İhsanoğlu’na Karayalçın desteği

İhsanoğlu’na Karayalçın desteği

Kırşehir’e gelen CHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Karayalçın, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi gerektiğini kaydetti.

Karayalçın, “Türkiye’de yeni bir döneme başlamaktadır. Demokrasiyi tam anlamıyla işlemesi ve daha çok demokrasi, özgürlükleri tam olarak sağlamak, daha çok özgürlük ve en önemlisi insan haklarının gereği için ve bu bölgenin insanı olan sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçmek ve seçtirmek gereklidir, elimizden geleni yapmalıyız. Türkiye’de kardeşliğe dayalı, demokrasiye dayalı, birlikteliğe dayalı kimseyi dışlamayan, kardeşliği esas alan yeni bir dönemi başlatmış olacağız. Ben herkesten parti gözetmeksizin bu ülkedeki tüm yurttaşlarımızdan Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek vermelerini talep ediyorum.” dedi.

İhsanoğlu: Vesayetin alasını yaptınız

Türkiye’nin siyasi yapısı üzerinde vesayet mekanizmasının olmaması gerektiğini belirten Murat Karayalçın, Türkiye’nin bir hukuk devleti olmasının önemini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bizim için önemli olan Türkiye’de idari yapısı içerisinde vesayet mekanizmasının olmamasıdır. Vesayet mekanizması nasıl olursa olsun, vesayet mekanizma sistemi ve o sistem ile ilişkilerini kuranlara CHP olarak karşıyız. İster asker olsunlar, ister sivil olsunlar demokrasi yalın şekliyle işletilmelidir. Hukuk devletinin gerekleri herkes için işletilirken, her davada her iddiada bu devletin anayasası ve yasaları neyi öngörüyorsa o yapılmalı ve ne gerekiyorsa öyle davranılmalıdır. Hiç kimseye farklı muameleler yapılmamalı ve gerçeklere hassasiyet gösterilmelidir. Geçtiğimiz günlerde Balyoz davasında yargılanan askerler için de dile getirmiştim, şimdi ne davasıysa bunun adı, bu dava nedeniyle yargılanmakta olan emniyet mensupları için de dile getiriyorum. Kim olursa olsun, onlar hangi kesim olurlarsa olsunlar, yasalar herkese ayrımsız bir biçimde işletilmelidir. Türkiye’de yargı bağımsız bir yapıya kavuşturulmalıdır”


İlgili yazılar

CHP’nin miting programı belli oldu

Cumhurbaşkanı adayı olarak Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  ilk destek mitingini 17 Temmuz’da İstanbul Beylikdüzü’nde

Yapamayacağım şey için söz vermem

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar,  seçim döneminde Yenimahallelilere yerine getiremeyeceği hiç bir söz vermediğini belirterek “Ben yapamayacağım şeyleri vaadetmem.

Bahçeli’den Açık Koalisyon Teklifi!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli AK Parti’nin tek başına iktidar olabilecek çoğunluğa sahip olduğunu ancak terörle mücadele konusunda destek ihtiyacı

Bir Cevap Yazın