Leonard Cohen Öldü

Efsane şair, söz yazarı ve sanatçı Leonard Cohen82 yaşında vefat etti. Cohen için daha sonra Los Angeles’ta bir anma töreni düzenleneceği bildirildi. Kanada’nın Quebec bölgesindeki Montreal kentinde, 1934 yılında Polonya-Litvanya kökenli orta sınıf bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak doğan Cohen, ilk şiir kitabını 1956’da yayımladı.
Los Angeles- Müziğe getirdiği farklı yorum ve bas bariton sesiyle unutulmazlar arasında yer alan Leonard Cohen yaşamını yitirdi. Cohen’in ilk şiir kitabı 1956 da yayınlandı. 1960’larda ağırlıklı olarak şiir ve roman yazıp münzevi bir hayat yaşadı. Yunan adası Hydra’ya taşınan ve “Hitler’in Çiçekleri” (1964), “Gözde Oyun” (1963), “Görkemli Kaybedenler” (1963) kitaplarını yayımlayan Cohen, 1970’lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yaptı.
Leonard Cohen, 1980’li yıllardan itibaren ise bas bariton tonda şarkılar söyleyerek, aşk, din, cinsellik ve yalnızlığı konu edindi.
Cohen, 1967’de Vietnam Savaşı karşıtı konserlerde sahnelere çıktı. İsrail’de 2009’da konser vermesi nedeniyle Filistinlilerin tepkisini çeken Cohen’in Ramallah’ta konser talebi kabul edilmedi.
Yaklaşık 60 yıllık bir müzik kariyerine sahip olan Cohen, 82 yaşında yeni albümünü yayınlamıştı.
Ünlü şarkıcı ve söz yazarı, “Beautiful Losers”la (Görkemli Kaybedenler) zirveye çıkarken, Suzanne, “Bird on a Wire”, “I’m Your Man” ve “Death of A Ladies Man”, Cohen’in en bilinen eserleri arasında yer aldı.


İlgili yazılar

CHP’de “Cumartesi Toplantıları” başlıyor

CHP’de “Cumartesi Toplantıları” başlıyor, ilk toplantıda Türkiye’deki “Yolsuzluk Düzeni” ele alınacak… Parti İçi Eğitimden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan

İşte Atatürk’ün devraldığı Osmanlı!..

Bu ülkede 1950’den sonra iktidar olanların büyük bir bölümü Atatürk ve Cumhuriyet kazanımlarını yok etmek için çok sinsi bir çalışma

AKP’nin açılımdaki ortaklarının açıklaması

PKK’nın Kandil Dağı’ndaki yöneticilerinden Murat Karayılan, Türkiye içindeki teröristlere telsizle “Mahalleleri ele geçirin” talimatı verdi. Karayılan’ın talimatının ardından PKK’nın şehirlerdeki

Bir Cevap Yazın