Kinoa

Kinoa, Bulgur ve pirincin en büyük alternatifidir ve Güney Amerika’da yetişmektedir. Mazisi ise çok eski; İnkalar’a kadar uzanmaktadır.

İnkalarkinoaya ‘tahıl ana’ diyormuş. Birleşmiş Milletler tarafından 2013 ‘Kinoa Yılı’ ilan edilmiştir.

Kinoa’nın ;Protein oranı çok yüksektir ,100 gramında 13.10 gram protein bulunmaktadır.Bir karşılaştırma yapacak olursak; 1 çay fincanı kinoa’nın

içerdiği protein bir orta boy hamburgerdekinden daha fazladır.

Kinoa proteinden zengin, yağdan fakirdir.

Kinoa’daA , B, C , D,E, K vitaminleri bulunmaktadır.

Kinoa’nın 100 gramı 372 kaloridir.

Kinoagluten içermez ve bu onu çölyak hastaları için çok önemli bir alternatif besin yapar

Kinoa, yüksek demir içeriği nedeni ile vegan yaşayanlara, kansızlık problemi olanlara ve kabızlık problemiyle karşılaşanlara önerilmesi gereken bir besindir.

Kinoa liften de zengin bir besindir.

Kinoa ,günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak amacıyla salataların içine eklenerek tüketilebilir. İçindeki kalsiyum ise bir bardak sütteki kalsiyumdan daha fazladır.

Kinoa’yı filizlendirerek besin değerini daha da arttırabilirsiniz. Filizlendirilmiş kinoa’nın protein miktarı etinkinden yüksektir.

Kinoa’nın diğer faydaları ise:

* İçerdiği bitkisel kimyasalların meme kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülüyor.

*Kalbi güçlendirir.

*Yüksek tansiyonu önler.

*Adet sancıları, ödem ve vücuttaki şişlikleri önler.

*Yaşlanmayı geciktirir.

KİNOAYI NASIL PİŞİREBİLİRSİNİZ ?

kinoa_2

Kinoadan; pilav, salata, kahvaltılık, hatta un haline getirirseniz tatlı bile yapabilirsiniz. İdeal olanı pişirmeden önce kinoayı birkaç saat suda bekletmek. Bu sayede içindeki enzimler harekete geçiyor. Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişiyor. Eğer suda bekletmek için vaktiniz yoksa pişirmeden önce bolca yıkamalısınız. Her koşulda pişme süresi 15 dakikayı geçmiyor. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz.

Bir ömür boyu sağlık diliyorum.

Diyetisyen Neslihan AKTEPE
Diyetisyen Neslihan Aktepe-facebook
Dyt. Neslihan Aktepe-twitter
Dytneslihanaktepe-ınstagram


İlgili yazılar

Yarkadaş: IŞİD AKP’nin Bumerangıdır

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş AKP’nin Ortadoğu’yu şekillendirmek için bazen açık bazen de örtülü destek verdiği IŞİD’in Türkiye için kabul

İzmir merkezli olarak 11 ilde cemaatçi emniyet mensuplarına yönelik olarak  başlatılan operasyon çerçevesinde Taraf gazetesi’nden Mehmet Baransu  istanbul’da gözaltına alındı.

Yargıtay üyelerine soruşturma talebi!

Askeri Casusluk Davası sanıklarından Esin Tolga Uçar ve Ekrem Saltuk Baysal, adil yargılanma hakkı ihlallerinin kasten görmezden gelinerek yerel mahkemenin

Bir Cevap Yazın