CHP’den yüzyılın Megakent projesi (VİDEO)

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye için yüzyılın projesi olarak adlandırdığı projeyi açıkladı.

İşte o konuşma:

Yaşanacak Türkiye için yola çıktıklarını ve seçim bildirgesinde bunları açıkladıklarını belirten Kılıçdaroğlu 4 ayaklı bir bildirgemiz vardı. Bunlardan birincisi;

1. sınıf demokrasi. Yani hukukun üstünlüğü.

2. Rekabetçi ve yarışmacı bir ekonomi, sözü dinlenen üreten bir ülke.Katma değeri yüksek ürün üreten ülke.

3. Güçlü bir sosyal devlet.Hakça bölüşen bir Türkiye. Madem tasada ve kıvançta birlikte olacaksak yarattığımız değeri hakça bölüşmek.

4. Sürdürülebilir demokrasi, hukuk ve Türkiye.

Eğer biz gücümüzü kullanırsak, Coğfrafyanın ve genç mnüfusumuzun enerjisini kullanabilirsek küresel dünyada söz sahibi olacağız.

Sadece ekonomik büyüme projesi olarak görmüyoruz bu projeyi Artadoğu Asya, Afrika’da barışın projesi olarak da görüyoruz.

Bu projeyi neden hazırladık?

Bu projeyi neden hazırladık? Küresel ekonomide gelişen ve yükselen ekonomiler var. Toplum küresel ekonomide çok daha fazla pay aldığını biliyoruz. 1990 yılında gelişen ve yükselen ekonomilerin küresel gelirden aldıkları pay yüzde 30 ticaretten ise yüzde 23. Bugün aynı ekonomiden küresel gelirden yüzde 57, küresel ticaretten yüzde 42 pay alıyorlar. Türkiye bütün avantajlarına rağmen bu başarıyı yakalayamıyor. Bu proje ile biz bu başarıyı yakalamak istiyoruz. Bu bizim öngördüğümü yeniden bulduğumuz bir proje değil. Üç dev proje hayata geçmek üzere.

Biz küresel 4. projesini biz hayata geçirmek istiyoruz. Dünya’nın önemli bir parçası olmak iddiasındayız. Genç nüfusun avantaji değerlendirmek istiyoruz.

Dört buçuk saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye, 1, 5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. Hiç bir ülkeye nasip olmayacak olağanüstü bir avantaj. Bu güne kadar kimseye nasip olmadı. Küresel ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz. Avrupa Asya Afrika arasında bir Pırlanta gibi duruyoruz. Bu avantaj bu güne kadar yeterli kullanılmış değil.

Sadece bir lojistik bir merkez  yapmıyoruz, mükemmel bir altyapısı ile mega kent oluşturuyoruz. Ürünler Afrika, Kafkasya, ortadoğu, Avrupa’ya en uygun şekilde ulaşacak. Her şeyin merkezi Türkiye olacak?

Bölgemize ne kazandıracak Mersin ve İskenderun’u megakentle buluşturacağız. Mega kent projesi birbirini tamamlayacak.

Özel bir yasayla kurulacak.

Bürokrasinin sıfıra indiği bir kent olacak. valisi olacak. ama yönetimi sivil toplum örgütlerinden oluşacak.  Bilim üssü olacak. ar-ge çalışmaları olacak. Yönetiminde TOBB, TİM; Uluslararası nakliyecikler derneği Turizm yatırımcıları derneği gibi ekonomiyle doğrudan ilişkisi olan sivil toplum örgütleri temsilcileri olacak.

20 yılda tamamlanacak. Maliyeti 200 milyar dolar olacak. 40 milyar dolarlık kamu altyapı yatırımları  sağlayacak 160 milyar doları özel sektör sağlayacak.

Yatırım başladığında dünyanın bütün önemli yatırımcıları burada yer almak için yarışacaklar.

Ekonomi ne kazanacak.

Yıllık 147 milyar dolarlık katma değer kazandıracak. Bugüne kadar böyle bir proje ortaya konulmadı. Bu sadece Türkiye’nin değil Küresel ekonominin en önemli projelerinden biri. Dünyanın bütün yollarını birbirine bağlayan görkemli yollardan biri. Dünya kazanacak.

Proje 2 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Sadece Ticaret ve üretim merkezi değil; kültür. sanat fuarlar merkezi olacak. Kendimizi konuşturacağız. Çünkü Dünyanın gözü Megakentte olacak.

Temiz enerji kullanacak. akıllı kent mantığı ile projelendirilecek. Bütün dünyanın imrendiği bir kent olacak.

Peki neden 2035. Çünkü Türkiye için çok önemli bir anlamı var. Genç nüfusumuz çok. 2035 tarihinde yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler sınıfına girecek. O nedenle önümüzdeki 20 yılı çok iyi kullanmamız gerekiyor. Kullanamazsa kan kaybı olacak.

Meagakent anadolu’nun bütün kentlerine büyük katkılarda bulunacak. Bütün çevresine katkılarda bulunacak. Orta gelir ve orta teknoloji tuzağına yakalandık. Bu merkez iki alanda da bize katkı verecek. Milli Gelir kişi başına 33 bin 500 dolar olacak.

Özel yasası yönetimi ve özel teşvikler getireceğiz.

Proje ile Anadolu ses verecek. Bugün Anadolu’nun içi boşaltıldı. Türkiye’nin ve dünyanın bu projeye ihtiyacı var. Denizi olmayan ülkeler için Türkiye’yi bir küresel liman haline dönüştürüyoruz: ürünlerini getirip burada paketleyecekler imal edecekler. bir buçuk milyar nüfusa buradan ulaştıracaklar.

Madem Türkiye’nin kurucu partisiyiz, madem üç proje daha önce yürürlüğe girdi o zaman biz de 4. Proje neden Türkiye’de olmasın diye çalıştık. Bizim sorumluluklarımız var.
Bu üstünlüklerimizi fırsata dönüştürme projesidir. Bu proje Türkiye’yi bölgede ve Dünya’da güçlü hale getirecek bir projedir. Her uluslararası kuruluşun dikkatle dinleyeceği gelişmeleri izleyeceği bir projedir. Karadeniz’le Akdeniz’i birleştirecek bir projedir., Doğu-Batı-Güney kuzey eksenini de birleştirecek bir projedir.
Biz çocuklarımızı, ülkemizi, barışı., dünyayı düşünüyoruz. Demokrasisi, insan hakları gelişmiş, refahı tabana yayılmış bir Türkiye düşlüyoruz. Biz bunu yapacağız kararlıyız. Ama millet yetkiyi bize verecek. Türkiye’nin güçlü olmasını isteyen, bayrağının gönderde şerefle dalgalanan bir ülke mi her kuruşunun hesabını veren bir siyaset mi istiyorsun, yıllık gelirinin 30 bin dolarının altına düşmemesini mi istiyoruz. Adresin belli, eski kavgaları bir yana bırak. Ya büyüyeceğiz, ya da bu treni kaçıracağız.
Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, sokaklarda çatık kaşlarla gezmemeliyiz İç kavgalardan uzak olmalıyız.
Eğer CHP iktidarına evet derseniz yüzyılın projesine hep beraber merhaba diyelim


İlgili yazılar

ABD IŞİD kamplarını böyle vurdu

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, USS George W. Bush uçak gemisinden havalanan iki F-18 Hornet uçağının Erbil yakınlarındaki IŞİD hedeflerine saldırı

AĞAOĞLU’NDAN TÜRBAN BAŞVURUSU

Çankırı’nın Eldivan İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’ndan Yüksek Seçim Kurulu’na türban başvurusu yapıldı. Seçimlerin tarafsızlık içinde etki altında kalınmadan yapılması, görevli

ALTINOK: KİRLİ PROPOGANDA YAPIYORLAR

BBP’den Keçiören Belediye Başkan Adayı Turgut Altınak aday olduğu günden bu yana bazı çevreler tarafından sürekli olarak hakkında karalama kampanyası başlatıldığını belirterek “söylemediğim sözler, tarafımdan söylenmiş gibi bazı yayın organlarında yayınlattırılıyor. Bu kirli propoganda” dedi.

Bir Cevap Yazın