Merkel: Türkiye Erdoğan’dan İbaret Değil

Merkel: Türkiye Erdoğan’dan İbaret Değil

Cumhurbaşkanlığı Halk oyalaması öncesi başlayan Türkiye Almanya gerginliğinde yeni adım. Almanya Başbakanı Merkel Türkiye’nin istediği Gümrük Birliği güncellemesinin yapılmayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel, seçim kampanyası kapsamında ülkenin en önemli dört YouTube vlogger’ının sorularını yanıtladı. #Deine Wahl (#Senin Seçimin) adlı programda Merkel, Türkiye’ye ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile farklı konularda birçok görüş ayrılığına sahip olduğunu söyleyen Merkel, bu konuları Erdoğan ile sık sık konuştuklarını ancak birçok konuda bir çözüme ulaşamadıklarını kaydetti. Almanya Başbakanı “Birbirimizi birçok konuda maalesef ikna edemedik, bunlara yenileri de eklendi ve belki de bundan iki yıl öncesinden daha fazla probleme sahibiz” diye konuştu.

Türkiye’den son dönemde özellikle iş adamları bağlamında “ekonomik işbirliğine ihtiyacımız var” yönünde ilk sinyallerin gelmeye başladığını aktaran Almanya Başbakanı, Alman turistlere yönelik uyarıların da Türkiye’yi düşünmeye sevk eden nedenlerden biri olduğunu söyledi. Yine de tüm bunların yeterli olmadığını belirten Merkel “O nedenle Deniz Yücel ve diğer gazetecilere tüm gücümüzle sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

“Türkiye sadece Erdoğan’dan oluşmuyor”

Merkel sunucunun “Deniz Yücel bir 5 ay daha tutuklu kalırsa, bir sonraki adımınız ne olacak?” şeklindeki sorusuna da “AB üyelik müzakerelerinde yeni bir fasıl açılmaması, üyelik yardımlarının en düşük düzeye çekilmesi gibi” adımların atıldığını kaydetti. “Tabii ki biz de sıkıştırıp, sert konuşup, hiçbir uzlaşmaya yanaşmayabiliriz” diyen Merkel “Ama şunu da unutmamak gerek: Türkiye sadece Erdoğan’dan ve hükümetinden oluşmuyor. Ülkenin neredeyse yüzde 50’sinin referandumda “Hayır” dediğini unutmamalı. Ve onların da bizden beklentileri var” dedi. Merkel çok sert adımlar atıp konuşmayacak düzeye gelmek istemediğini de sözlerine ekledi.

Gümrük Birliği ve ön üyelik yardımları

Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin “büyük taraftarlarından biri olmadığını” yineleyen Merkel sunucunun gerekirse “Üyelik müzakerelerini tamamen kesebiliriz, bu da bir olasılık değil mi?” sorusunu ise şu sözlerle yanıtladı: “Ülkedeki bizden umut bekleyen, bizimle bağları koparmak istemeyen diğer yüzde 50’ye yanlış sinyaller göndermek istemiyorum. Kesin olan şey: Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesini hayata geçirmeyeceğiz ve sadece paranın tam olarak nereye gittiğini bildiğimiz alanlarda katılım öncesi mali yardım yapacağız.”

Kaynak:  Deutsche Welle Türkçe


İlgili yazılar

Erdoğan Sürekli U Dönüşü Yapıyor

Bahçeli terör örgütlerinin kimi zaman kurşun, kimi zaman da bombayla insanları öldürdüğünü belirterek “Türkiye terör örgütlerinin meskeni haline geldi” dedi.

Demirtaş yine direniş çağrısı yaptı!

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, bazı ilçe ve mahallelerde  hendek kazıp barikat kuran terör örgütü temsilcileri için  “Hepsi temizlenecek” açıklamasına sert

Atalay: Ortak akıl önceki kadar devrede değil

AKP sözcüsü Beşir Atalay, Bülent Arınç’ın “AK Parti’nin kuruluşunda ‘biz’dik, şimdi ‘ben’ olduk” şeklindeki sözlerine yanıt verdi. Atalay, “Her şeyi

Bir Cevap Yazın