Kılıçdaroğlu: IŞİD’i Kobani’den  biz temizleyelim

Kılıçdaroğlu: IŞİD’i Kobani’den biz temizleyelim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu IŞİD’in Kobani işgaline sessiz kalınmaması gerektiğini açıkladı. Kılıçdaroğlu  “Askerimizin kara harekatını Kobani’nin kurtarılması ve IŞİD’in buradan sürülmesiyle sınırlandıralım.”çağrısı yaptı

CHP’de uzun süre sonra ilk defa genel başkan MYK toplantısında alınan kararları kendisi açıkladı. Parti sözcüsü’nün olağan PM ve MYK toplantısından sonra alınan kararları açıkladığı CHP’de ilk kez bir değişiklik yapıldı ve daha önce Haluk Koç’un yapacağı açıklamanın iptal edildiği, Kılıçdaroğlu’nun açıklama yapacağı duyuruldu.

Kılıçdaroğlu açıklamasında Güneydoğu’dan gelen il başkanlarını dinlediğini onların görüşlerinin alındığını  belirterek “Ülkemiz maalesef AKP hükümetlerinin politikaları sonucunda tehlikeli bir döneme girmiştir. Vatandaşlarımız infial içindedir. Hükümet ise, sorunları başımıza açan kendisi değilmiş gibi misliyle vereceği cevaplarla halkı sindireceğini sanmıştır. İktidarın IŞİD’e verdiği destek, bu terör örgütünün kendi vatandaşlarımızın akrabalarını Kobani’de katletmesi, bizi bir noktaya taşımıştır.” sözleriyle başladı.

Halen 6 ilde ve çok sayıda ilçede sıkıyönetimi andıran sokağa çıkma yasağı uygulandığını anımsatan Kılıçdaroğlu  izlenen politikaların “Mezhepçi politikalar” olduğunu ifade etti.

CHP lideri şöyle devam etti:

“TEZKEREYİ SINIRLAYALIM”

“Eğer CHP iktidarda olsaydı ülkemizin dış politikasını,  dehşet salan dinci terör örgütlerine asla teslim etmezdi, üç, eğer CHP iktidarda olsaydı yanı başımızda Irak ve Suriye’de devlet kursun diye IŞİD’e destek vermezdi. Dört, eğer CHP iktidarda olsaydı ülkemizin yüksek çıkarlarını kendi kurumlarımızla ve kendi askerlerimizle korurduk.  Adalet ve Kalkınma Partisi, cumhuriyet tarihimizde ilk defa, ülkemizin yeterli askeri gücü yokmuş gibi, çıkardığı tezkereyle topraklarımızda asker konuşlandırmaya, yabancı asker konuşlandırma kararı vermiş bulunmaktadır. Bunu asla doğru bulmuyoruz. CHP tezkereye, hükümetin IŞİD’le mücadele yerine hedef kaydırması, savaşa sürüklemeye taşıması nedeniyle karşı çıkmıştır. Bugün ise hükümeti aklı selime davet etmek istiyoruz. Gelin, askerimizin kara harekatını Kobani’nin kurtarılması ve IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla sınırlandıralım. Tezkereyi hemen çıkaralım böylece halkımızın akrabalarını IŞİD’in öldürmesine izin vermeyelim.
Askerimizi derhal geri çekeceğimizi de taahhüt edelim. Tezkereden yabancı asker konuşlandırma maddesini çıkaralım. Hava harekatları için işbirliği sağlayabileceği maddeyi koyalım. Böylece herkes hedefi ve kapsamı belli olan bir tezkereyi benimsesin. Biz de CHP olarak her türlü desteği verelim.”

“MAĞDURLARIN ZARARLARIN KARŞILANMASI İÇİN YASA ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ”

Kürt vatandaşlarımızı AKP’nin iki dudağı arasına teslim etmek yerine, siyaseti ve gerçek demokrasiyi desteklemeye davet ediyoruz. Vatandaşlarımızı sokaktan çekilerek itidalli davranmaya çağırırken, çok sayıda kamu binası, vatandaşların iş yerleri, araçları, malları zarar gördü. Hatta yağmalandı. Mağdurların zararlarının karşılanması yönünde bir yasanın acilen çıkarılması yönünde çalışacağız.
Hükümetin tahrip edilen Atatürk heykelleri ve büstlerinin yenilenmesini bekliyoruz.
AKP hükümetinin IŞİD’e verdiği destek açıkça ortadadır. Kendi insanlarımızın akrabalarını öldüren bir örgüte açıkça destek veriyoruz. Biz IŞİD’den o insanları korumak ve tekrar bulunduğumuz yere geri gelmek istiyoruz. Ve bunun da tezkere de yer almasını istiyoruz.


İlgili yazılar

Bu seçim kriz seçimi oldu

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için çıktığı gezilerde bugünkü durağı Burdur oldu. Öğle saatlerinde kente gelen MHP

Bahçeli Tuğrul Türkeş’i sildi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hiç kimsenini kendisini partinin üzerinde göremeyeceğini söyledi. Partisinin kararına rağmen seçim hükümetinde başbakan yardımcılığını kabul

Gözümüzün içine baka baka istismar!..

AKP’nin Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde “Cumhurbaşkanlığı Türkiye Vizyon Belgesi”ni açıkladı. Erdoğan Seçim bildirgesini açıklarken

Bir Cevap Yazın