İşte Bankası’nın CHP’li Yeni Üyeleri!

İşte Bankası’nın CHP’li Yeni Üyeleri!

Cumhuriyet Halk Partisi, İş Bankası’nda Atatürk’ün CHP’ye hibe ettiği hisseleri temsil eden 4 ismi Banka yönetimine bildirdi.  Bu isimler; İzmir eski milletvekilleri Rahmi Aşkın Türeli, İstanbul eski Milletvekili Müslim Sarı, eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile emekli hesap uzmanı Özcal Korkmaz  oldu.

İş Bankası 1924 yılında Atatürk’ün talimatı üzerine Celal Bayar tarafından kurulu. Atatürkhayata veda etmeden önce, 5 Eylül 1938’de kendi el yazısıyla hazırladığı vasiyetnamesinde bankada sahip olduğu hisse senetlerinin mülkiyeti ve yönetimini CHP’ye bıraktı.Buna göre CHP, İş Bankası’nda Atatürk’e ait hisselerin yüzde 28.09’unun mülkiyet ve yönetim hakkına sahip. Bu vasiyetname uyarınca CHP kontrol ettiği hisseler karşılığında elde ettiği geliri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na veriyor.

 

AK Parti Atatürk’ün CHP’ye verdiği hisselerin hazineye verilmesi için girişimde bulunmuş ancak vasiyetin tartışılamayacağını anlayınca vazgeçmişti.


İlgili yazılar

Eski komutanlara görev çağrısı

www.yakinplan.com özel haber TSK’dan Ergenekon, Balyoz ve diğer davalar nedeniyle emekli edilen veya görevden alınan komutanlara ” görev çağrısı”… Hükümetin

Ermeni Katliamı Yalan

ABD Loisville Üniversitesi Öğretim Üyesi tarihçi Pof. Dr. Justin Mccarthy, Ermenilerin katletedildiği iddialar için, “Böyle bir şeyin olması imkansız. O dönemde yaşayan 1,5 milyon Ermeni yoktu”dedi.

Antalyalılar feryat ediyor!

Sınırımızı ihlal eden Rus uçağının düşürülmesiyle  Türkiye ve Rusya arasında başlayan gerilimden en fazla, Antalyalı çiftçiler ve turizmciler etkilendi. CHP

Bir Cevap Yazın