İçişleri Bakanı Muammer Güler, ülkede bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarını bildirdi.

108697_muammer_guler_i_n_sahini_aratir_mi_h38960_1Ankara – İçişleri Bakanı, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın, “Yerel seçimler öncesinde sığınmacıların oy kullanma hakkı olacak mı?” şeklindeki soru önergesine yanıt verdi.

Türkiye’de bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarının altını çizen İçişleri Bakanı, iltica/sığınma başvurusu inceleme aşamasında olan yabancıların, İçişleri Bakanlığının uygun göreceği illerde ikamete tabi tutulacağını, uydu iller olarak adlandırılan bu illerin, emniyet ve asayiş açısından sorun yaşanmayan ve ikamet eden yabancıların kontrollerinin zor olmadığı illeri kapsadığını söyledi.
İçişleri Bakanı, sığınmacıların eğer “Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Cenevre Sözleşmesi”nin 1. maddesindeki mülteci tanımına giren kriterlere sahipse, Türkiye tarafından bu kişilere “sığınmacı statüsü” tanındığını, üçüncü bir ülkeye yerleştirme işlemlerinin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yürütüldüğünü, yerleştirme işlemlerinin ülkelerin kotaları çerçevesinde ortalama 6 ay ve 2 yıl arasında değiştiğini ifade etti.
İçişleri Bakanı, ülkeye sığınan yabancılara gerekli kriterlere sahip olmaları halinde çalışma izni verildiğini bildirdi.

İlgili yazılar

Kocasakal’dan Anlamlı Veda!

İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal 6 yıldır başkan olarak görev yaptığı İstanbul Barosu Başkanlığına tekrar aday olmayacağını açıkladı.

NAGEHAN ALÇI NEFRET TOHUMLARI EKİYOR

RTÜK  üyesi Ali Öztunç, “Dört Bir Taraf” adlı programa ilişkin yaptırım uygulanmaması kararına ilişkin yazdığı muhalefet şerhinde, “Bir protesto hareketini

Altay: O hanımefendi namus ve şerefini sorgulamaya açtı

AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu’nun attığı tweet başına bela oldu. Harem’i isteyen Babuşçu’ya tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Kadın kuruluşları ve

Bir Cevap Yazın