Başarabilirlerse TBMM’de bir ilki gerçekleştirecekler

Başarabilirlerse TBMM’de bir ilki gerçekleştirecekler

Meclis çalışanlarının sendikal hakları Anayasa Mahkemesine taşındı.

Bir süredir çalışanlar TBMM çatısı altında örgütlenme özgürlüğü için yasal mücadele başlatılmıştı. Bu çalışmalar ışığında Sivil Memurlar Sendikası (SİM-SEN) meclis çalışanlarından sendikaya kesinti talep etmek için meclis genel sekreterliğine başvurdu.

TBMM yönetimi sendikaya, “Çalışanlar Kanun hükmü gereği sendika üyesi olamayacaklarından maaşlarından herhangi bir kesinti yapılamamaktadır” yanıtını verdi.

Sendika, aldığı yanıt üzerine Ankara İş Mahkemesinde dava açtı. 9 Aralık salı günü sabah görülecek olan dava, önce 2. İş Mahkemesine alındı daha sonra aynı gün öğleden sonra 1. İş Mahkemesinde görülmek üzere saat ve yeri değiştirildi.

1. İş Mahkemesi dava dosyasını, Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi kararı ile meclis kamu çalışanları sendikalaşma konusunda önemli bir adım atmış oldu.

SİM_SEN memurlarının örgütlenme özgürlüğü engelleniyor gerekçesi ile ‘Kamu Çalışanları Sendika Yasası “nın (a) bendine yönelik yasal süreci, Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

12 YILDAN BU YANA ZAM YAPILMADI

‘Kamu çalışanları Sendikalar Yasası 15/a maddesinin iptali ve örgütlenme faaliyetlerinin başlatılması için İş Mahkemesinin kararı önemli bir adım olarak değerlendirilirken, TBMM tarihinde bir ilke imza atan çalışanlar, kaybettikleri bir çok hakları ve gelecekleri için yasal bir süreci de başlatmış oldular.

Meclis’de çalışanı memurlar özlük ve maaş haklarında Türkiye sıralamasında 3. Sıradan 45. sıraya düştüler. Bazı bürokratlar gece yarısı tasarılarında kendilerini sözleşmeli yapıp yüksek ücret sınırlarını zorlarken, memurlar neredeyse TBMM’deki 4/ C li personel le

aynı maaşı alıyorlar. TBMM Memurlarına 12 yıldan bu yana hiçbir Meclis başkanı zam yapmadı. Baskı ile Emekli edilen personelden, geçim sıkıntısı nedeniyle intihar edenler bile olmuştu.


İlgili yazılar

Kuşoğlu: Doğu ve Güneydoğu’da devlet yok

CHP Ankara Milletvekili Blüent Kuşoğlu, AKP iktidarı ile birlikte başlayan ve daha sonra çözüm süreci ile Doğu ve Güneydoğu’da kamu

Bahçeli ne zaman sokağa çıkacağını açıkladı

MHP Lideri Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın “sokağa çıkamıyor. Çünkü çıkacak yüzü yok” eleştirilerine yanıt vermek için basın toplantısı yaptı.

Ağbaba: Soruşturma İzni Neden Verilmiyor?

Ankara Katliamının üzerinden 8 ay geçti ve hala dosya ile ilgili bir ilerleme yok. İhmali olan polislerin, kamu görevlilerinin soruşturulmasına

Bir Cevap Yazın