KAMU BAŞDENETÇİSİ DE ŞİKAYET ETTİ

KAMU BAŞDENETÇİSİ DE ŞİKAYET ETTİ

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, 2013 Yılı Faaliyet Raporunu açıkladı. Ömeroğlu, Avrupa ülkeleri ile Türkiye’deki “kamu denetçiliği” müessesini kıyaslarken, “Bizim yetkilerimiz çok kısıtlı. Kısıtlı yetkilerimizden dolayı pek çok soruna el atamıyoruz. Avrupa ülkelerinde bir yasayı yüksek mahkemeye götürüyor, ama biz götüremiyoruz” dedi. Ömeroğlu, Gezi olayları ile ilgili geç rapor hazırladıkları için özellikle Avrupa’dan gelen eleştiriler üzerine de yine “yetki sorununu” gerekçe gösterdi.
Kamu Denetçiliği Kurumu, 2013 Yılı Kısa Faaliyet Raporunu Meclis’te düzenlediği kahvaltı toplantıda anlattı. Açıklama Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu’ndan geldi. Ömeroğlu, Kamu Denetçiliği Kurumu’na yönelik gelen eleştirilere yanıt verirken, genel olaylara el atamadıkları gibi, kurumlarına şikayet gelmediği sürece o konu hakkında araştırma ve inceleme yapamadıklarının da altını çizdi. Kamu Başdenetçisi bir yasal düzenleme konusunda çalışmalarının olduğunu ve bu yasal düzenleme ile bazı taleplerini sıraladıklarını da vurguladı. Kuruma gelen şikayetler konusunda konuşan Ömeroğlu, Türkiye ile Avrupa ülkelerindeki kamu denetçiliği (ombudsmanlık) arasındaki farklara dikkat çekerek, “Bizim yetkilerimiz sınırlı. Avrupa’nın pek çok ülkesinde örneğin bir yasayı idari mahkeme ve yüksek mahkemeye götürebiliyorlar. Ancak, bizim böyle bir yetkimiz yok. Ama Avrupa’da var. Hazırladığımız taslak yasa ile bunları talep edeceğiz” diye konuştu.

ÖZEL RAPOR YAZMA YETKİMİZ YOK

Ömeroğlu, özellikle 1 Mayıs ve Gezi olaylarında geç rapor hazırladıkları konusunda kurumlarına gelen şikayetlere dikkat çekerek, “Bizim özel rapor yazma yetkimiz yok. Avrupa’da bile gezi raporu hazırladı. Yetkilerimizin kısıtlı olması nedeniyle önerilerimiz de dikkate alınmıyor” dedi.
Faaliyet raporunda, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun yetki ve sorumluluklarına dikkat çekilirken, kurumun kısıtlı yetkilerine ise şöyle vurgu yapıldı:
“Kurum idarenin işleyişi ile ilgili şikayet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla görevlidir. Ancak, Cumhurbaşkanının, tek başına yaptığı işlemler ile re’sen imzaladığı kararlar ve emirler, yasama yetkisinin kullanılmasına ilişkin işlemler, yargı yetkisinin kullanılmasına ilişkin kararlar, TSK’nın sırf askeri nitelikteki faaliyetleri kurumun görev alanı dışındadır. Belirli bir konuyu içermeyen şikayetler de kurumun inceleme alanı dışındadır.”

EN FAZLA ŞİKAYET İSTANBUL’DAN, EN ÇOK ŞİKAYET İSE EĞİTİM ALANINDAN GELDİ

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 2013 Yılı Faaliyet Raporunda en fazla şikayet gelen konunun kamu personel rejimi ile eğitim alanında olduğu gözlendi. Şikayet edilen idarenin ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olması dikkat çekti. Başvuruların bölgelere göre dağılımına bakıldığında ise en fazla başvuru Marmara ve ardından ise İç Anadolu Bölgesi’nden geldi. En az başvuru ise Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinden geldi. İller arasında çeşitli konularda en fazla şikayette bulunan şehir ise İstanbul oldu.


İlgili yazılar

Gezi’nin doktoru yaşama veda etti!

Gezi eylemleri sırasında Dolmabahçe Cami’de yaralıları tedavi eden doktor Kaan Özdedeli hayatını kaybetti.  Özdedeli, Dolmabahçe Cami’de yaralılar için gösterdiği çabayla adından

CHP ADAY YAPMADI DSP’YE GEÇTİ

CHP  Ankara Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcılığı, 1999-2004 yılları arasında ise Ürgüp Belediye Başkanlığı yapan Bekir Ödemiş, Çankaya’dan aday gösterilmeyince DSP’ye

Muharrem İnce’den İnce İnce…

Muharrem İnce Ahmet Hakan’a verdiği röportajda, Başbakan Davutoğlu’nun “kolay lokma olduğu” söyleyerek “Onu paçavraya çeviririm” dedi.  Ahmet Hakan, Çarşamba röportajları”nın

Bir Cevap Yazın