KİM NEREDE GÖREVLENDİRİLDİ?

KİM NEREDE GÖREVLENDİRİLDİ?

Yeni HSYK Kararnamesi’ne göre 271 hakim ve savcının ataması yapıldı. Ergenekon Hakimi Hasan Hüseyin Özese Sakarya Hakimliğine, yolsuzluk operasyonunu yürüten savcılardan Celal Kara Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığına atandı.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi’nin 22 Mart 2014 tarihli kararnameye ilişkin duyurusu internet sitesinde yayınlandı.
Duyuruda şöyle denildi:
“6526 Sayılı Kanunun 1’inci maddesi ile 3713 sayılı Kanuna eklenen Geçici 14’üncü maddesindeki “Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, 2 Temmuz 2012 tarihli ve 6352 sayılı Kanunun geçici 2’nci maddesi uyarınca görevlerine devam eden ağır ceza mahkemeleri ile bu Kanunla yürürlükten kaldırılan Terörle Mücadele Kanununun 10’uncu maddesi uyarınca görevlendirilen ağır ceza mahkemeleri kaldırılmıştır. Kaldırılan bu ağır ceza mahkemelerinde görev yapan başkan ve üyeler ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçların soruşturmasında görevlendirilen hâkim ve Cumhuriyet savcıları, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca, beşinci fıkra uyarınca devirlerin tamamlanmasından itibaren on gün içinde müktesepleri dikkate alınarak uygun görülecek bir göreve atanırlar…’ hükmü gereğince anılan Kanun kapsamında kalan hâkim ve Cumhuriyet savcıları ile talep, mazeret ve hizmet gerekleri dikkate alınarak kapsama alınan hâkim ve Cumhuriyet savcıları hakkında Dairemiz tarafından yapılan çalışmalar sonucunda kararname hazırlanmıştır.
Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamenin tüm yargı teşkilatına, ülkemize ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederiz.”
Yeni HSYK Kararnamesi’ne göre 271 hakim ve savcının ataması yapılırken, Ergenekon Hakimi Hasan Hüseyin Özese Sakarya Hakimliğine atandı. Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Hüsnü Çalmuk Kocaeli Hakimliğine, Yolsuzluk operasyonunu yürüten savcılardan Celal Kara Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığına, Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Hüseyin Görüşen İzmir Cumhuriyet Savcılığına, Balyoz davası hakimi Ali Efendi Peksat Kocaeli Hakimliğine, Ergenekon davası hakimi Sedat Sami Haşılıoğlu Trabzon Hakimliğine atandı. Şike davasına bakan Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci de İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’ndan Bakırköy adliyesine hakim olarak, “Selam ve Tevhid terör örgütü” soruşturmasını yürüten savcı Adem Özcan Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Dikkat çekici bu isimlerin yanı sıra ayrıca Mersin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Abdullah Bayır Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Gölbaşı Hakimi Giray Algan Ankara Hakimliğine, Ankara Hâkimi Gürcan Acar, Malatya Hakimliğine, İzmir Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Atilla Rahman İzmir Hakimliğine, Ankara Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Süleyman İnce Ankara Hakimliğine, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Turhan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığına, İstanbul Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Salih Kaya Gaziantep Hakimliğine, Sincan Cumhuriyet Savcısı Bülent Savtok Ankara Cumhuriyet Savcılığına, İstanbul Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Gökmen Demircan Tekirdağ Hakimliği’ne, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker Ankara Cumhuriyet Savcılığına, İzmir Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Alaybay Kayseri Cumhuriyet Savcılığına, İstanbul Hâkimi Kazım Kahyaoğlu Sakarya Hakimliğine, İstanbul Hakimi Fatih Mehmet Uslu Kütahya Hakimliğine, İstanbul Hakimi Nihat Topal Kayseri Hakimliğine atandı


İlgili yazılar

SARIGÜL: DENİZDEN ULAŞIMI ARTIRACAĞIZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, AKP iktidarında kent meydanlarının yurttaşlara yasaklandığını belirterek, “Hiçbir demokratik ülkede meydanlar halka kapatılamaz. 30 Mart’tan sonra başta Taksim olmak üzere İstanbul’un tüm meydanlarını halka açacağız, özgürlüklere açacağız” dedi.

Seçim hilesi yapılacak iller!

Fuatavni AKP’nin 1 kasım seçimlerinde hile yapacağı illeri yazdı. Saadet Partisi ve BBP’ye verilecek oyların AKP’ye yazılacağını iddia eden Fuat

AKP ile CHP arasındaki öngörüşme başladı

AKP ile CHP arasındaki  koalisyon öngörüşmeleri başladı. AKP adına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP adına ise Parti Sözcüsü

Bir Cevap Yazın