Hükümete bir uyarı da Sayman’dan

Hükümete bir uyarı da Sayman’dan

İstanbul Barosu eski Başkanı ve Akil Adamlar heyetinde yer alan Prof. Dr. Yücel Sayman, hükümetin ‘iç güvenlik reformu’ olarak adlandırdığı yeni yasal girişimlere tepki gösterdi.
Sayman, “Demokratik devletler kamu düzenini, toplumun huzurunu baskıcı yasalar yerine özgürlükçü yasalar ile sağlar. “Polise yetki verelim polis önüne geleni tutsun yakalasın, mahkeme ceza versin hapse atsın” diyemezsiniz. Hapishaneleri doldurursanız siz kamu düzenini sağlamış olarak gözükürsünüz çünkü sokakta gösteri yapan eylem yapan düşüncesini belli eden kimse kalmaz” dedi .

Rusya’nın Sesi radyosu’ndan “Atilla Güner’le Akşam Postası” programına konuk olan İstanbul Barosu eski Başkanı Prof. Dr. Yücel Sayman, çözüm sürecinden umutlu olduğunu, bazı adımlar yavaş atıldığı için gerilim yaşandığını belirterek şöyle dedi:
”Çözüm sürecinin gerekleri yerine getirilmezse ve bu bir an önce olmazsa, sürecin başlamasıyla durdurulduğunu düşündüğünüz bütün hareketler daha şiddetli olarak doğar . Zaten dünya örnekleri de bunu gösteriyor. Bunu söyledik hükümet yetkililerine. Çözüm süreci sona ermiş olsaydı, kamu düzenini korumak için böyle geriye götüren,hakları ortadan kaldıran ve sadece eylemciler için geçerli değil, düşünce sarf eden kişiler içinde geçerli, gösteri yapmak isteyen insanların özgürlüğünü elinden alan düzenlemeyi yapmaya gerek de kalmazdı.”

YASALARDA ZATEN BUNLAR VAR

Pazar günü Başbakan Davutoğlu ile Dolmabahçe’de bir araya gelecek Akil adamlar heyetinde yer alan Yücel Sayman, şunları söyledi:

”Kobani eylemlerindeki gibi şiddet eylemi yapanları engelleyici yasalar zaten mevcut. Bir yere zarar verildiği zaman zaten suçtur ayrı kanun gerekte yoktur. Burada da yani polisin eli filan bağlı da değil tam tersine ileri düzenlemeler var. Önerilenler bence içimizi rahatlatacak bir düzenleme değil ..Sayın Beşir Atalay’ın söylediği “Eylem yapmayın o zaman kimsenin başına bir şey gelmez” demeye geliyor.. Öyle ki; ” eylem yapmayın, düşüncenizi söylemeyin, benim düşündüğümden farklı bir şey söylemeyin..Yoksa bu düşünceleri tehdit olarak algılarım, anayasayı değiştirme suçu içerisine sokarım” gibi oluyor ..Bu da hiç iyi bir gidişat değil”

TUTUKLAMALARIN ÖNÜ ALINAMAZ

”Bir düşünce açıkladığınızda, kamu malına zarar verenlerle aynı kefeye koyulabilirsiniz. . Yani şiddet kullanan, yanıcı madde atan gibi kişilerle aynı suç çerçevesi içerisine koyulacaksınız.Bu konuda da yargı açısından sadece sulh yargıcına bırakılarak o da somut delil aramadan makul şüphe varsa ceza verebiliyor. Siz düşünceyi de bu suç kapsamının içerisine koymaya kalkarsanız ve” 2 yıldan aşağıya tutuklama kararı verilemiyor” deyip bunun limitini de 2 yıldan başlayarak 5 yıla kadar çıkartırsanız tutuklamaların önünü açarsınız. Herhalde bundan 6 ay sonra da gözaltı süresini 2 günden 4 güne, sonra 1 ay sonra da 6 aya kadar çıkartırsınız. ”

Sayman Kamu düzenini korumak için polisiye tedbirlere başvurulması uygulamasının demokratik devlet biçiminde kamu düzeni ve toplumun huzurunun  baskıcı yasalar yerine özgürlükçü yasalar ile sağlancağını anlatan Sayman ” Polise yetki verelim polis önüne geleni tutsun yakalasın mahkeme ceza versin oda hapse atsın”..Sistem böyle işleyemez. Hapishaneleri doldurursanız siz kamu düzenini sağlamış olarak gözükürsünüz çünkü sokakta gösteri yapan eylem yapan düşüncesini belli eden kesim kalmaz. Ayrıca yazı yazan da kalmaz. “dedi.


İlgili yazılar

Aaaa… Fehmi Koru’dan CHP’ye övgü!

Seçim sonuçlarının ortaya koyduğu tabloyı CHP açısından analiz eden Star gazetesi yazarı Fehmi Koru, Kemal Kılıçdaroğlu için çarpıcı övgülerde bulundu.

Ahmet Hakan’ın bugünkü yazısı

AKP’nin hedef haline getirmesi sonucu dün gece yarısı evinin önünde saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan bugünkü yazısında, ‘Manşetlerle

HSYK seçimi YSK’lık oldu

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ilan ettiği Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği geçici aday listesine YARSAV’la ortak liste çıkarıp

Bir Cevap Yazın