Kılıç: Korku iklimi hakim, gazeteciler direnmeli

Kılıç: Korku iklimi hakim, gazeteciler direnmeli

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) vei Gazetecileri Koruma Komitesi(CPJ) üyelerini kabulde yaptığı  konuşmada Türkiye’de korku ikliminin hakim olduğunu söyledi. Kılıç gazetecilere(korkmayın direnin” çağrısı yaptı.

En önemli ve birinci derecedeki özgürlüğün, “ifade özgürlüğü” olduğunu belirten Kılıç “Hatta bence aşırı olacak ama yaşam hakkından bile daha fazla değere sahiptir ifade özgürlüğü” dedi.

İşte Kılıç’ın açıklamaları:

- 2004’te Anayasa’nın 90. Maddesinde yapılan değişiklikle, temel hak ve özgürlükler konusunda yerel hukuk ile imzalanan uluslararası antlaşmalar arasında çatışma olduğunda, uluslararası antlaşmaların esas alınması öngörüldü. Bu bir dönüm noktasıdır, devrim niteliğindedir. Ancak buna rağmen bugün ifade özgürlüğünde sorun yaşanıyorsa bu maddenin uygulamaya geçirilememesinden kaynaklanıyor. Bu konuda en büyük görev yargıya düşüyor. Sıkıntının temel kaynaklarından birisi temel haklar konusunda davalara bakan yargı mensuplarının bu algıya sahip olmaması.

HUZUR KAÇIRICI İFADELER DE HAK

- Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile Türk yargısı arasında ciddi anlayış farklılığı çıkıyor. Avrupa hukuku, ifade özgürlüğünün sınırlarını çok şok edici, rahatsız edici, huzur kaçırıcı ifadeleri de kapsayacak şekilde çizer. Sıkıntı son tahlilde bu davaların Türkiye’de bu anlayışı içselleştirememiş yargı mensuplarının önüne gelmesiyle çıkıyor. Avrupa Konseyi ile Türk hakim ve avukatların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları konusunda bilgilendirilmesi için üç yıllık bir projeye başlıyoruz. Yargı mensupları konusunda dile getirdiğim sorunun böyle çözüleceğini ümit ediyorum.

– 2010 anayasa değişikliği ile AYM’ye bireysel başvuru hakkı tanınması bir şanstır. Çünkü AYM’nin ifade özgürlüğü meselesine bakışı tam da AİHS ile AİHM’in bakışıyla örtüşüyor. Twitter ve Youtube kararları buna örnektir. Özgürlük alanlarını açtıktan sonra kapatmak zordur. Ben arkadaşlarıma güveniyorum; bizden sonra da AYM’nin görevi özgürlük alanını genişletmek olacaktır.

- Beni endişelendiren konu, Türkiye’de giderek artan kin ve nefret söylemi. Bu iklimin oluşmasında siyaset kurumlarının sorumluluğu var. Bu sorunun siyasi tansiyonun düşmesiyle azalacağını tahmin ediyorum.

– Bu ortamda oluşan korku iklimi gazetecileri de etkiliyor. Temel hak ve özgürlükler konusunda mücadele gerekir. Gazeteciler de direnmeli. Pes etmemeleri gerekir.


İlgili yazılar

TSK : Alıcı Telsiz İstasyonu’na ateş açıldı

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada İskenderun’da bulunan Alıcı Telsiz İstasyonu’na ateş açıldığını belirtti.  İskenderun Deniz Üs Komutanlığı sorumluluğunda bulunan Alıcı

Eğitimde dersane bitti kürtçe dönemi başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, “dershane” kavramını eğitim mevzuatından çıkardı. MEB, özel okullarda Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilen Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında

HDP Türkiye’nin partisi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekillerinin Ankara’da düzenlenen törenle Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) katılması yabancı medyaya da yansıdı. Bu gelişmeyi

Bir Cevap Yazın