Kürt sorunu toplumsal mutabakatla çözülür!

Kürt sorunu toplumsal mutabakatla çözülür!

CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu Bilkent Politik Düşünce Kulübü’nün düzenlediği “Muhalefetin Çözüm Sürecine Bakışı” konferansında konuştu ve öğrencilerin sorularını yanıtladı; Sözlerine Kürt sorununun çözümüyle başlayan Kılıçdaroğlu, “Düşüncenin özgürce ifade edildiği bir üniversitede sizlerle buluşmak benim için bir keyif. Kürt sorunu güvenlik yöntemleriyle çözülmez. 30 yıllık deneyim bize bunu gösterdi. Dedik ki, bu sorunun çözümü siyasi birliktelikten ve toplumsal mutabakattan geçer. Gelin bu sorunun çözümü için elimizi taşın altına koyalım” dedi.

Sorunun çözüm yerinin TBMM olduğu görüşünü tekrarlayan Kılıçdaroğlu “Dedik ki, bu sorunu çözmek için siyasi partilerden eşit ağırlıkta milletvekillerinin oluşturduğu bir uzlaşma komisyonu kuralım, oturup tartışsınlar. Bu yeter mi? Hayır. Parlamentodaki uzlaşma komisyonuna paralel ve parlamento dışında yine eşit sayıda grupların temsil edildiği akil adamlar heyeti olsun. Bunlar eşzamanlı ve eşgüdümlü çalışsınlar. Eğer bu sorunu Türkiye kendi özgür iradesiyle çözmezse sorun uluslararası boyut alabilir ve çözümü daha zor olur. Bugün geldiğimiz nokta budur.” diye konuştu.

BAŞBAKANLA GÖRÜŞTÜM

CHP’nin önerisini hayata geçirmek için Başbakandan randevu aldığını anımsatan Kılıçdaroğlu  önerileri anlattıktan sonra “sizin aklınıza ihtiyacım yok’  yanıtı verildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu  4 öneri de daha bulunduğunu kaydederek  şöyle devam etti:

Bir; sorunun çözümünde samimi ve dürüst olacaksınız. Neyi yapacağınızı ve neyi yapamayacağınızı çok net ortaya koyacaksınız. İki; gizli kişisel bir ajandanız olmayacak. Üç; millete izah edemeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz, Dört; başta ana muhalefet ve muhalefet partilerine bilgi vereceksin dedik. Bunların hiçbiri olmadı.

Eğer siz 12 Eylül askeri darbesinin yasalarıyla bu ülkeyi yönetirseniz yönetemezsiniz. %10 seçim barajı olmaz. %1 oy bile alan partinin en azından Genel Başkanı parlamentoya gelebilmeli. Temsil edilebilmeli. Siz sanıyorsunuz ki, sandığa gidiyor, milletvekili seçiyorsunuz. Hayır. Milletvekillerini seçen partilerin Genel Başkanları. Onlar önünüze liste koyuyorlar, oy verin diyorlar. Veriyorsunuz. Türkiye’nin birinci sınıf demokrasiye ihtiyacı var. Biz üçüncü sınıf ülke değiliz.

Batının birinci sınıf demokrasisinin koşullarının aynen Türkiye’de olmasını istiyoruz. Poşu takan çocuğa 18 yıl hapis veriyorsunuz, yürüyüş veya eylem yapan öğrencilerin üzerine tomalarla, biber gazlarıyla gidiyorsunuz, Ama şiddette olmaz. Buna çok dikkat edeceğiz. Şiddeti, hükümetin talimatıyla emniyet güçleri uyguluyor, bunu kabul etmeyiz.”

 

 

 


İlgili yazılar

HDP’den Erdoğan’a heyet yanıtı!

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izleme heyetine ilişkin, “Bu olaya ben olumlu bakmıyorum. Bunlar doğru şeyler

ANAYASA MAHKEMESİ HASSAS DAVRANDI

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Anayasa Mahkemesi’nin HSYK Yasasındaki dava dilekçesindeki noksanlıkların tamamlanması için dosyayı iade etmesine ilişkin, “Anayasa Mahkemesi dilekçemizi reddetmiş değildir. Anayasa Mahkememiz dilekçede eksik gördüğünü söylediği bazı hususların dilekçeye eklenmesini istemiştir. Dilekçe hazırlandı. Büyük bir ihtimalle pazartesi verilecektir” dedi.

TBMM TUTANAKLARINA GEÇEN VEKİL KÜFÜRLERİ

Hükümetin yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan sonra acilen getirdiği HSYK , iternet, MİT ve Dershane düzenlemelerinin görüşülmesi sırasında Genel Kurulda tansiyon

Bir Cevap Yazın