İçişleri Bakanı Muammer Güler, ülkede bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarını bildirdi.

108697_muammer_guler_i_n_sahini_aratir_mi_h38960_1Ankara – İçişleri Bakanı, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın, “Yerel seçimler öncesinde sığınmacıların oy kullanma hakkı olacak mı?” şeklindeki soru önergesine yanıt verdi.

Türkiye’de bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarının altını çizen İçişleri Bakanı, iltica/sığınma başvurusu inceleme aşamasında olan yabancıların, İçişleri Bakanlığının uygun göreceği illerde ikamete tabi tutulacağını, uydu iller olarak adlandırılan bu illerin, emniyet ve asayiş açısından sorun yaşanmayan ve ikamet eden yabancıların kontrollerinin zor olmadığı illeri kapsadığını söyledi.
İçişleri Bakanı, sığınmacıların eğer “Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Cenevre Sözleşmesi”nin 1. maddesindeki mülteci tanımına giren kriterlere sahipse, Türkiye tarafından bu kişilere “sığınmacı statüsü” tanındığını, üçüncü bir ülkeye yerleştirme işlemlerinin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yürütüldüğünü, yerleştirme işlemlerinin ülkelerin kotaları çerçevesinde ortalama 6 ay ve 2 yıl arasında değiştiğini ifade etti.
İçişleri Bakanı, ülkeye sığınan yabancılara gerekli kriterlere sahip olmaları halinde çalışma izni verildiğini bildirdi.

İlgili yazılar

Bahçeli: Davutoğlu Ehl-i Beyt’in ruhunu sızlatmıştı!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Partisinin Nevşehir’de yaptığı mitingdeki konuşmasında Cumhurbaşkanı’na Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na yüklendi. AKP hükümetinin ülkeye tezgah

SES KAYDININ YAYINLANMASINI ELEŞTİRDİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, güvenlik toplantısının ses kaydının yayınlanmasına ilişkin “Buradaki konuşma eğer gerçekse ki büyük ölçüde gerçek, bundan, bunun

Bir Cevap Yazın