Böylece MİT, ihale komisyonu kurmadan, teminat almadan gerçekleştirdiği alımlarda 5 kat daha fazla harcama yapabilecek. MİT’e ihalelere istediği firmayı çağırmama yetkisi de tanındı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) artık ihaleye girmeden daha fazla mal ve hizmet alabilecek. MİT’in doğrudan alım yetkisi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararnamesiyle 5 kat artırıldı.

Daha önce sadece MİT Müsteşarı tarafından karar verilen mal ve hizmet alımlarına yeni düzenlemeyle müsteşar dışında yardımcıları veya diğer ilgili birimler de karar verebilecek.  MİT, ulusal güvenlik ve gizliliğin gerektirdiği durumlarda, istihbari önemi olan mal ve hizmetleri toplu olarak değil kısımlar halinde alabilecek.

Düzenlemeyle MİT’e ihaleyle alım yapacağı mallara ilişkin, istediği firmayı çağırmama ya da eleme yetkisi verildi.  İhale dokümanlarının bedeli de yine müsteşarlık tarafından belirlenecek.  Kararnamede açık ihale usulü de yeniden tanımlandı.  Buna göre açık ihale için “Müsteşarlıkça belirlenen ve ilan yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği usuldür” tanımlaması yapıldı.


İlgili yazılar

Cezalar katlanacak!

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı  Fevzi Apaydın, yeni yılla birlikte alkollü araç kullanan sürücülere kesilen para cezalarının 727 lira

İpek: Şirketlerin içini boşaltacaklar

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek şirketlerine el konulmasını “Hiç yanlış bir iş yapmadık. Şirketlerin içini boşaltacaklar” dedi.

MHP: Oyalanacak vakit yok

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Musul’daki gelişmeler e ilişkin, “Gerekirse Türkmeneli’ni savunmak ve korumak adına silah seçeneği de dahil olmak

Bir Cevap Yazın