Kılıçdaroğlu: Ankara yeniden Cumhuriyetin Ankara’sı olacak

Kılıçdaroğlu: Ankara yeniden Cumhuriyetin Ankara’sı olacak

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Ankara’nın Başkent ilan edilişinin 91.yıldönümünü kutladı ve “Başkent Ankara olmalı” önergesine atılan imzalarla, bu imzaların verdiği mesaja dikkat çekti.
Kemal Kılıçdaroğlu, “tarihe düşülen notta belirtildiği gibi, Malatya’dan Çorum’a, Diyarbakır’dan Bilecik’e, Kütahya’dan, Kastamonu’ya, Erzurum’dan Bursa’ya, Erzincan’dan Konya’ya, Karahisarı’dan, Sivas’a, İstanbul’a çelik bir zincirin halkaları gibi eklenmiş imzalarla, Ankara tam 91 yıl önce toprak bütünlüğünün, birliğin, kardeşliğin sembolü olarak Başkent oldu” dedi.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın Başkent ilan edilişinin 91.yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesaj şöyle;

“Lozan Barış Antlaşması’nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra sıra Başkent’in resmen ilanına gelmişti.

İsmet Paşa Malatya Milletvekili olarak on dört arkadaşı ile birlikte, Ankara’nın başkent olmasını öngören önergeyi 9 Ekim 1923’te TBMM Başkanlığı’na sundu. 13 Ekim 1923’te TBMM’de kabul edilen tek maddelik bir yasa ile Ankara, yeni devletin başkenti oldu.

“Devletin idare merkezinin yeni bir şekilde tesis ve gelişmesine bir an önce başlamak iç ve dış tereddütlere son vermek için alttaki kanun maddesinin kabulünü arz ve teklif ederiz” diyen Milletvekilleri tarihin altın sayfalarında şöyle sıralandı…
Malatya
İsmet İnönü

Çorum
Ferit Törümküney

Diyarbakır
Zülfü Tiğrel

Ertuğrul (Bilecik)
Dr.Fikret Onuralp

Kütahya
Seyfi Aydın

Malatya
Hilmi Oytaç

Kastamonu
M. Mahir

Erzurum
Rüştü

Erzincan
Sabit

Sivas
Rahmi

Bursa
Necati Kurtuluş

Bursa
Refet (Canıtez)

Konya
Kazım Hüsnü Bey

İstanbul
Ali Rıza Bebe

Karahisarı Sahip
M. Kamil

Malatya’dan Çorum’a, Diyarbakır’dan Bilecik’e, Kütahya’dan, Kastamonu’ya, Erzurum’dan Bursa’ya, Erzincan’dan Konya’ya, Karahisarı’dan, Sivas’a, İstanbul’a çelik bir zincir gibi ucuucuna eklenmiş imzalarla Ankara tam 91 yıl önce Başkent olarak önerildi ve toprak bütünlüğünün, birliğin kardeşliğin sembolü olan Ankara bu öneri ile başkent oldu.
Böylece TBMM denetiminde, Kurtuluş Savaşımızın karargahı olarak görev yapan Ankara, Atatürk ilke ve devrimleriyle, demokrasinin, çoğulculuğun, çok sesliliğin ve adım adım kadın erkek eşitliğinin merkezi oldu.

Ne yazık ki AKP iktidarında başkent Ankara’nın içi her alanda boşaltıldı, değerlerinden uzaklaştırılmak istendi.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak sözümüz söz, Ankara’yı, hem yeniden Cumhuriyetin Ankara’sı, hem de mazlum milletlerin dara düştüğünde başvurduğu, örnek aldığı Ankara yapacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle Ankara’nın başkent oluşunun 91. yılını içtenlikle kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Ankara’yı başkent ilan edenleri, başkent Ankara’yı bugünlere taşıyanları ve değerleriyle birlikte geleceğe de taşıyacak olanları sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”


İlgili yazılar

İhanetin belgesi tek tek çıkıyor!

Çözüm süreci adı altında başlatılan ve  gelinen süreçte yüzlerce insanın ölümüne  bir o kadar da güvenlik görevlisinin şehit olmasına yol

Cemaatçi polislere ikinci dalga operasyonu

Hükümetle cemaat arasındaki kavgada ikinci dalga başladı. İstanbul merkezli olmak üzere sabahın erken saatlerinde  13 ilde eşzamanlı operasyon için düğmeye

Eski bakan da Erdoğan’ın izinden gidiyor!..

Seçim kampanyası başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanısıra eski içişleri bakanı Efgan Ala da devletin imkanları ile propogandaya başladı. Ala, bütün

Bir Cevap Yazın