İstahbaratçı polisler teslim olmadı

İstahbaratçı polisler teslim olmadı

Emniyet içindeki tarikatçı polislere yapılan operasyonla gözaltına alınanların sayısı 104 e çıktı. Aranan  11 emniyet görevlisi ise kayıp.  Haklarında gözaltı kararı verilen polislerin İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan ve İstanbul İstihbarat Şubesi’nde eskiden görev yapan polisler olduğu öğrenildi.

Soruşturmalar kapsamında hâlâ ulaşılamayan 11 kişi için sınır kapılarına da bilgi verildi. “Yasadışı dinleme” soruşturmasında aranan 10 kişinin de İstanbul İstihbarat Şubesi’nde eskiden görev yapan polisler olduğu ifade edildi. 2008-2011 yılları arasında siyasetçi ve gazetecilerin de içinde olduğu 250 kişiyi sahte isimlerle dinledikleri öne sürülen bu polislerin arasında eski İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan, emniyet müdürleri Mehmet Yılmaz, Ahmet Öztürk, Halil Karakuzu; emniyet amirleri Murat Hamarat, İsmail Aslan, Ali İkli, başkomiserler Muhammet İkbal Kayduman ve Fatih Tezcan’ın bulunduğu öğrenildi.

Ankara’da yaşayan Erol Demirhan’ın teslim olmak için “İstanbul’a gidiyorum” diyerek evden çıktığı ancak daha sonra kendisine ulaşılamadığı, cep telefonunun da kapalı olduğu belirtildi. Avukat Hüseyin Ataol, aranan polisler Erol Demirhan, Muhammet İkbal Kayaduman, Emniyet Amiri Ali İkli ve Ahmet Öztürk’ün müvekilleri olduğunu ve firari olmadıklarını, bugün 4 polisi emniyete getireceğini belirtti.
Casusluk” iddiasıyla gözaltına alınan zanlıların Selam Terör örgütü soruşturması kapsamında dinledikleri yüzlerce kişi hakkında veri bankası oluşturdukları iddia edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltı işlemleri devam eden şüpheliler arasında yer alan bazı polis memurlarının ifadesi alınmaya başlandı. Gözaltındaki şüphelilerin işlemlerinin tamamlanmasının ardından Cuma günü adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Nezarethanedeki şüphelilere emniyet yemekhanesinin menüsünden tavuk sote, patlıcanlı kebap, pilav, köfte, ayran ve güllaç verildiği öğrenildi. Şüpheliler sahurda peynir, zeytin ve bal ikram edildi. Zanlıların sigara içenlerine de belirli aralıklarla sigara içme izni verildi.

Gözaltındaki eski Terör Şubesi Müdürü Yurt Atayün, teslim olmasına karşın iki gündür sağlık kontrolüne ters kelepçe takılarak götürülüyor. Atayün’ün “Tamamen siyasi…” dediği bu durumla ilgili diğer şüpheliler dün bir iddia ortaya attı. İddiaya göre Atayün, KCK soruşturmasında gözaltına alınmasına karar verilen Hakan Fidan için “Fidan’ı buraya ters kelepçe takıp getireceğim” dedi. Atayün, dün sağlık kontrolünden çıkarken kötü muameleden şikâyet ederek gazetecilere “Sistematik olarak psikolojik işkence yapılmaktadır” dedi.

ŞOV YAPMA

Şüphelilerin çoğunun emniyette susma hakkını kullanacağı, savcıya ifade vereceği öğrenildi. “Yasadışı dinleme” soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer’in avukatı Hüseyin Ataol, müvekkilinin de emniyette susma hakkını kullanacağını söyledi. Yılmazer, adli tıp kontrolü yapıldıktan sonra çıkışta basın mensuplarına kelepçelenmiş ellerini havaya kaldırarak, “Bu, bugünün şeref madalyalarıdır” dedi. Yılmazer koluna giren polisleri göstererek, “Bunlar da bugünün polisliği kardeşim. Reza’lara yapılmamış polisliğe maruz kalıyoruz” dedi. Polisler “Müdürüm lütfen” diyerek Yılmazer‘i polis otomobiline bindirmeye çalıştı. Yılmazer de bunun üzerine polislere, “Ne güzel polislik. Şov yapın kardeşim kameralara. Şov yapıyorsunuz ya! Poz verseniz ya” şeklinde konuştu.

Kaynak: Milliyet


İlgili yazılar

AKP’li vekil Erdoğan’ın gerçek amacını itiraf etti

BBC’ye konuşan AKP’li bir vekil “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; Kürt sorununu çözmeye değil, AKP’nin oylarını artırmaya odaklandığı” öne sürdü. Suriye’nin Kobani kentinde

Pes dedirtecek bir haber

Müdürlük sınavı öncesi komisyonda görevli Şube Müdürü ile mülakata girecek adayın sosyal paylaşım sitesindeki yazışmaları pes dedirtti. Türkiye genelinde okul

Kılıçdaroğlu: Erken seçim olmaz!

Kılıçdaroğlu açıklamasında, “Halkımız, ülkemizin kötü gidişine sandıkta ‘dur’ dedi. Bizlere düşen, halkımızın çıkarları doğrultusunda bir yönetim belirlemektir. Erken seçim, zaman

Bir Cevap Yazın