IŞID Militanları Türkçe mi biliyor?

IŞID Militanları Türkçe mi biliyor?

Türkiye-Suriye sınırında 22 Ekim 20014 tarihinde çekildiği belirtilen Türk askerleri ile IŞİD militanlarının samimi pozunun televizyon ve gazetelerde yayınlanması üzerine Genelkurmay başkanlığının verdiği yanıt soru önergesini veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nu  ikna etmedi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın bu açıklamasının önceki uygulamalarla uzaktan yakından bir ilgisi olmadığını belirten Tanrıkulu şöyle dedi:

“SINIRI GEÇMEYE ÇALIŞAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ”

2014 yılı içine sınır ihlali gerekçesiyle 19 kişi sınır muhafızları tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirmiştir. Üllkesinde devam eden savaş ortamı nedeniyle Rojava’da yaşadığı Derîk Kenti’nden 18 Mayıs 2014’te Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne bağlı Kuştepe Köyü’nden Türkiye’ye geçmek isteyen Saada Darwich (28) adlı kadın, iki çocuğunun gözleri önünde vurularak yaşamını yitirmişti. Yine Suriye’nin Afrin Kenti’nden ihtiyaçlarını karşılamak için 5 Mart 2014’te Kilis’e geçmek isteyen Suriye vatandaşı Ahmet Mahmut Henan’ın (45) askerlerin açtığı ateş sonucu öldü. 7 Mart 2014’te Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne bağlı Bazıxt (Katran) Köyü’ne geçmek isteyen 8 kişilik iki Kürt aileye askerlerin açtığı ateş sonucu 3 kişi yaralanmıştı.
Akrabalarını ziyaret etmek için 14 Mart 2014’te Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne bağlı Atmenek Köyü’ne geçmek isteyen Eladinê Qavaz (32) askerlerin açtığı ateş nedeniyle hayata veda etmişti.
18 Nisan 2014’te Kilis’e geçmek isteyen Rojavalı gruba askerlerin ateş açması sonucu Mecid Meemo yaşamını yitirmişti.

Bu ve buna benzer çok sayıda yargısız infaz olayı ortadayken, 22 Ekim 2014 tarihinde, gündüz vakti, eli silahlı kişilerin Türkiye sınırını geçtikleri halde sadece “ikaz” edilmiş olduklarını iddia etmek gerçekliğe tekabül etmemektedir.

Yayınlanan görüntüler de  söz konusu asker-IŞİD görüşmesinin bir ikazdan ibaret olmadığını ortaya koymaktadır. Kaldı ki Türkiye sınırlar içinde eli silahlı kişileri “yakalayıp” haklarında hiçbir yasal işlem yapmamak, suçtur!

“IŞİD MİLİTANLARI TÜRKÇE BİLİYOR MU”?

Genelkurmay Başkanlığı’nın söz konusu açıklamasında “iddialar tamamen gerçek dışı olup Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk Silahlı Kuvvetlerini karalamaya yöneliktir” cümlesi ise kabul edilemezdir! Eğer devleti veya silahlı kuvvetleri karalayacak bir şey varsa, o da Ortadoğu’da vahşet uygulayan bir örgütle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup askerlerin aynı fotoğraf karesinde yer almalarıdır!

Dolayısıyla gerek Genelkurmay’ın gerekse Başbakanlığın, söz konusu görüntüleri ayrıntılı ve tatminkâr bir biçimde izah etmesini ve şu sorulara yanıt vermelerini beklemekteyiz:

* Görüntülerde sınırdaki iki kişinin ellerinde silah olduğu açıkça görülüyor. Objektif bir gözle bakıldığında da bu kişilerin IŞİD vahşet örgütünün militanı oldukları izlenimi çıkıyor. Neden Genelkurmay açıklamasında bu silahlardan hiç bahsedilmiyor?

* Genelkurmay açıklamasından, bu kişilerin Türkiye sınırları içinde oldukları, bu nedenle Türk askerlerinin kendilerini sınır dışına çıkmak için uyardıkları ifade ediliyor. Militanların Türkiye sınırı içinde oldukları kabul edildiği halde, neden silahlı bu iki kişi hakkında yasal işlem yapılmadı?

* Genelkurmay açıklamasında, askerlerin mayınlı bölgedeki iki kişiyi uyardıkları ifade ediliyor. Dolayısıyla askerler ile o kişiler arasında diyalog geçtiği kabul ediliyor. Bu diyaloğu gerçekleştiren TSK personeli kimdir? Bu personel, IŞİD terör örgütü üyeleri ile hangi dili konuşmaktadır? Ya da IŞİD terör örgütü üyeleri Türkçe mi biliyorlardı?

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada yer verilen şu ifadelere yer verilmişti

“a. Sınır hattı olan demiryolunu geçerken hudut nöbetçilerimiz tarafından iki kişinin görüldüğü,

b. Bölgeye iki adet Devriye Timi sevk edildiği,

c. Bölgeye ulaşan Devriye Timleri tarafından mayınlı sahayı terketmeleri konusunda ikaz edildikleri ve ikaza uymamaları halinde ateş açılacağının kendilerine bildirildiği,

ç. Bunun üzerine şahısların “Hududu tel örgü olarak bildiklerini” ifade ederek Suriye topraklarına geri döndükleri tespit edilmiştir.”

 


İlgili yazılar

Putin: Tehdit olarak gördüğünüz hedefi imha edin

Rusya Devlet Başkanı Putin “Hava Kuvvetleri Suriye operasyonunu istihbarat birimleri ile koordinasyon içinde yürütüyor. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) IŞİD

Danışman tekmeledi mahkeme para cezası verdi!

Geçen yıl 13 Mayıs günü Soma’da yaşanan faciadan sonra dönemin başbakanı Erdoğan’ı protesto eden Erdal Kocabıyık’ın hayatı drama dönüştü. Erdoğan’ın

TESK: Kermeslere bir düzenleme getirilmeli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her köşede kurulan kermesler sergiledikleri ürün çeşitliliği ile adeta AVM’ler gibi esnafla yarışır hale geldi.

Bir Cevap Yazın