MİLLİ EĞİTİMDE CEMAATCİ MÜDÜRLERE OPERASYON

MİLLİ EĞİTİMDE CEMAATCİ MÜDÜRLERE OPERASYON

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “yangın yerine döndüğünü”söyledi.

ANKARA – İsmail Koncuk Bakanlıkta il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin birer birer görevden alındığını belirterek “İstekleri dışında görev yeri değiştirilenler eşlerinden, çocuklarından ayrılmak zorunda kalıyor, bu nedenle de adeta istifaya zorlanıyor. Görevden alınan kişilerin yerine getirilenlerde tek aranan kıstas ise kendi yandaşları olmasıdır” dedi. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevden alma operasyonunun yapıldığına belirterek, “Bakanlık yangın yerine dönmüş durumda. MEB’de il milli eğitim müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürleri birer birer görevden alınıyor; bazılarının da görev yeri değiştiriliyor. İstekleri dışında görev yeri değiştirilenler eşlerinden, çocuklarından ayrılmak zorunda kalıyor, bu nedenle de adeta istifaya zorlanıyor. Görevden alınan kişilerin yerine getirilenlerde tek aranan kıstas ise kendi yandaşları olmasıdır.İdeolojilerine uygun, kendilerine biat edecek, yapılan hukuksuzluklara ses çıkarmayacak kişiler il ve ilçe milli eğitim müdürü olarak atanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“HÜLLE YOLUYLA ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMASI YAPILMASI AHLAKSIZLIĞIN TOZUNU ATTIRMAK DEĞİL DE NEDİR?

MEB’in, sınav şartı aranmayan ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına takdir yetkisini kullanarak kendi yandaşlarını atamasının akabinde, bu kişilerin şube müdürlüğü kadrolarına geçişlerini yaptığını vurgulayan Koncuk şu sorulara yanıt istedi: “Bu ne anlama gelmektedir? Bunun anlamı şube müdürlüğü için aranılan sınav şartı, takdir yetkisi kullanılarak ilçe milli eğitim müdürü yapılanlar için yok sayılmış; böylece hülle yöntemiyle bu kişiler sınava girmeden şube müdürü olmuştur. Madem kendi yandaşlarınızı sınava girmeden şube müdürü olarak atayacaktınız, o halde neden şube müdürlüğü sınavı yaptınız? Sözlü sınav zaten tasvip edilen bir yöntem değildir. Hele ki şube müdürlüğü sınavlarında sadece sözlü sınava dayalı atamaların yapılacak olması büyük bir şaibeye yol açacaktır. Dolayısıyla ortada bir yanlış var iken, daha büyük bir yanlışa başvurarak hülle yöntemiyle şube müdürü ataması yapılması ahlaksızlığın tozunu attırmak değil de, nedir? Peki şube müdürlüğü kadrolarını hülle yöntemiyle doldururken, sınava girenleri ne yapacaksınız? Üstelik bu durum şube müdürlüğü yazılı sınavını kazanan yaklaşık 6 bin kişiye haksızlık değil midir?”

ALLAH SİZE VİCDAN VERSİN

Koncuk, Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı yazdıklarını, şube müdürlüğüne bir alt göreve geçiş kapsamında atanan kişilerin atamalarının iptal edilmesini ve bu şekilde şube müdürü yapılan kişilerin sayısını ve isimlerini görmek istediklerinin altını çizerek, şunları kaydetti: “Başta Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin olmak üzere herkes bilmelidir ki; bu işin peşini bırakmayacağız. Sonu nereye varırsa varsın, haksızlıklar karşısında susmayacağız. Hem torpile geçit veren sözlü sınavlara hem de hülle yöntemini milli eğitim literatürüne sokanlara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Buradan Bakan Avcı ve Müsteşar Tekin’e de sesleniyoruz: Aklınızı başınıza alın. Yandaşlarınızı ataya ataya, alınteri dökenlerin, emek verenlerin, hak edenlerin ahını aldınız. Artık yeter. Ne kadar beceriksiz, bilgisiz, liyakatsiz insan varsa MEB’de üst düzey makamlara getirdiniz. Doğrusu merak ediyoruz, kul hakkı yemenin hesabını nasıl vereceksiniz? Türkiye bu iktidar dönemindeki kadar büyük bir kadrolaşmaya tanık olmadı. Yandaşlar size minnettardır ama hak edenler de iki Dünyada sizden davacıdır. Allah size vicdan versin. Bu şeref size yeter Sayın Müsteşar, Sayın Bakan.


İlgili yazılar

Sencar: Erdoğan seçime zorluyor!

Metropoll araştırma şirketinin başkanı Prof. Dr. Özer Sencar, koalisyon görüşmelerini değerlendirdi. Metropoll araştırma şirketinin başkanı Prof. Dr. Özer Sencar, Cumhurbaşkanı

Erdoğan verdiği namus yeminini bozdu

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı için verdiği namus yeminini bozduğunu söyledi. ” 91 yıllık gelenek yıkılıyor! ” diyen CHP Genel

O BİLİRKİŞİYİ KİM KORUYOR?

Genelkurmay Başkanlığı, “kumpas” iddiaları üzerine Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Balyoz’dan hüküm giyen subayların emeklilik işlemlerini ve sivil cezaevlerine naklini askıya aldı. Ailelere ve subaylara, “Dayanın, Balyoz davası da en kısa sürede halledilecek” haberi gönderdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Ergenekon’dan tahliye olan İlker Başbuğ ve Teğmen Mehmet Ali Çelebi’yi bizzat arayarak, “geçmiş olsun” dedi.. Amenna da şu olanlar neyin nesi?

Bir Cevap Yazın