İnadına barış!

İnadına barış!

Diyarbakır’da HDP mitinginde iki kişinin ölümü 100 den fazla insanın yaralanmasına yol açan bomba için siyasiler farklı değerlendirme yaptı. Önce trafo patlaması olduğu belirtilen patlamanın daha sonra parça tesirli ve uzaktan kumandalı olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda HDP’nin mitingi sırasında iki ayrı patlamada yaralananların hastanelerde tedavisi devam ediyor. İlk patlama saat 17.50 sıralarında platformdan yaklaşık 60 metre uzaklıktaki çöp kutusunda meydana geldi.  Yaklaşık 5 dakika sonra dolu olan miting alanın yanındaki trafonun önünde kulakları sağır eden bir patlama meydana geldi.Patlamada n sonra HDP Diyarbakır İl başkanlığı önünde toplananlara hitabeden Demirtaş provakasyon olduğunu belirterek partilileri sakin olmaya davet etti. Oyuna gelmeyeceklerini anlatan Demirtaş şöyle dedi:

İNADINA BARIŞ

resimBu zor günlerden elbet el ele omuz omuza verip çıkmayı başaracağız. Nasıl çelikten bir disiplin olduğumuzu, nasıl çelikten bir yürek olduğumuzu göstermemiz gerektiği zamanlardır. Elbet bu yürüyüşü durdurmak isteyeceklerdir. Her yerde yapmaya çalıştılar. Her yerde bizi can evimizden vurmaya çalıştılar. Fakat bizim ihtiyacımız olan şey barıştır, barış. Biz inadına ne yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar inadına bu ülkede barışı sağlayacağız. O barış bu ülkeye gelecek. Ve onu sizler sağlayacaksınız. Bakın bugün patlamanın olduğu saatten bu yana Türkiye’nin dört bir yanından Karadeniz’den, Ege, Akdeniz, Orta Anadolu hiç tanımadığımız insanlar bizi arıyorlar. Saatlerdir arıyorlar, yüreğimiz dualarımız sizinle diyorlar. Budur işte geçemedikleri budur kırmaya, yok etmeye çalıştıkları duygu budur işte. Bundan emin olun Türkiye’de bulunan bütün insanlığın insanları yüreği barış için atan herkesin gönlü duaları bizlerledir. İstiyorlar ki, bugün bu provokasyonlarla sokaklarda kaos ortaya çıksın. Ortaya çıkacak kaosu HDP’ye mal etmek istiyorlar. Defalarca bu oyunları oynadılar, biz bu kirli oyunlara yabancı değiliz.”

Bizler örgütlü bir halkız, ciddi bir partiyiz, ciddi bir seçimi destekliyoruz. Ve seçim sonucunda ortaya çıkaracağız, zafer Türkiye’ye nefes aldıracaktır. O nefesi Türkiye’ye aldırmak istemiyorlar. Size nefes aldırmak istemiyorlar, buna izin vermeyin. Emin olun doğru ve haklı yoldayız.  Sadece kendimiz için değil bütün Türkiye’ye rahat bir nefes aldırmak için bir aradayız. Bunun sonuçları elbette birilerini rahatsız ediyor ve edecek. Başından beri biliyorduk. Fakat bu böyledir, bizler yola çıkarken, nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu biliyorduk. Kimin tekerine çomak soktuğumuzu biliyorduk. Bizler kirli oyunların değil, uluslararası tezgahların değil, halkın ortak aklının ve vicdanının sesiyiz.

KILIÇDAROĞLU DEMİRTAŞ’I ARADI

Seçim çalışması için İzmir’de bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, olayın ardından  Diyarbakır valisini arayıp bilgi aldığını ardından da Demirtaş ile görütüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu şunları ifade etit:

“Ölenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Sonra Sayın Demirtaş’ı aradım. Ondan bilgi aldım. Son derece üzgün. Sayın Demirtaş’ın, halkı sükunete davet etmesi çok güzel, sorumluluk gerektiren bir durum üstlendi. Bir çılgın tabloyla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Türkiye için acı bir tablo böyle bir olayın meydana gelmiş olması. Miting öncesi böyle bir olayın meydana gelmiş olması, gerçekten son derece üzüntü verici. Umarım, hükümet failleri biran önce yakalar ve yargıya teslim eder. Herkese her yurttaşıma açık çağrıda bulunuyorum: Seçimlere çok az kaldı, bu tür provokasyonlar olabilir, hepimiz çok dikkatli olmalıyız. Keyif içinde gülerek, eğlenerek, demokrasinin gereği olarak sandığa gidelim. Oyumuzu kullanalım ve Türkiye’yi çağdaş uygarlığa demokrasiye ulaştırmak hepimizin görevidir. Sandığa mutlaka ama mutlaka gidelim”

ERDOĞAN: HEDEF SEÇİMİ GÖLGELEMEK

Olaydan sornra Cumhurbaşkanı Erdoğan da gazetecilerin sorularını yanıtladı: Çalışmalar sürdürülüyor ve nereden bunun nasıl olduğu incelenip neticeye varacağız. Bizi üzen mesela Siirt’te bir muhtarımız öldürüldü. Şırnak’ta iki kişinin öldürülmesi. Tüm bu olayları düşündüğümüzde sürecin malesef çok olumsuz yanları oldu.  Fakat bugünkü olay seçimin iki gün öncesinde olması seçime bana göre ciddi anlamda gölge düşürdü. Herkesin tahriklere gelmeden demokratik hakkını en ideal şekilde pazar günü kullanmaya hazırlamalı, siyasi partiler tabanlarına suküneti telkin etmelidir. HDP Eş Başkanı’nı arkadaşlarıma arttırıyorum. Henüz telefonuna ulaşamadığımız için geçmiş olsun dileklerimizi iletemedik bunu da buradan belirtmek istiyorum. Saldırıdaki hedef pazar gününü gölgelemek. Ölenlere geçmiş olsun diyorum.

Sağlık bakanı Müzezzinoğlu yaralılar hakkınad bilgi verirken enerji Bakanı Taner Yıldız patlamanın trafayla ilgili olmadığını açıkladı.


İlgili yazılar

Dağların Adamı Emin Özgün’ün Ardından

1 Ağustos günü normal ve rutin bir şekilde seyrederken saat on bir sularında bir telefon geldi Artvin ellerinden. Telefondaki ses

Çam: Hükümet milli geliri hesaplamaya utanmış!

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da, AKP’nin Türkiye’yi getirdiği noktanın ‘düşük büyüme, yüksek işsizlik ve yoksullaşma’

Dilleri giderayak çözülüyor

Görevde bulunduğu sürece yandaş ve havuz medyasının iktidar borazanlığı ve taraflı yayını konusunda tek kelime etmeyen RTÜK Başkanı Davut Dursun

Bir Cevap Yazın