IŞİD Kobani’yi, PKK’lılar kentleri yakıyor!

IŞİD Kobani’yi, PKK’lılar kentleri yakıyor!

eylem2KCK ve HDP’nin çağrısıyla sokaklara çıkan göstericiler Türkiye’nin birçok yerinde IŞİD saldırılarını protesto etti. Çıkan olaylarda bir kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi yaralandı.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde gerçekleşen gösterilerde ve ardından yaşanan olaylarda büyük maddi hasar meydana gelirken, polis göstericilere gaz ve tazyikli su ile müdahalede buşundu.

IŞİD’in, Kobane’de saldırılarını arttırmasının ardından dün İstanbul’da başlayan protesto gösterileri nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü alarm durumuna geçti, bütün izinler kaldırıldı.

NEREDE NE YAŞANIYOR

Kadıköy Boğa heykelinin bulunduğu meydanda Kobani’ye destek için toplanan gruplara polis TOMA ve gazla müdahale etti.
Kadıköy ‘de toplanan ve Kobani’deki IŞİD saldırılarını protesto için AKP İlçe Başkanlığı’na yürümek isteyen bir gruba polis izin vermedi.

Polisin biber gazı ve tazyikli suyla yaptığı müdahaleye eylemciler taş atarak karşılık verdi. Müdahale sırasında birçok vatandaş gazdan etkilendi.

Aralarında HDP ve Kaldıraç’ın da bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri yaklaşık 500 kişi saat 13.00’te Kadıköy Boğa Heykeli önünde toplandı. “Diren Kobani, Kadıköy seninle” ve “Kobani onurdur onuruna sahip çık” şeklinde slogan attı. Grup, Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde oturma eylemi ve saygı duruşunda bulunduktan sonra Kadıköy AKP İlçe Başkanlığı’na doğru yürümek istedi. Ancak emniyet yetkilileri yasal olmadığı gerekçesiyle yürüyüşe izin vermedi. Yürümekte ısrar eden gruba çevik kuvvet polisi biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Ara sokaklara dağılan gruptan polise taş atarak karşılık verenler oldu. Polisin gazlı müdahalesi sırasında birçok vatandaş etkilendi. Vatandaşlar çevredeki işyerlerine sığındığı görüldü. Bir kadının ise yaşanan panik sırasında gözyaşları içinde kızını aradı. Bölgede olaylar devam ediyor.

ANKARA’DA MÜDAHALE

Başkent Ankara’da, Kobani’deki IŞİD saldırlarının protesto etmek için Sakarya Caddesinde toplanan grup AKP İl Başkanlığı’na yürümek istedi. Polis, grubun önünü İnkılap Sokakta kesildi. Grubun dağılmaması üzerine güvenlik kuvvetleri polise tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Cumhuriyet gazetesi foto muhabiri Necati Savaş’ın da yaralılar arasında olduğu öğrenildi. Polis göstericileri gözaltına almaya başladı.Öte yandan Ankara, Eskişehir ve Antakya’da da Kobani’ye destek yürüyüşleri yapmak isteyen gruplara polis müdahale etti.

SULTANGAZİ’DE POLİS MÜDAHALESİ

Sultangazi’de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kobani’de meydana gelen saldırılarla ilgili olarak açıklama yapmak üzere bir grup 1. Cebeci Yolu’nda bulunan parti binası önünde saat 13.00 sıralarında toplandı. Grup daha sonra AKP İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri grubun önünü keserek grubun yürümesine izin vermedi. DBP’li grup aynı cadde üzerinde oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı. Polis müdürleri parti yetkilileri ile görüştüğü sırada toplanan bir grup mahalleli Türk bayrağı açarak, DBP’li grubun üzerine doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri, mahalleliyi ikna yoluyla kısa sürede dağıttı. DBP’li grubun olduğu alandan polis ekipleri ve mahalelinin olduğu yere taş, havai fişek ve cam şişeler atıldı. Polis ekipleri DBP’li gruba gaz bombası ve TOMA ile tazyikli su sıkarak müdahalede bulundu. Polisin bir kişiyi gözaltına aldığı görüldü. Bu sırada yoldan geçmekte olan bazı vatandaşlar gazdan etkilendiği görüldü. DBP’li grup ara sokaklara dağıldı. Bölgede gerginlik devam ediyor.

MUŞ’TA POLİS BİR KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ İDDİASI

MUŞ’un Varto İlçesi’nde Suriye’nin kuzeyindeki Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nin karşısında bulunan Kobani kentine yönelik IŞİD saldırısını protesto protesto için yapılan gösteriler sırasında açılan ateşle 25 yaşındaki Hakan Bursur öldü, Umut Bozkurt da yaralandı.

IŞİD’in Kobani’deki saldırısını protesto edilen Varto İlçesi’nde esnaf kepenk açmadı. Tüm cadde ve sokaklarda barikat kuran grup, Kobani için sloganlar attı. Polis, barikat kurarak, ateş yakan gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti. Müdahaleye taş ve molotof kokteyli ile karşılık veren grup arasında gerginlik görüldü. Çıkan olaylar sırasında açılan ateşle Hakan Buksur öldü. Buksur’un cenazesi Varto Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Gebze’de IŞİD saldırılarını protesto eden HDP üyelerine polis müdhaale etti.Yürüyüş yapmak isteyen grupla polis arasında tartışmalar müdahaleye dönüştü. Gruba çevrede toplanan ülkücü bir grup da saldırınca gerginlik iyice arttı.

ESENYURT’TA BÜYÜK HASAR VAR

esGöstericiler Esenyurt’ta belediye binasına büyük zarar verirken binanın yanında bulunan bazı arabaları da ateşe verdi. Bazı bankamatiklerin de tahrip edildiği görüldü. Yakılan malzemeler arasında Kur’an surelerinin de olduğu görüldü. Bu durumun provokasyon amaçlı yapılmış olabileceği değerlendirildi.

DERİK KAYMAKAM LOJMANINA TAŞLI SALDIRI

Mardin’in Derik ilçesinde dün gece geç saatlere kadar devam eden olaylar bu sabah tekrar başladı. Dün

saat 21.30 sıralarında sokaklara çıkan göstericiler, bir çok yolu taş ve çöp konteynerleri ile trafiğe kapattı.

AKP ve Hüda Par ilçe başkanlıkları molotof kokteylleri ve taş atan göstericiler daha sonra kendilerine

müdahale eden polis panzerlerine de saldırdı. Polisin gaz bombaları ve tayzikli suyla müdahale ettiği

göstericiler sokak aralarına dağıldı.

Bugün saat 10.00 sıralarında ilçenin bir çok noktasında tekrar bir araya gelen göstericilere yine polisler

müdahale etti. İlçenin Kale Mahallesinde toplanan bazı gruplar ise Kaymakam İsmail Sündük’ün

lojmanına taşlarla saldırdı. Polis göstericileri dağıtmaya çalışıyor. İlçede olaylar devam ediyor.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde dün gece geç saatlere kadar devam eden olaylar bu sabah tekrar başladı.

İlçenin bir çok noktasında bu sabah tekrar bir araya gelen göstericiler, yollara barikatlar kurdu. IŞİD

aleyhinde sloganlar atan göstericiler, polis panzerlerine taş, molotof kokteyli ve havayi fişeklerle saldırdı.

Olaylar ilçenin bir çok noktasında devam ediyor.

Diyarbakır Demokratik Bölgeler Partisi tarafından yapılan açıklamada ise, eylemlerin bugün de devam edeceği belirtildi. 7’den 70’e herkesin bulunduğu alanlarda eyleme geçmesinin istendiği açıklamada AKP eleştirildi.

MERSİN’DE OLAYLI IŞİD PROTESTOSU: 9 YARALI

eylem1 eylemMersin’de ve Tarsus İlçesi’nde IŞİD karşıtı gösterilerde silahlar çekildi. Tarsus’ta IŞİD’ı protesto eden gruba Mustazaflar Derneği’nden taş atılması sonucu silahlı, taşlı kavga çıktı. Olaylarda biri pompalı tüfekle olmak üzere 9 kişi yaralandı.

Mersin’in bazı ilçelerinde bugün Kobani’ye destek vermek ve IŞİD’e tepki göstermek için çeşitli eylemler yapıldı. Merkez Toroslar İlçesi’ne bağlı Demirtaş ve Alsancak mahalleleri, merkez Akdeniz İlçesi’ne bağlı Gündoğdu, Siteler, Güneş, Çay, Çilek, Kurdali mahallelerinde toplanan gruplar, esnafı kepenk kapatmaya zorlayıp, izinsiz gösteriler yaptı. Demirtaş Mahallesi Pazar Sokağı ve Soğuksu Caddesi üzerinde toplanan ve aralarında yüzleri maskeli, ellerinde molotofkokteyli bulunan yaklaşık 400 kişi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na doğru slogan atarak yürüyüşe geçti. D-400 Karayolu Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nı çöp konteynerleri ile kapatan gruba TOMA ve panzer destekli çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Eylemciler, polise molotofkokteyli, havai fişek ve taş attı. Polis müdahalesiyle dağılıp ara sokaklarda toplanan eylemciler, Alsancak Polis Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçip, taşlı saldırıda bulundu. Grup yine polis müdahalesiyle dağıtıldı.

TARSUS KARIŞTI
Tarsus’ta Tozkoparan, Barbaros, Şahin, Fevzi Çakmak ile Fahrettin Paşa mahallerinde toplanan gruplar ise Makam Meydanı’nda buluştu. “Kahrolsun İŞİD, işbirlikçi AKP”, “Diren Şengal Kürdistan seninle”, “Biji Serok Apo” diye slogan atan yaklaşık bin 500 kişi, araç trafiğine kapalı Yarenlik Alanı’na ulaştı. Burada, gölgeliklerin üzerine çıkan yüzü maskeli eylemciler, Abdullah Öcalan posterleri açtı. Kobani’de ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan eylemciler, oturma eylemi yapıp dağıldı. Grup dağılırken Mustazaflar Derneği önünden geçenler taşlı saldırıya uğradı. Dağılan gruptakilerin de taşla karşılık vermesi üzerine olaylar bir anda büyüdü. Bu sırada dernek üyelerinin bulunduğu yerden dağılan grubun üzerine pompalı tüfek rastgele ateş açıldı. Paniğe neden olan saldırı sırasında göstericilerden bir kişi bacaklarından yaralandı. Yaralanan kişi özel bir araçla Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındı. İki katlı dernek binasının damına çıkan dernek üyeleri göstericilerin üzerine taş atmayı sürdürdü. Eylemciler de dernek üyelerine taş atarken, TOMA destekli çevik kuvvet ekipleri, iki grup arasında önlem aldı. Olayda her iki gruptan 9 kişi yaralanırken bir otomobil de ateşe verildi. Olay yerine gelen İlçe Emniyet Müdürü Haydar Çelik, her iki tarafı sakinleştirmek için çabaladı. Gruplar TOMA destekli polis ekiplerinin biber gazı ile müdahalesi sonucu dağıtıldı. Polisin dernek binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

@EsenyurtHaber adresinden saldırı ile ilgili paylaşılan fotoğraflar şöyle:

Odatv.com


İlgili yazılar

Bırakın gösterilerini yapıp gitsinler

Kemal Kılıçdaroğlu hükümete çağrı yaparak “gösteri yapanlara TOMA’yla, biber gazıyla, polis copuyla dövmeyin. Yazık günahtır. Bu çocukların tamamı bizim çocuklarımız. Bırakın yapsınlar” dedi.

17 bin cinayet hala faili meçhul

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz Türkiye’nin yaşadığı en önemli sorun olan darbelerin etkilerinin hale sürdüğünü söyledi. Yılmaz

Katilamcılar Mağdur Yakınlarına Saldırdı!

Ankara Gar Katliamı davasının bugün görülen duruşmasında sanıklar avukatlara hakaretlerle saldırmaya çalıştı. Adalet Yürüyüşü’nün 8 Temmuz’daki etabında katliamda yaşamını yitirenlerin

Bir Cevap Yazın