İşte Bankası’nın CHP’li Yeni Üyeleri!

İşte Bankası’nın CHP’li Yeni Üyeleri!

Cumhuriyet Halk Partisi, İş Bankası’nda Atatürk’ün CHP’ye hibe ettiği hisseleri temsil eden 4 ismi Banka yönetimine bildirdi.  Bu isimler; İzmir eski milletvekilleri Rahmi Aşkın Türeli, İstanbul eski Milletvekili Müslim Sarı, eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile emekli hesap uzmanı Özcal Korkmaz  oldu.

İş Bankası 1924 yılında Atatürk’ün talimatı üzerine Celal Bayar tarafından kurulu. Atatürkhayata veda etmeden önce, 5 Eylül 1938’de kendi el yazısıyla hazırladığı vasiyetnamesinde bankada sahip olduğu hisse senetlerinin mülkiyeti ve yönetimini CHP’ye bıraktı.Buna göre CHP, İş Bankası’nda Atatürk’e ait hisselerin yüzde 28.09’unun mülkiyet ve yönetim hakkına sahip. Bu vasiyetname uyarınca CHP kontrol ettiği hisseler karşılığında elde ettiği geliri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na veriyor.

 

AK Parti Atatürk’ün CHP’ye verdiği hisselerin hazineye verilmesi için girişimde bulunmuş ancak vasiyetin tartışılamayacağını anlayınca vazgeçmişti.


İlgili yazılar

BAKANLIKTAN MAHKEMEYE JET YANIT

Adalet Bakanlığı, 6526 sayılı Kanunla kaldırılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin Kanun ile ilgili Anayasa Mahkemesine başvurma konusunda herhangi görev ve yetkisinin bulunmadığını açıkladı.

Kılıçdaroğlu: İkinci kez kontenjan kullanılmayacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yapılacak bir tüzük değişikliği ile bir kez kontenjan hakkı kullananların ikinci kez bu hakkı kullanamayacağını açıkladı.

Erdoğan Kıl Payı Kurtuldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Atatürk Havaalanında açıklama yaptı. İşte o açıklama: Ben ayrıldıktan sonra Marmaris’de benim bulunduğum yeri bombalamışlar. Şu anda

Bir Cevap Yazın