Koç: YPG IŞİD’e karşı halkını savunuyor

Koç: YPG IŞİD’e karşı halkını savunuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, Kılıçdaroğlu’nun YPG’nin terör örgütü olmadığı yönündeki açıklamasına ilişkin, “Kobane çevresinde, orada kendi insanlarını, gözü dönmüş dünyanın en kanlı terör örgütü IŞİD’in saldırısına karşı bir güvence çerçevesinde tutma gayreti, PKK ile birleştirilmemeli” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı devam ederken basına açıklamalarda bulunan Koç,Kobani’ye peşmerge geçişi için koridor açılmasıyla ilgili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son 48 saat içinde söyledikleri ve ardından yaptıklarının değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.
“Böyle bir omurgasızlık, böyle bir rotasızlık, böyle bir hesapsızlık, bir basiretsizlik ortaya konabilir mi” ifadelerini kullanan Koç, bu konuda resmi kişiler tarafından yapılan açıklamaların çelişkilerinin ortada olduğu kaydetti. Koç şöyle devam etti:
“Cumhurbaşkanı’nın, ‘PYD terör örgütüdür, IŞİD’den farkı yoktur’ sözü kendisinin. Sonra, yurtdışı gezisinden dönüyor uçakla, havaalanına iner inmez Obama telefonla arıyor. Telefon görüntülü değil herhalde, görüntülü olsa mutlaka fonda bir beyzbol sopası da bu konuşmaya eşlik edecekti. Artık ne söyleniyorsa, 48 saat önce söylediğinin tam tersine çark eden, kıvırtan cümleler, sözler dökülmeye başlıyor. Ondan sonra mahcup yeni Dışişleri Bakanına açıklama yaptırıyorlar, peşmergeye Türkiye sınırları içerisinde bir koridor açılmasından bahsediyorlar.”

“İKİLİ BİR TEZGAH UZUN ZAMANDIR AÇIKÇA OYNANIYOR”

Koç, bu kavramın sonuçlarına bakıldığında da; Cumhurbaşkanı’nın “PYD terör örgütüdür” sözünün 48 içinde havada kaldığını, Başbakanlık makamının hala boş olduğunun teyit edildiğini ve bölgede egemenlerin talimatıyla pozisyon almaya zorlanan bir ülke fotoğrafının bütün dünyaya servis edildiğini kaydetti. İktidarın içerideki PKK ve temsilcilerinin taleplerine karşı halka dönük iyi polis-kötü polis rolü oynadığını savunan Koç, “Perdenin önünde milliyetçi söylemleri, radikal tutumu kendisine uygulama alanı seçmiş Cumhurbaşkanı duruyor, perdenin arkasında İmralı’da kurulan masanın müdavimleri Yalçın Akdoğan, Başbakan, Efkan Ala diyalog arayışları… Hala pazarlıklar gizli. İkili bir kandırmaca, ikili bir tezgah, ikili bir senaryo uzun zamandır Türk milletinin önünde açıkça oynanıyor. Kürt yurttaşlarımız da bu senaryo içerisinde kandırılıyorlar” diye konuştu.

“GÜVENCEDE TUTMA GAYRETİ PKK İLE BİRLEŞTİRİLMEMELİ”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Kobani’ye ağır silahlarla donatılmış 200 peşmergenin gönderileceğini bildirmesiyle ilgili, “CHP’yi çelişkiyle suçladılar, CHP’nin tutumu çok net ve açıktır. Türkiye’ye yabancı asker ayağı değmemesi için CHP net tavrını koymuştur” diye konuştu.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun YPG’nin terör örgütü olmadığına yönelik açıklamalarının sorulması üzerine de Koç, Kılıçdaroğlu’nun uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilerinin “terörü ve terör örgütü kavramını tarif eder misiniz” sorusunu yanıtladığını kaydetti. Kılıçdaroğlu’nun terörü “kural dışı, hukuk nizamının dışında, illegal bir yapı içerisinde bulunulan toprak parçasında kurulu yapıya karşı, masum insan öldürerek, hukuk tanımadan eylem yaparak, kan dökerek kendi kafasındaki hedefe ulaşmak isteyen yapılar” olarak değerlendirdiğini belirten Koç, Kılıçdaroğlu’nun bu çerçevede verdiği örneğin de PKK olduğunu ifade etti.
Ortadoğu’da kimin elinin kimin cebinde olduğunun belli olmadığını ifade eden Koç, şöyle devam etti:
“Türkiye’nin ulusal güvenliğine kast eden, Türkiye sınırları içerisinde ulusal birliğimizi bir terör eylemi içerisinde hedef alan her türlü organizasyon, Türkiye için önündeki, sağındaki, solundaki, arkasındaki, üstündeki hepsi terör örgütüdür. Ama bahsettiğiniz yapı bir tek Kobane çevresinde, orada kendi insanlarını, gözü dönmüş dünyanın en kanlı terör örgütü IŞİD’in saldırısına karşı bir güvence çerçevesinde tutma gayreti, PKK ile birleştirilmemeli. Eğer PKK ile bir ortaklık sergilenip, Türkiye üzerinde bir hedef belirlenip terör eylemi planlanırsa Sayın Genel Başkanın da altını çizdiği gibi bunlar terör örgütü ve terör uygulayan yapılar olarak tarif edilir.”
Koç, 24 Ekim Cuma Günü Parti Meclisi’nin (PM) toplanacağını anımsatırken, toplantıda MYK faaliyetlerinin ve seçim hazırlıklarının değerlendirileceğini de kaydetti. (anka)


İlgili yazılar

Erdoğan: AKP’liler Gerçeği Aramadı!

15 Temmuz Darbe girişimini araştırmak üzere kurulan Meclis komisyonu raporuna MHP’den de muhalefet şerhi geldi. Komisyon’un MHP’li üyesi Muğla Milletvekili

Feyzioğlu’ndan Baro Başkanına Ders Gibi Yanıt

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’ndan, baro başkanına ders gibi yanıt. ‘Anayasa değişikliğini tartışıyoruz’ paneli için Malatya’ya gelen

Bilal oğlan davayı kaybetti!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu hakkında açtığı dava karara bağlandı. Kı­lıç­da­roğ­lu, 30 Mart Ye­rel Se­çi­mleri ön­ce­sin­de Amas­ya mi­tin­gin­de

Bir Cevap Yazın