Kırcı: 5’ini ben 2’sini Abdullah Çatlı öldürdü!

Kırcı: 5’ini ben 2’sini Abdullah Çatlı öldürdü!

Bahçelievler katliamı sanıklarından Haluk Kırcı, 7 öğrenciden 5’ini kendisinin, 2’sini de Abdullah Çatlı’nın öldürdüğünü açıkladı. Çatlı, “O günkü şartlar içinde inanmış bir militandım. İliklerime kadar inanmıştım. Yüz kişi de gelse öldürecektim” dedi.

‘Bahçelievler katliamı’ davasından hüküm giyen Ünal Osmanağaoğlu’nun, AİHM’nin lehine verdiği “adil yargılanmadığı” kararı üzerine açılan ve Osmanağaoğlu’nun hayatını kaybetmesiyle birlikte mirasçılarının sürdürdüğü “yeniden yargılama” talepli davada, hükümlü Haluk Kırcı sesli ve görüntülü sistem üzerinden “tanık” olarak dinlendi.  Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Haluk Kırcı, Bursa Cezaevinden sesli ve görüntülü sistem aracılığıyla “tanık” olarak dinlendi.

5 KİŞİ EVE BASKIN YAPMIŞ

Bahçelievler’deki eylemi kendisiyle birlikte Kürşat Poyraz, Mahmut Korkmaz, Ercüment Gedikli ve Abdullah Çatlı’nın gerçekleştirdiğini söyleyen Kırcı, Ünal Osmanağaoğlu ile Duran Demirkıran, Ömer Özcan ve Bünyamin Adanalı’nın olayda yer almadığını savundu.

“Olayın bir intikam saldırısı olduğunu ve o gece planlanıp, yapıldığını” kaydeden Kırcı, “eylemin, o günkü şartların gereği olduğunu” iddia etti. Maktullerden 2’sinin Sovyet ajanı olduğunu ileri süren Kırcı, “bu kişilerin peşlerinde aylarca dolaştıklarını” söyledi. Maktullerden 5’ini kendisinin, 2’sini ise Çatlı’nın öldürdüğünü savunan Kırcı, “O günkü şartlar içinde inanmış bir militandım. İliklerime kadar inanmıştım. Yüz kişi de gelse öldürecektim. Keşke Türkiye o günleri yaşamasaydı, kardeş kavgasına sürüklenmeseydi. Ama o günkü şartları da bakıp, anlamak lazım” diye konuştu.

“Bu acı hadisenin özünde, 1978’deki CHP hükümetinin, devlete kendi kadrolarını yerleştirirken, ülkücü hareketin gücünü kırmak istemesinin” bulunduğunu ifade eden Kırcı, bunun için ülkücülerin devlet kadrolarından uzaklaştırıldığını ve gelecek vaat eden, başarılı ülkücü öğrencilerin olaylarla ilişkilendirildiğini anlattı. Kırcı, Osmanağaoğlu’nu tanıdığında, Emek’te oturan, “500 kitabı bulunan, entelektüel, okuyan, yazan biri” olduğunu kaydederek, “Osmanağaoğlu, Bahçelievler’deki olaya raptedildi” dedi.

MİT VE POLİS AJANLARI İSMİMİZİ VERDİ

Olayın ertesi günü infial meydana geldiğini belirten Kırcı, şunları kaydetti:

“Biz aptal değiliz. İçimizdeki MİT ve polis ajanları ismimizi verdi. Bizi aramaya başladılar, ama biz de tedbiri almış, dağılmıştık. Olay bir intikam saldırısıydı, o gece planlandı ve yapıldı. 5 kişiyi ben infaz ettim, 2 kişiyi Abdullah Çatlı. ‘İnfaz ettim’ derken, bunu göğsümü gere gere söylemiyorum. Ama, o günkü şartlarda anlaşılabilecek şeyler. Ünal Osmanağaoğlu suçsuz yere 14 sene hapiste yattı. Duran Demirkıran, Ömer Özcan, Bünyamin Adanalı’nın olayla alakası yok. Dosya yalanlar üzerine bina edilmiş.”

TARİHE TANIKLIK YAPIYORUM

Mahkeme Başkanı Ali Altınkaya, döneme ilişkin değerlendirmeleri ve benzer cümleleri tekrarlayan Kırcı’yı konuyu dağıtmaması, aksi takdirde bağlantıyı keseceği konusunda uyardı. Kırcı’nın, “Niçin beni dinlemiyorsunuz? Tarihe tanıklık yapıyorum. Anlatacak şeylerim var” sözleri üzerine Altınkaya, “Ben de 77-81 öğrencisiyim. O günün şartlarını ben de yaşadım. Ama, tarihe ışık tutacağız diye konuyu dağıtamazsınız. Burada konu eylemde Ünal var mıydı, yok muydu?” diye konuştu.

Müdahil avukatlardan Sansal, Kırcı’nın dosyadaki beyanlarının hiçbirinin diğerine uymadığını belirtti ve beyanları kabul etmediklerini söyledi. Osmanağaoğlu’nun mirasçılarının avukatı, Kırcı’ya, “Dürüst Oktay’ı tanıyor musunuz?” diye sordu.

Kırcı, soruya, “Öğrencilik yıllarımızın POL-DER’li polisiydi. Bu örgütün en önemli şahsıydı. Biz bunun kim olduğunu biliyoruz” diye yanıt verdi


İlgili yazılar

Elektrik Mühendisler Odası (EMO), Türkiye’nin her tarafından dinleme cihazlarının çıktığını belirtti.

  ANKARA – Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde sandalyenin altında bulunan dinleme cihazlarının tartışmaları daha sonlanmadan İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu toplantı

CHP’de ön seçim cini şişeden çıktı

7 Haziran 2015 genel seçimleri hem Türkiye hem de CHP için dönüm noktası olacak önemdedir. Eğer CHP seçimden zaferle çıkarsa

Sıhhıye Meydanı’nda binlerce kişi ölenleri andı

Ankara’da dünkü patlamada ölenlerin anısıra AR önüne karanfil bırakmak isteyenler polis engeliyle karşılaştı.Yaşanan gerginlikte dağılmak istemeyen gruba polis biber gazıyla

Bir Cevap Yazın