İzmir’de 19 Mayıs’ı Kutlamak Yasaklandı

İzmir’de 19 Mayıs’ı Kutlamak Yasaklandı

İzmir’de 19 Mayıs gösterileri iptal edildi, Gerekçe olarak da anneler gününde Muğla’da mkeydana gelen trafik kazasında yaşamını kaybeden kadınlar gösterildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kararına tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Tacettin  Bayır şunları söyledi:

30 Nisan 2016 tarihinde Kut-ül Amare zaferinin 100. Yılında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum’’ diyerek önümüzdeki yıllarda 19 Mayıs’ın yasaklanacağının sinyalini vermişti. Topluma bunu direkt açıklamasından tepki alacağını düşünüyor olmalı ki, 15 yıllık uygulamalarında sistemli bir biçimde Cumhuriyet ve kazanımlarını ortadan kaldıranlar, Mustafa Kemal Atatürk’e son zamanlarda yapılan saldırılara gözlerini ve kulaklarını tıkayanlar, göstermelik olarak Atatürk’ün adını kullanmaktadırlar. Oysa, söyledikleriyle uygulamalarının çeliştiği çok aşikardır.

Örneğin; İzmir Bayındır’da bir İmam Hatip lisesinin düzenlediği etkinlikte, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmaması bir yana, ne bir Türk bayrağı ne de Atatürk resmi dahi asılmadı. Farklı gerekçelerle ülkenin dört bir yanında 19 Mayıs kutlamalarını engelliyor. Bugün 19 Mayıs kutlamalarını farklı gerekçelere dayandırarak iptal eden Vali ve Kaymakamlar daha 1 hafta önce, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de katkılarıyla, 3 gün süren Etnospor kültür festivaline izin verirken, Ülkemizin ulusal kurtuluş savaşını kazanan büyük önderin, gençlere armağan ettiği Cumhuriyetin kurtuluşunun başlangıcı olan bayramımızı engelliyor. Bu konu geçiştirilecek bir konu değildir. Kimse buna bizden göz yummamızı beklemesin. Ne yaparsanız yapın, gençlerin ve bizlerin içimizdeki Cumhuriyet ve Atatürk sevgisini yok edemeyeceksiniz.


İlgili yazılar

Sınırlarımız içinde ilk defa bayrak indirildi

CHP Tokat milletvekili Orhan Düzgün Türkiye sınırları içinde ilk defa Türk Bayrağının indirildiğini belirterek “Bu ordu için yüz karasıdır” dedi.

Burayı umumhaneye çevirmeye hakkınız yok!

Fransa’nın önemli  kentelerinden biri olan Marsilya’da bir haftadan bu yana eylem yapıp IŞİD’i protesto eden Kürt eylemcilere Marsilya Valisi, Kabine

IŞİD devlet kurumlarına sızdı!

Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk radikal dincilerin Pakistan’da eski müttefiklerine sırt çevirip devletin önemli birimlerini ele geçirdiğini

Bir Cevap Yazın