Kılıçdaroğlu: Lozan Antlaşması altın bir sayfadır

Kılıçdaroğlu: Lozan Antlaşması altın bir sayfadır

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Lozan, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde, İsmet İnönü ve arkadaşlarının ulusumuzun tarihine yazdığı kalıcı, altın bir sayfadır” dedi.
Kılıçdaroğlu, Lozan Barış Antlaşması’nın 91. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
CHP Genel Başkanı mesajında, “Lozan Barış Antlaşması, Kurtuluş Savaşımızla kazanılan bağımsızlık ve egemenliğimizin uluslararası toplum ve hukuk bakımından tanınması ve tescili olup, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde İsmet İnönü ve arkadaşlarının ulusumuzun tarihine yazdığı kalıcı altın bir sayfadır” dedi.

“KAHRAMANLARIMIZI KARALAMAYA KALKIŞANLAR TARİH ÖNÜNDE MAHCUP OLACAKLARDIR”

Savaş meydanlarında kazanılan bağımsızlığın 91 yıldır parlayan tacı olan Lozan Barış Antlaşmasının hem dünya diplomasi tarihinin sayfalarında hem özgürlükleri için mücadele eden halkların ufuklarında ışıldamaya devam ettiğine işaret eden CHP Genel Başkanı, mesajında şunları kaydetti:
“Lozan, Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlı ve öngörülü yönetimi ile İsmet İnönü başkanlığındaki heyetin üstün diplomatik dehalarıyla ulusumuzu Sevr’e mahkûm etmeye kalkışan emperyalist güçlere ve onların yerli işbirlikçilerine karşı kazanılmış siyasi bir zaferdir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan Lozan Antlaşması’nın ne kadar iyi müzakere edildiğinin en güçlü göstergesi geçerliliğini bugün de koruyor olmasıdır. Lozan’ın imzalandığı tarihte genç bir filiz olan Türkiye Cumhuriyeti, bugün köklerinden aldığı güçle ulu ve canlı bir çınar olma yolunda ilerlemektedir.
Geçmişini bilmeyen, geçmişine sahip çıkamayan toplumlar geleceklerini sağlıklı belirleyemezler. Bugün, siyasi maksatlarla ülkemizin güçlü tarihsel temellerine dil uzatanlar ve bu ülkeye büyük hizmetler vermiş kahramanlarımızın eserlerini karalamaya kalkışanlar ise tarih önünde mutlaka mahcup olacaklardır.
91. yıl dönümünde Lozan Barış Antlaşmasını kutluyor, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ile Lozan heyeti üyelerine, Lozan’ı yaratan şehit ve gazilerimiz başta olmak üzere, halkımıza şükran, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”


İlgili yazılar

Erkekliğimi şüphe edene ithaf olunur

CHP’li Kamer Genç ile Melih Gökçek arasında, yaşanan seçim polemiği…

Önümüze iktidar yargısı diye bir yargı gelmiştir

Yargının ve yargı mensuplarının iktidar tarafından itibarsızlaştırıldığına dikkat çeken Avukat Hakan Canduran, ” önümüze iktidar yargısı diye bir yargı gelmiştir

İnce: Sahtekarlığın adı gazetecilik olmuş

Muharrem İnce’ye ucuz oyun.CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce pazar günü Adana Seyhan Otelde CHP’lilerle bir araya geldi. Muharrem İnce’nin kalabalık

Bir Cevap Yazın