İnce: MEB Şurası eğitimin beyni olma özelliğini yitirdi

İnce: MEB Şurası eğitimin beyni olma özelliğini yitirdi

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce Milli Eğitim Şurasının Milli Eğitim Bakanlığının eğitim ve öğretim konusunda “beyni” olma özelliğini yitirdiğini söyledi.

Muharrem İnce’nin konu ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklama şöyle :

Milli Eğitim Bakanlığı, AKP döneminde 3. kez toplanan Milli Eğitim Şurasını, Bakanlığın Ankara’da bu toplantıların gerçekleştirildiği Şura Salonu varken, bir önceki Şura’da olduğu gibi Antalya’da bir otelde toplamayı tercih etmiştir.

Bu tutum ve davranış AKP Hükümetinin Milli Eğitim Bakanlığının 12 yıldır eğitim alanında gerçekleştirdiği değişikliklerle nasıl bir eğitim istediği ile tam anlamıyla uyumludur. Geleneksel olarak Milli Eğitim Şuraları, Talim Terbiye Kurulu tarafından gerçekleştirilir. Talim Terbiye Kurulu, AKP Hükümetinin gerçekleştirdiği yasal değişikliklerle artık Milli Eğitim Bakanlığının eğitim ve öğretim konusunda “beyni” olma özelliğini yitirmiştir. Eğitim ve Öğretimin içeriğine, kullanılacak materyallere, müfredatlarına ilişkin doğrudan karar alamayan bir kurul haline getirilmiştir. Kurumsal yapısı Bakanlığın sahip olduğu her hangi bir genel müdürlük ile aynı düzeye indirilmiştir. O nedenle bu kurumun düzenlemiş olduğu son iki Şura, milli eğitim tarihimizde yer alan Şuralarla aynı kategoride değerlendirilemez. Olsa olsa Talim Terbiye Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu bir sempozyumdan başka bir şey değildir. Bu iki toplantıyı Şura alarak adlandırmak, geçmişte yapılan Şuralara saygısızlıktır.

Adı Talim Terbiye Kurulu ancak kendisi bir genel müdürlük olan Talim Terbiye Kurulunun gerçekleştirdiği ikinci sempozyum için üç konu başlığı belirlenmiş olmasına karşın, bu konularla hiçbir ilgisi bulunmayan konular kamuoyunun gündemine getirilmekte, Bakanlık, gündeme getirilen bu konulara başlangıçta her hangi bir tepki vermeyerek kendince gelecekte yapmayı düşündükleri değişiklikler için halkı ve kamuoyunu hazırlamaya çalışmaktadırlar. Örneğin bu konulardan biri temel eğitim kurumlarımızda uygulanan “karma eğitim” konusudur. Kendi eğitimcilerine “karma eğitimi” tartıştıran bir kurum Türkiye Cumhuriyetinin milli eğitim kurumu olamaz. Elbette ki herkes her konuda görüş belirtebilir, her şeyi tartışabilir. Ama Milli Eğitim Bakanlığı kendi etkinliğinde “karma eğitim”in zararlı olduğu ve kaldırılması gerektiği gibi bir saçmalığa ev sahipliği yapamaz, böyle bir akıl dışılığı kendi bünyesinde tartıştıramaz. Çünkü “karma eğitim” bizim okul ve çocuğa bakışımızın en önemli göstergesidir. Biz okullarımızı sadece bir öğretim kurumu değil çocuklarımızın toplumsallaşmasında en önemli katkıyı sağlayan eğitim kurumu olarak görmekteyiz. Bizim için temel eğitim kurumlarındaki öğrencilerimizin tamamı hukuken çocuktur. Biz çocuklarımıza onların cinsiyetleri üzerinden bir eğitim hizmeti sunmayı, onları cinsel kimlikleri üzerinden ayrıştırmayı kabul edemeyiz.

Geleceğin toplumunu oluşturacak olan bu çocukların, ileriki yaşamlarında toplumda erkek ve kadın olarak birlikte ve eşit koşullarda yer alacakları gerçeğinden hareketle eğitim ortamlarında bu yaşama hazırlamayı ilke olarak benimsemiş bir ülkeyiz. Kadın erkek eşitliğine inanmayanlar, eşitliği fıtrata aykırı bulanlar ve onların uzantıları bu gerçeği değiştiremez. Çağdaş dünyanın bir parçası olmak için yıllardır ortadan kaldırmak istediğimiz toplumumuzdaki cinsiyet ayrımcılığını okullarımıza taşıma arzusu içinde olanlara karşı sessiz kalan bir Milli Eğitim Bakanlığı, kabul edilemez. Ayrıca Talim Terbiye Kurulunun yapısında gerçekleştirilen değişiklikler nedeniyle bu toplantı da ne tür kararlar alınırsa alınsın bu kararların Şura kararı olarak adlandırılması mümkün değildir. Ortaya konulacak kararlar AKP Hükümetinin oluşturduğu bir genel müdürlüğün kararlarıdır. Değeri ve saygınlığı da sadece kendileriyle sınırlıdır.


İlgili yazılar

Karayalçın: İstanbul’a sorunları çözmeye geldim

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın,  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendisi hakkındaki sözlerine sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi; “Ben İstanbul’a

Gökçek’ten Parsel Parsel açıklaması

Eski Başbakan Yardımcııs Bülent Arınç’ın “Ankara’yı Parsel Parsel sattı” diye suçladığı Büyükyehir Belediye Başkanı Melih Gökçek aylar sonra ilk defa

Feyzioğlu: Ablaların Yerini AKP’liler Alacak!

15  Temmuz Darbe girişiminin sadece AKP’ye yaradığını söyleyen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu,anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi halinde

“İnce: MEB Şurası eğitimin beyni olma özelliğini yitirdi” için 1 cevap

  1. Pervin Ersöz diyor ki:

    Sayın Vekilim. yerden göğe kadar haklısınız. Bu adamlardan, ülkemi
    temsil etmeleri adına, UTANÇ duyuyorum.Biz nasıl bu hale geldik. AKP ye oy verenler acaba utanıyorlarmı.Sizleri ilgiyle takip ediyorum.İnşallah sonları geldi diyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın