İçişleri Bakanı Muammer Güler, ülkede bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarını bildirdi.

108697_muammer_guler_i_n_sahini_aratir_mi_h38960_1Ankara – İçişleri Bakanı, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın, “Yerel seçimler öncesinde sığınmacıların oy kullanma hakkı olacak mı?” şeklindeki soru önergesine yanıt verdi.

Türkiye’de bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarının altını çizen İçişleri Bakanı, iltica/sığınma başvurusu inceleme aşamasında olan yabancıların, İçişleri Bakanlığının uygun göreceği illerde ikamete tabi tutulacağını, uydu iller olarak adlandırılan bu illerin, emniyet ve asayiş açısından sorun yaşanmayan ve ikamet eden yabancıların kontrollerinin zor olmadığı illeri kapsadığını söyledi.
İçişleri Bakanı, sığınmacıların eğer “Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Cenevre Sözleşmesi”nin 1. maddesindeki mülteci tanımına giren kriterlere sahipse, Türkiye tarafından bu kişilere “sığınmacı statüsü” tanındığını, üçüncü bir ülkeye yerleştirme işlemlerinin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yürütüldüğünü, yerleştirme işlemlerinin ülkelerin kotaları çerçevesinde ortalama 6 ay ve 2 yıl arasında değiştiğini ifade etti.
İçişleri Bakanı, ülkeye sığınan yabancılara gerekli kriterlere sahip olmaları halinde çalışma izni verildiğini bildirdi.

İlgili yazılar

O hainin kimliği saptandı!

Diyarbakır’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Nizamiyesi’ndeki Türk bayrağını indiren PKK’lı teröristin  kimliği tespit edildi. ‘Arap’ kod adlı PKK militanının kırsala kaçtığını

Emekli İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer Bugün TV’de Merkez Siyaset programına gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı.Eski Emniyet İstihbarat

CHP’li Vekil Diyap Ağa’nın konuşmasını hatırlattı

CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Kürt sorununun üniter yapı içinde barışcıl bir yöntemle çözülmesi gerektiğini söyledi. TBMM Genel Kurulu’nda kürsüye

Bir Cevap Yazın