ULAŞAN MAHKEME YOK

Anayasa Mahkemesi ise “13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bize ulaşan bir başvuru yok” açıklaması yaptı.

NE OLMUŞTU?

ÖYM’lerin kapatılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesi sonrası ‘yok hükmünde’ kabul edilen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, elindeki son görev olarak Ergenekon davasının gerekçeli kararının yazılmasın bırakılmıştı.
13. Ağır Ceza Mahkemesi buna rağmen sanıklar hakkında bir karar verdi ve yargıdaki büyük savaşı da gözler önüne seren bir açıklama yaptı. Mahkeme yaptığı açıklamada, ÖYM’lerin kapatılmasına ilişkin kararı tanımadığını ve mahkemeyi ancak HSYK’nın kapatabileceğini duyurdu.

Açıklamada, “Mahkemeyi TBMM kurar, kapatılması HSYK’nın elindedir. Meclis’in mahkemeleri kapatması Anayasa’ya aykırıdır” denildi.


İlgili yazılar

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Meclis Genel Kurulu’nda bugün saat 14.00’te yemin ederek görevine başlayacak.

Mustafa Balbay bugün yemin edecek. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon Davasından tutuklu sanıklarından CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliyesine karar

Sağlar: Başkanlık Gelirse Ölümler Duracak Mı?

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar Dolmabahçe’deki Beşiktaş Vodafone Arena’nın yanında ve Maçka Parkı’nda eş zamanlı düzenlenen iki terör saldırısıyla birlikte

Erdoğan: Ben her partiye eşitim!

Propoganda konuşmasının televizyonlardan canlı yayınlanması için muhtarlardan sonra, otobüs ve minibüs esnafıyla buluşan Erdoğan “Ortada bir gerçek var, 400’ü vermeniz

Bir Cevap Yazın